<< Visi raksti

Misadventures of a garden state yogi, by Brian Leaf

0

1372

KRISTĪNE SOMERE @Yogi.lv @ 2014-06-23

Lasot šo stāstu, šķiet gandrīz ikviens, kurš uzsācis jogas ceļu, viegli var identificēties ar stāsta varoni. Pazīstamas situācijas, stereotipi, pārpratumi un neziņa ir tikai daļa no piedzīvojuma, kas cilvēku sagaida ceļā uz sevi.  Brajans ir sertificēts jogas instruktors, Ājurvēdas praktiķis, masāžas terapeits un holistiskās veselības pedagogs, tāpēc viņa meklējumu un ceļa apraksts ir ne tikai aizraujošs un interesants, bet arī izglītojošs. Tiem, kas ir jogas iesācēji, šī grāmata var sniegt būtiskas pamatzināšanas par jogu un Ājurvēdu, bet tiem, kas praktizē jau ilgāku laiku, nenāks par ļaunu atkārtot pašus pamatus, jo brīžiem, kad mums šķiet, ka visu jau zinām, esam aizmirsuši pašus pamatus, tāpēc šī grāmata ir kā viegls brīvdienu ceļojumu romāns ar papildus informāciju par jogu un Ājurvēdu. 

Savos meklējumos Brajans kopā ar draugu automašīnā vairākus mēnešus apceļo AVS, izmēģinot dažādus jogas veidus un iepazīstoties ar Ājurvēdu un citām terapijas metodēm. Viņš mēģina atrast atbildes uz sekojošiem jautājumiem. Kā atrast sev piemērotāko jogas veidu? Kā atrast savu patieso aicinājumu? Kā būt patiesam un rīkoties savas sirdsapziņas vadītam nevis mēģināt izdabāt un iepatikties ikvienam, aizmirstot par sevi? Lai to uzzinātu, viņš nokļūst karstajos avotus, kur visi staigā kaili; nakšņo viesnīcu stāvlaukumos, un no rīta izlikdamies par viesi, dodas brokastīs viesnīcas bufetēs; veic jogu smilšu vētras laikā un pat nejauši nokļūst pie prostitūtas; viņš iegūst jogas pasniedzēja un Ājurvēdas speciālista sertifikātu, taču tikai pašās beigās, pēc vairākiem gadiem, apjauš savu patieso dzīves aicinājumu. Cauri meklējumiem viņš dodas ar konkrētu devīzi – Esi drosmīgs!  Esi patiess! Atslābsti!

Savā grāmatā, balstoties uz personīgo pieredzi,  autors stāsta par sevis meklējumiem un veidu kā asimilēt garīgo praksi, savā ikdienas dzīvē un uzsver, ka ja tev ir izveidojusies sava vērtību sistēma, tad pieturies pie tās ikvienā savas dzīves sfērā. Ja strādāsi darbu, kas ir pretrunā ar tavām dzīves pārliecībām, tu nespēsi būt patiess un laimīgs līdz galam.

Viņš izdala 8 nosacījumus jeb veidus kā atrast sevi un kļūt patiesi laimīgam. Viņš tos ir nosaucis par laimes atslēgām jeb ceļu uz laimi. Pavisam kopā astoņi.

8 LAIMES ATSLĒGAS

1.NODARBOJIES AR JOGU. UN, JA TU TO JAU DARI, TAD DARI TO BIEŽĀK.

Un, ja tu esi jauniņais jogā, neapstājies tikai pie viena jogas veida. Atrast īsto, sev piemērotāko jogas veidu nav viegli. Tas ir kā iešana uz randiņiem. Iespējams, tev būs nepieciešams izmēģināt vairākus jogas stilus, līdz atradīsi savējo. Kāpēc mums būtu jānodarbojas ar jogu?

JOGA PACEĻ VIRSPUSĒ TO, KO TU MĒĢINI APSLĒPT

Pareizs dzīvesveids ir ļoti svarīgs cilvēka garīgai praksei. Bieži, kad cilvēki nonāk situācijās, kas ir pretrunā ar viņu morālajām vērtībām un dzīvesveidu, viņi noslēdzas un kļūst depresīvi, ne tikai tāpēc, ka viņiem ir neizsakāmi garlaicīgi un neinteresanti, bet tāpēc, ka zemapziņā viņi ļoti cieš un pārdzīvo, netiekot galā ar šīm emocionālajām pretrunām sevī. Interesanti ir tas, ka jogas prakse paceļ šīs emocijas un pārdzīvojumus virspusē. Autors dalās savā pieredzē: „Ļoti bieži es esmu redzējis, ka jogas prakse liek cilvēkiem saprast, ka viņu darbs sāpina viņus. Un reizēm veikt kādas izmaiņas ir pāri viņu spēkiem. Šādos gadījumos, cilvēki visbiežāk pārtrauc nodarboties ar jogu, un šī problēma pazūd. Bija brīdis, kad man bija attiecības ar meiteni un biju pārvācies ļoti tālu prom no Ņūdžersijas, lai būtu kopā ar savu draudzeni. Līdz šim es biju praktizējis jogu vairākus gadus, taču tagad pats to nenojaušot un neapzinoties, es biju pārtraucis to darīt. Pēc mēneša, klīstot pa grāmatveikalu, es uzdūros kāda joga skolotāja Dr. Džefa Migdowa citātam: „Kad cilvēki patstāvīgi un neatlaidīgi praktizē jogu, viņi kļūst daudz atvērtāki pārmaiņām.” Tā lūk! „Ja es neesmu atvērts pārmaiņām, tad es neļaušu sev to apzināties!” šī atziņa bija kā sitiens pa seju. Es aptvēru, ka veselu mēnesi neesmu izpildījis nevienu āsanu un es sapratu, ka es neapzināti biju izvairījies no jogas prakses tāpēc, ka joga padarīja manu apziņu daudz asāku un rādīja man to, ka es neesmu laimīgs. Tieši tāpēc, ka es negribēju piedzīvot pārmaiņas, pārvākties un izbeigt šīs attiecības, es pārstāju darīt to, kas lika man to apzināties.”

 

2.SEKO SAVAI SIRDIJ

Pievērs uzmanību tam, kas liek tev justies labi, kas atmodina tavu radošumu un kaisli, liek justies dzīvam un aizrauj līdz sirds dziļumiem.  Kad esi atradis to, saglabā to. Tas nenozīmē akli sekot savam ego vai prātam, bet klausīt sirdij. Turklāt, sekošana sirdij nenozīmē to, ka tu var pārdot savu jaunāko brāli verdzībā, vai pamest sievu un 14 bērnus un aizlaisties ar savu zumbas instruktori uz siltajām zemēm. Sekošana sirdij nozīmē to, ka tu dzīvo saskaņā ar jogas  jamām un nijamām (nevardarbība, patiesums, nezagšana, mērenība, skaidrība, neiekārošana, pateicība, disciplīna, novērošana, meditācija uz dievišķo). Tu nevari sasniegt patiesu brīvību, sirdi vai svētlaimi, ja tas rada ciešanas citiem.

3.ATTĪSTI SAVU INTUĪCIJU UN SEKO TAJ

Kā to darīt? Sāc ar Swami Kripalu padomu – ieklausies tajā un tad seko tai. Tas ir veids kā intuīcija pastiprinās. Intuīcija ļoti bieži nāk kopā ar sajūtu, ka tas ir „pareizi”. Kā ir teicis Stīvs Džobs: „Esi drosmīgs un seko savai intuīcijai un sirdij.  Kaut kādā veidā tās zina, kas tu patiesībā vēlies būt.”

Papildus relaksējies un attīri savu prātu. Kad tu noliec malā mentālo klaiņošanu, ego un personiskās vēlmes, tu sajūti, kas ir patiess un ko tu patiesībā vēlies. Mēģini attīstīt intuīciju katrā savā ikdienas darbībā, gan izvēloties ēdienu, gan aktivitātes pēc darba. Uzdod sev tādu jautājumus kā: „Kas mani atdzīvina un uzmundrina un liek justies dzīvam? Ko es šobrīd gribētu darīt? Kādu ēdienu es vēlētos?” Atceries, ka arī visi šie lēmumi ir jāpieņem balstoties uz jogas jamām un nijamām. Tādējādi tu izvairīsies no katastrofām. Un, ja tu neesi pilnīgi drošs, tad liec lietā savu jogas paklājiņu vai meditācijas spilvenu,  sāc koncentrēties un paliec kluss. Ar jogas un meditācijas palīdzību svarīgi jautājumi atrisinās vieglāk, zaudē savu aktualitāti un pazūd no mūsu dzīves. Tas notiek pateicoties tam, ka mēs attīstām savu intuīciju un pieņemam pareizos lēmumus.

4.KATRU DIENU IEVĒRO VISMAZ 3 ĀJURVĒDAS IETEIKUMUS

Tu to noteikti nenožēlosi! Grāmatā ir iekļauts tests ķermeņa konstitūcijas tipa noteikšanai. (Skatīt šeit) un ieteikumi katrai došai jeb ķermeņa tipam. (lasīt šeit)

5.MEDITĒ

Nav nekas efektīvāks un transformējošāks kā meditācija. Tā ne tikai nomierina mūs, bet arī palīdz mums koncentrēties. Tā palielina mūsu apziņas līmeni, dara skaidrāku mūsu misiju un palīdz mums identificēt un sekot mūsu intuīcijai un svētlaimei. Ikvienam būtu jāmeditē. Tiešām.

6. SAVIENOJIES AR SAVU SIRDI, UN KOMUNICĒ AR CITIEM CAUR TO.

Mums ir trīs iespējas kā dzīvot. Pirmā – būt vieniem; otrā - saprast, ka mēs visi esam vienoti; un trešā - saprast, ka mēs visi esam viens. Pēdējās divas iespējas mēs varam realizēt tikai caur savu sirdi.

7.RUNĀ UN RĪKOJIES IZEJOT NO SAVA PATIESĀ ES

Tu nodarbojies ar jogu. Tu vadi savu dzīvi balstoties uz jamām un nijamām. Tu meditē un attīsti koncentrēšanos un apzinātību. Tu atver savu sirdi. Sirds ir īstās durvis pa kurām ieiet, lai atrastu pats sevi. Dienas laikā nepārstāj sev jautāt: „Ko es pašreiz jūtu?” uzliec šo uzrakstu sev uz datora virsmas, uzraksti virs durvīm, uzdrukā uz t-krekla vai izkliedz to skaļi, ja nepieciešams. Un pēc laika, tu zināsi, ko tu jūti un kas tu patiesībā esi. Tev vairs nevajadzēs sev uzdot šo jautājumu, tu to vienkārši zināsi.

8.ESI PATIEŠĀM PATIESS

Tas ir šīs grāmatas galvenais atslēgas punkts. Pasaulē vienlaicīgi notiek tik daudz cīņu. Mēs cīnāmies ar citiem, citi cīnās ar mums, bet pati galvenā cīņa ir mūsu cīņa pašiem ar sevi. Ja mēs zaudējam, tad viss sabrūk, bet, ja uzvaram, tad spēle ir beigusies.

Jogas vingrinājumi, sekošana Ājurvēdas padomiem, intuīcijas attīstīšana – tas viss ir ļoti spēcīgs process, taču tā nav mūsu galvenā cīņa. Kļūšana patiesi patiesam ir mūsu iekšējā cīņa pašam ar sevi, tas, kam patiesi ir nozīme. Veids kā tumsu pārvērst gaismā. Tu vari sākt to praktizēt jau tagad, pajautājot sev: „Ko es tagad mēģinu just un ko es patiesībā jūtu?” stāvoklis, kurā tu esi, ir svarīgāks par to stāvokli, kuru tu mēģini sasniegt.

Ko tu darītu, ja pēkšņi atrastos ģērbtuvēs puspliks kopā ar Bikram jogas dibinātāju?

 Viens no fragmentiem, kas mani sajūsmināja visvairāk:  „Vienu dienu Kripalu centra ģērbtuvēs es pēkšņi atrados kopā ar puspliku Bikram Choundhury, pašpasludinātu jogas zvaigzni un Bikram jogas dibinātāju. Bikram joga tiek praktizēta karstā telpā, ļaujot muskuļiem atslābt, tādējādi izvairoties no traumām.

Es atpazinu Bikramu un nevainīgā balsī, kādā sarunājās tikai ģērbtuvēs satikušies pilnīgi svešinieki,  teicu: „Labdien”.  Man šķiet viņš nebija pieradis pie tādas „vēsās” attieksmes – viņš taču ir ļoti slavens jogs visā pasaulē, tik pat slavens kā Maikls Džeksons, Madonna un citas superzvaigznes. Pēc dažiem mirkļiem, kad bijām parunājuši par laikapstākļiem, viņš man jautāja – „Vai tu zini kādas slavenas jogas zvaigznes?” Es nojautu, ko viņš grib panākt un es neesmu pārliecināts kāpēc es biju tik stūrgalvīgs, bet es nosaucu visus jogus, kurus vien varēju iedomāties – Ajengāru, Swami, Šivananda, Baronu Baptiste, Amrit Desai, bet pat nepieminēju viņu. Tāpēc viņš jautāja: „Un kā ar Bikram Choundhury? ” Varēja redzēt, ka viņš izbauda šo mirkli, taču viņu vadīja nevis ego, bet gan rotaļīgums. Beigu beigās es atzinos – „”Jā, tas esi tu!” Viņš bija sajūsmā par mūsu rotaļu un smaidīja to smaidu, kuru parasti valkā veiksmīgi politiķi vai harizmātiski līderi. „Tev būtu jāatnāk uz kādu no maniem semināriem. Par brīvu. Tu būsi mans viesis.” Viņš uzaicināja. Es būtu ļoti priecīgs par tādu iespēju, bet diemžēl man bija jāatgriežas pie maniem tiešajiem pienākumiem – trauku mazgāšanas.”

Seko savai svētlaimei un universs atvērs durvis tur, kur pirms tam bija tikai durvis.

Informāciju par grāmatu un tās autoru meklē šeit.

Komentāri

Šim rakstam nav komentāru.

Lai pievienotu komentāru, ir jāielogojas!