Joga ir brīnišķīgs ceļojums, kas sniedz daudz jaunu iespaidu un atklājumu, taču uzsākt šo ceļu reizēm nav viegli. Mēs šaubāmies par to, kurš jogas veids mums būtu piemērotākais, kurš jogas centrs ir vislabākais, kurš pasniedzējs viszinošākais un maldāmies vispārpieņemtajos stereotipos par jogu kā tādu vai konketu jogas novirzienu. Protams, vislabākais veids kā no tā izvairīties, ir  iet un mēģināt, līdz tu atrodi tieši to, ko visu laiku esi meklējis, jo tikai pamēģinot un izbaudot uz savas ādas, mēs iegūstam to savu, unikālo pieredzi, kura ir nozīmīgāka par citu padomiem. Pirmā satikšanās ar jogu vienmēr ir kas īpašs. Reizēm tā izmaina visu dzīvi. Šajā sadaļā mēs stāstīsim tieši par šīm pirmajām satikšanās reizēm. Par cilvēkiem, kas meklē ceļu pie jogas, par viņu attiecībām ar jogu un sajūtām, ko sniedz joga. Mēs ceram, ka tas iedvesmos arī tevi paspert solīti pretī jaunām atkāsmēm un jaunai dzīvei! 

<< Visi raksti

18 gadus sportā, pirmo reizi jogā!

0

1182

Agris Stūris @ 2015-02-02

Agris Stūris:

*Aktīva dzīvesveida piekrītējs, kurš regulāri piedalās dažādās sacensībās un gūst arī godalgotas vietas.

*Latvijas Sporta Pedagoģijas Akadēmijas absolvents.

Esmu aktīva dzīvesveida piekritējs jau 18 gadus! Citi mani sauc par sportistu, bet es pats tā kautrīgi atturos no šāda apzīmējuma! Mans pamata sporta veids, ar kuru arī sākās manas sporta gaitas ir orientēšanās sports, bet kopš bērnības paralēli treniņiem tika iepazīti arī citi sporta veidi. Pēdējos piecus gadus piedalos dažāda veida piedzīvojumu sacensībās, braucu ar divriteni, vidēji reizi nedēļā spēlēju kādas sporta spēles (Futbols, florbols), kam papildus vēl reizi nedēļā apmeklēju tuvcīņas nodarbības! Varētu šķist, ka daudz un nesaistīti sporta veidi, bet uzsākot savas studijas Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijā, kāds Latvijā labi pazīstams sportists ar ievērojamiem rezultātiem savā jomā, dalījās savā pieredzē un viens no teiktā tolaik bija, ka arī viņš savā praksē piekopj iespēju nodarboties ar maksimāli dažādiem sporta veidiem, lai pilnveidotu un daudzpusīgi attīstītu, nostiprinātu un sagatavotu savu organismu sava tiešā sporta veida vajadzībām!

Šī ideja arī mani saistīja un tādēļ neatsakos no iespējas izmēģināt ko jaunu. Jau kopš bērnības treniņiem treneris mums vienmēr pievērsa lielu uzmanību atsildīšanās vingrinājumiem, īpašu uzsvaru liekot uz strečingu jeb stiepšanās vingrinājumiem, lai atbrīvotu muskuļus no saspringuma un padarītu tos elastīgākus, kas savukārt palīdz izvairīties no traumām, kā arī uzlabot sportisko sniegumu. Pirms kāda laika man nāca piedāvājums apmeklēt un izmēģināt jogas nodarbību, kas bija pielāgota sportistiem. Šis piedāvājums man ļoti ieinteresēja, jo jau kādu laiku biju domājis par jogas iepazīšanu, tieši tā iemesla dēļ, ka saskatīju līdzību ar jau zināmo strečingu un biju arī dzirdējis par jogas pozitīvo ietekmi uz dziļās muskulatūras un līdzsvara nostiprināšanu.

Savu pirmo jogas pieredzi ieguvu apmeklējot „Labo sajūtu laboratoriju”, kas atrodama Rīgā, VEF teritorijā. Pirms nodarbības palasīju par šo jogas centru internetā un mani pārsteidza tā plašais jogas nodarbību piedāvājums, kā arī no ģeogrāfiskā viedokļa man šķita ļoti ērtā vietā, jo nokļūšanai var izmantot gan sev ērtāko sabiedrisko transportu, gan automašīnu, jo pagalmā ir pietiekoši daudz vietas tā novietošanai! Jau pirms nodarbības centos sevi noskaņot maksimāli neitrāli, lai no šī apmeklējuma gūtu maksimālo emociju gammu! Ieejot studijā, pirmais iespaids man patika, jo tā krasi atšķīrās no pelēkās ainavas aiz loga, mani apņēma neuzbāzīgi patīkams vīraka aromātu kokteilis, apkārt spēlējās smaidīgi bērneļi, kas gaidīja savus vecākus no nodarbībām! Sākumā man palūdza aizpildīt anketu par savu iepriekšējo pieredzi un veselības stāvokli, lai pasniedzējs  Edgars Ancāns varētu izvērtēt manas iespējas un iespējamos riskus dodot jogas vingrinājumus. Sākotnēji uz to raudzījos skeptiski, jo nodomāju, ka tā ir kārtējā formalitāte ar kādu biju saskāries tradicionālajos sporta klubos, bet vēlāk kad pirms nodarbības pasniedzējs pārjautāja par sev interesējošiem faktiem, vadoties no manas aizpildītās anketas, jutos patīkami pārsteigts! Kā sporta pedagogs pēc savas izglītības, biju domājis, ka nodarbības laikā pie sevis izvērtēšu nodarbības dinamiku un pasniedzēja lietotos terminus un vingrinājumu koriģēšanu man kā iesācējam. Jau nodarbības sākumā pasniedzējs kliedēja visas manas bažas, jo tiku iepazīstināts ar gaidāmās nodarbības intensitātes līkni, kā arī skaidrojumu par gaidāmas nodarbības saturu un tās ietekmi uz organismu. Pildot jogas vingrinājumus, pasniedzējs regulāri turpināja labot mani pozu izpildē, kā arī skaidroja, kādu efektu sniedz vingrinājumi vai pozas, ko izpildām. Man tika arī piedāvāti dažādi spilventiņi un palīglīdzekļi, lai es maksimāli precīzāk un saudzīgāk varētu izpildīt dotās pozas.

Kopumā man nodarbība patika: varēju atkārtot jau zināmus stiepšanā vingrinājumus, kā arī sastapos ar jaunām jogas pozām, kas nostiprina dziļo muskulatūru, kas sportā nav mazsvarīgi, ja vēlamies izvairīties no traumām. Vairāki vingrinājumi bija saistīti ar līdzsvara noturēšanu, kas prasīja papildus koncentrēšanos. Šis moments man ļoti patika, jo tā ir īpašība, kas sportā ir ļoti nozīmīga un kā dēļ es apsvēru iespēju sākt praktizēt jogu biežāk, jo māka koncentrēties noder ne tikai sportā, bet arī ikdienas darbos.

Nodarbības beigas sekoja, kā saldais ēdiens pēc vareni gardas maltītes, kas jogai manā uztverē deva vēl vienu plusu. Tā bija relaksēšanās ar meditāciju, mierīgas mūzikas un pasniedzēja balsi fonā. Tā ļāva man uz brīdi aizmirsties uz sasniegt tādu dīvainu stāvokli – starp miegu un nomodu! Tas bija fantastisks nodarbības noslēgums, kas ļāva aizmirst par steidzīgo ikdienu un stresu ar ko sastopamies un kas radīja tik pacilājošu sajūtu, kādu esmu izjutis vien pāris reizes pēc kvalitatīva pirts apmeklējuma, veldzējoties ezerā! Tas noteikti ir moments, kas jāizjūt katram, un šīs iekšējās miera sajūtas dēļ, kaut reizi, ir jāaiziet uz jogas nodarbību.

Pēc šī apmeklējuma man vairs nav gadījies aiziet uz kādu jogas nodarbību, bet vērtīgais, ko esmu ieguvis un pārņēmis savā praksē ir daži nezināmi vai aizmirsti vingrinājumi, kas pēc manām domām man varētu palīdzēt manās sporta gaitās, kā arī relaksēšanos un atbrīvošanos pēc aktīvas slodzes, kad grūti aizmigt. Domāju, ka šī nebūs mana vienīgā reize, kad apmeklēju jogu. Esmu pārliecinājies, ka joga nav tikai laiska staipīšanās mierīgas mūzikas pavadījumā, kā varētu šķist un kāds priekšstats bija arī man, bet ar šo nodarbību palīdzību veiksmīgi var papildināt savu sagatavošanās procesu arī ikviens sportists. 

Komentāri

Šim rakstam nav komentāru.

Lai pievienotu komentāru, ir jāielogojas!