<< Visi raksti

Daudz kas atkarīgs no tevis

0

1410

Ph.D. Deivids Nīvens @ 2016-01-13

Veselība nav laimes spēle. Nav tā, ka slimības uzbrūk cilvēkiem uz labu laimi, neizvēloties! Lai arī dzīvē atgadās visādas nejaušības, ko mēs nevaram novērst, saslimšana ar daudzām slimībām tomēr ir novēršama.

Kārenas vecāki bija miruši no vēža, un viņu slimošanas laiks sievietei bija bezgala grūts un ciešanu pilns.

Viņa izlasīja visu iespējamo literatūru par ļaundabīgiem audzējiem. “Es centos viņiem palīdzēt, taču sapratu, ka brīnumzāļu nav,” viņa stāsta. “Taču vienu gan es uzzināju - ka cilvēks pats spēj ievērojami samazināt savas izredzes saslimt ar šādām slimībām. Un, kad vecāki aizgāja, šķita, ka tas ir mans pienākums - pievērsties veselīgam dzīvesveidam.”

Pareizu uzturu un fizisko aktivitāti Kārena padarīja par savas dzīves mērķiem. “Es ne vien uzlaboju veselību, es vienkārši jutos labāk! Un tas ir galvenais!” viņa apgalvo.

Kārena uzsāka skriešanu un kalnos kāpšanu, kā arī izturības treniņus. Beidzot viņa pat mainīja profesiju - pusmūžā! Tagad viņa ir vingrošanas fizioloģe - cil­vēks, kas palīdz citiem izvēlēties fizisko aktivitāšu veidus.

Viņa ne vien izglīto cilvēkus par fiziskajām aktivitātēm, kas palīdz novērst vēzi, bet arī veido vingrojumu programmas tiem, kas jau saslimuši; pētījumi liecina, ka vingrošana uzlabo slimnieka stāvokli un cerības uz izveseļošanos.

Pašlaik Kārena nespēj ne iedomāties, ka varētu dzīvot citādi. “Ja nekustīgi tupēšu mājās, es jutīšos briesmīgi!” viņa saka.

No visām slimībām vēzis cilvēkiem šķiet visbiedējošākais; lielākā daļa uzskata, ka no šīs slimības ir gandrīz neiespējami izveseļoties. Tomēr zinātnieki noskaidrojuši, ka ļaundabīgo audzēju briesmas var samazināt uz pusi, novēršot tādus nelabvēlīgus faktorus kā mazkustīgs dzīvesveids, pārāk liels tauku daudzums uzturā, ilgstoša uzturēšanās saulē un smēķēšana. (Mayo Clinic, 2002)

 

Foto: nasba.org

Komentāri

Šim rakstam nav komentāru.

Lai pievienotu komentāru, ir jāielogojas!