<< Visi raksti

Ošo: Kāpēc ir tik grūti veidot attiecības?

0

1754

Osho @ 2015-07-10

Jo tevis vēl nav. Ir iekšējs tukšums un bailes, ka tad, ja tu izveidosi attiecības ar kādu, agri vai vēlu atklāsies tavs tukšums. Tāpēc šķiet drošāk ieturēt distanci ar cilvēkiem, jo tā tu vismaz vari izlikties, ka tu esi.

Tevis vēl nav. Tu vēl neesi piedzimis, tu esi tikai iespēja. Tu vēl neesi piepildījums – un tikai divi piepildīti cilvēki var veidot attiecības. Veidot attiecības ir viena no lieliskākajām lietām dzīvē: veidot attiecības nozīmē mīlēt; veidot attiecības nozīmē dalīties. Bet, lai tu varētu dalīties, ir jābūt kaut kam, ar ko dalīties. Un, pirms tu spēj mīlēt, tev jābūt mīlestības pilnam līdz malām, mīlestības pārpildītam.

Divas sēklas nevar veidot attiecības, jo tās ir slēgtas. Divi ziedi var veidot attiecības, jo tie ir atvērti, tie spēj viens otram sūtīt savu smaržu, tie spēj līgoties tajā pašā saulē un tajā pašā vējā, tie spēj sarunāties, tie spēj sačukstēties. Bet divas sēklas to nespēj. Sēklas ir pilnīgi noslēgtas, bez logiem – kā gan lai tās veido attiecības?

Cilvēks piedzimst kā sēkla; viņš var kļūt par ziedu, bet var arī nekļūt. Viss ir atkarīgs no tevis – no tā, ko tu ar sevi dari. No tevis ir atkarīgs, vai tu audz vai ne. Tā ir tava izvēle –un ar šo izvēli jāsakaras ik brīdi; katru mīļu brīdi tu esi krustcelēs.

Miljoniem cilvēku izlemj neaugt. Viņi paliek sēklas, viņi paliek iespējas, un viņi nekad nekļūst par īstenību. Viņi nezina kas ir pašrealizācija, viņi nezina, kas ir pašizziņa, viņi neko nezina par būtību. Pilnīgi tukši viņi dzīvo un pilnīgi tukši viņi nomirst. Kā gan viņi var veidot attiecības?

Attiecības atklās tevi – tavu kailumu, tavu neglītumu, tavu tukšumu-, tādēļ drošāk šķiet saglabāt distanci. Pat mīlētāji saglabā distanci, viņi iet tikai līdz zināmam attālumam un visu laiku ir modri, lai zinātu, kad griezties atpakaļ. Viņiem ir robežas, un viņi nekad nepārkāpj šīs robežas, viņi paliek ierobežoti tajās.

Jā,  ir kaut kādas attiecības, bet to mērķis nav būt attiecībās, to mērķis ir iegūt un paturēt īpašumā: sieva pieder vīram, vīrs pieder sievai, bērni pieder vecākiem utt.utjp. bet iegūt nenozīmē veidot attiecības. Patiesībā iegūt nozīmē pilnībā iznīcināt iespēju veidot attiecības. Veidojot attiecības, tu cieni otru, un tu nevari iegūt viņu īpašumā. Veidojot attiecības, pastāv dziļa godbijība. Veidojot attiecības, tu pienāc ļoti tuvu, ļoti ļoti tuvu, dziļā tuvībā, pārklājoties ar otru. Tomēr otra brīvība netiek skarta, otrs joprojām paliek neatkarīgs indivīds. Tās ir „es-tu” attiecības, nevis „es-tas” attiecības –pārklājoties, savstarpēji cauraužot, tomēr kaut kādā ziņā saglabājot neatkarību.

Esiet kā divas kolonas, kas balsta vienu ēku, bet nemēģiniet iegūt otru īpašumā, atstājiet otram neatkarību. Balstiet vienu jumtu – šis jumts ir mīlestība.

Divi mīlētāji balsta ko neredzamu un ko ārkārtīgi vērtīgu – kādu esamības poēziju, kādu mūziku, kas saklausāma viņu esības dziļākajos nostūros. Viņi abi kopā balsta šo harmoniju, tomēr joprojām paliek neatkarīgi. Viņi var atklāties viens otram, jo nav baiļu. Viņi zina, ka viņi ir. Viņi pazīst savu iekšējo skaistumu, viņi pazīst savu iekšējo smaržu, un nav nekādu baiļu.

Bet parasti ir bailes, jo tev nav nekādas smaržas. Ja tu atklāsi, atvērsi sevi, tu vienkārši smirdēsi. Tu smirdēsi pēc skaudības, naida, dusmām, iekāres. Tevī nebūs mīlestības, lūgšanas un līdzjūtības smaržas.

Miljoniem cilvēku ir izlēmuši palikt par sēklām. Kāpēc? Ja viņi spēj kļūt par ziediem un arī viņi var dejot vējā un saulē, un mēnesnīcā, kādēļ gan viņi ir izlēmuši palikt par sēklām? Viņu lēmumā ir kaut kas: sēkla ir drošāka nekā zieds.  Zieds ir trausls. Sēkla nav trausla, sēkla šķiet stiprāka. Ziedu var tik viegli iznīcināt – pietiek ar spēcīgāku vēja brāzmu, un ziedlapiņas tiek aizpūstas prom. Sēklu vējš nevar tik viegli iznīcināt, sēkla  ir ļoti labi pasargāta, droša. Zieds ir atvērts – tik vārīgs veidojums, pakļauts tik daudzām briesmām: var uznākt spēcīgs vējš, tāda lietusgāze, ka debesis un zeme jaucas kopā, var būt pārāk karsta saule, kāds muļķa cilvēks var noplūkt ziedu. Ar ziedu var notikt jebkas, ar ziedu var notikt pilnīgi viss, zieds patstāvīgi ir briesmās. Tam, kurš vēlas sasniegt virsotnes, jāuzņemas risks pazust. Tam, kurš vēlas uzkāpt visaugstākajās virsotnēs, jāuzņemas risks no kaut kurienes nokrist, kaut kur paslīdēt. Jo lielākas alkas augt, jo vairāk un vairāk briesmu nākas pieņemt.

Tu jautā: „Kāpēc ir tik grūti veidot attiecības?” Tas ir grūti, jo tevis vēl nav.  Vispirms esi. Viss pārējais ir iespējams tikai pēc tam.

Tā vietā, lai domātu par to, kā veidot attiecības, izpildi pirmo prasību: meditē, esi, un tad attiecību veidošana izaugs no tā pati par sevi. Cilvēks, kurš kļūst kluss, svētlaimīgs, kuram rodas pāri malām plūstoša enerģija, kļūst par ziedu; viņa ir jāveido attiecības. Tas nav nekas tāds, kas viņam būtu jāmācās, tas vienkārši sāk notikt. Viņš veido attiecības ar cilvēkiem, viņš veido attiecības ar dzīvniekiem, viņš veido attiecības ar kokiem, viņš veido attiecības pat ar akmeņiem.

Patiesībā viņš veido attiecības visu cauru diennakti. Ja viņš staigā pa zemi, viņš veido attiecības ar zemi... viņa kājām skarot zemi, viņš veido attiecības. Ja viņš peldas upē, tad veido attiecības ar upi, bet, ja viņš skatās zvaigznēs, tad veido attiecības ar zvaigznēm.

Vispirms meditē, atrodi pats savu centru. Pirms tu veido attiecības ar kādu citu, izveido attiecības pats ar sevi – šī ir galvenā prasība, kas jāizpilda.  Bez tās nav iespējams nekas. Ar to nav nekā neiespējama. 

Foto: Magarita Karaeva

Komentāri

Šim rakstam nav komentāru.

Lai pievienotu komentāru, ir jāielogojas!