<< Visi raksti

B.K.S. Ajengārs „Jogas Gudrība un Prakse”

0

1492

KRISTĪNE SOMERE @Yogi.lv @ 2014-06-04

Ir grāmatas, kuras lasās viegli – kā pieneņu pūkas. Ievelc dziļi elpu un ar izelpu jau grāmata izlasīta. Viegli, nepiespiesti, aizraujoši un nemanāmi. 

Taču ir arī tādas, kuras „nelasās” un, lai izlasītu to līdz galam, sevi ir mazliet jāpiespiež un jāmotivē. Šī pavisam noteikti pieder pie pirmās kategorijas.  Jāsaka atklāti, ka manā jogas grāmatu kolekcijā, kura man kā izteiktam grāmatu tārpam,  arvien papildinās, tikai dažas grāmatas ir latviešu valodā. Viens no iemesliem ir tāds, ka tās jogas mācības, kurās esmu piedalījusies gan Latvijā, gan citur pasaulē, ir notikušas tikai angliski vai krieviski, un tāpēc latviešu valodas terminoloģija man bija diezgan sveša. Tieši tāpēc, lai šo situāciju labotu, es domās ilgojos pēc kādas grāmatas, kurā būtu āsanu nosaukumi un paskaidrojumi latviešu valodā. Kad es internetā ieraudzīju šo grāmatu, es nezināju, kas tajā būs iekšā, vai tajā būs bildes, āsanu apraksti vai tikai teorētiska informācija. Taču, tikai ieraugot kas ir tās autors, es sapratu, ka šī grāmata man ir jāizlasa. Nevarētu teikt, ka es uzskatītu B.K.S. Ajengāru par savu skolotāju vai guru, taču ar viņu man saistās ļoti īpašas sajūtas.

Pirmo reizi ar informāciju par B.K.S. Ajengāru es saskāros tālajā 2008.g. žurnālā „Tantra Yoga” krievu valodā, kuru tobrīd izdeva Latvijā atzītais jogas skolotājs Nada Baba. Tas notika pēc viena no Tibetas jogas Kum Nye semināriem, kuru Baltezerā vadīja atzīts Tibetas jogas skolotājs no ASV, Arnaunds Maitlands. Pēc šī divu dienu semināra, es biju tik ļoti pārņemta ar jogu un savām brīnišķīgajām sajūtām pēc tās, ka meklēju jebkādu veidu kā šo fantastisko stāvokli saglabāt.  Tas līdzinājās Nirvānai. Un es visiem spēkiem gribēju tajā palikt. Tā bija kā narkotika, kas liek uz pasauli skatīties citām acīm. Saprotot, ka šīs sajūtas radīja jogas vingrinājumu un mūsu kolektīvās garīgās enerģijas simbioze, es vairs neuzskatīju jogu par mākslas vingrošanai līdzīgu fizisku nodarbi. Es to dievināju. Es dievināju to sajūtu, ko man sniedza joga. Un tieši tajā dienā, manās rokās nonāca daži no Tantra  Yogas žurnāliem. Pavisam nejauši, šķirstot vienu žurnālu, es uzšķiru biogrāfiju par kādu jogas meistaru B.K.S. Ajengāru. Es to izlasīju vienā elpas vilcienā.  Šī skolotāja biogrāfija mani tik ļoti iedvesmoja, ka no tās dienas es sāku Tibetas  jogu pildīt katru dienu. Tādējādi sastapšanos ar šo biogrāfiju, varētu uzskatīt par manas jogas prakses zīmīgu pagrieziena punktu.

Šķiet, tieši tāpēc, nejauši ieraugot šo grāmatu, es atgriezos tajā laikā, kad tikai uzsāku savas jogas gaitas, jo šobrīd atkal esmu tajā ceļa posmā, kad sāku apgūt kaut ko no jauna. Un tas notiek tieši pateicoties šai grāmatai. Iedvesmojoties no B.K.S. Ajengāra prakses, arī es savā ikdienas praksē un Tibetas Jogas nodarbību iesildošajā daļā, esmu ieviesusi jogas palīglīdzekļus un redzu, cik ļoti lielu pozitīvu ietekmi tie atstāj uz jogas praksi.  Āsanas, kuras līdz tam daudziem šķitušas nereālas, nu kļūst pieejamas.  Tas patiešām sniedz lielu gandarījumu.

Šajā grāmatā esošās lieliskās āsanu bildes, praktiskie apraksti un paša jogas meistara pārdomas un padomi ir tik vienkārši, izsmeļoši un baudāmi, ka ar šo grāmatu, es nejūtu kā paiet laiks. Man patīk to pārlasīt atkal un atkal. It īpaši to daļu, kurā ir aprakstīta B.K.S. Ajengāra biogrāfija. Un pat tad, kad šķiet, drīz to varēšu jau citēt no galvas, man vienalga patīk to pārlasīt. Vārdu pa vārdam, lapu pa lapai. Tāpat kā ēst saldējumu. Karoti pēc karotes, un ir ļoti grūti atrast to brīdi, kad ir gana. Šī grāmata dod man iedvesmu un izpratni par to, ka joga ir patstāvīgs darbs ar sevi, kurš jāveic katru dienu, un to, ka joga ir jāpiedzīvo un jāizjūt pašam – jāizelpo, jāizsvīst, jāiztrīc, jāizbauda! Galvenais ir nepadoties, bet iet uz mērķi. Lai cik tāls tas šķistu. 

Vairāk par grāmatu lasiet šeit 

Lai atrastu B.K.S.Ajengāra rakstus par jogu, ievadiet mūsu meklētājā jogas meistara vārdu un viņš atradīs visus pieejamos rakstus par šo tēmu.

Komentāri

Šim rakstam nav komentāru.

Lai pievienotu komentāru, ir jāielogojas!