<< Visi raksti

Nevardarbības princips: kā sekot tam mūsdienu pasaulē?

0

1384

yogi.lv @ 2015-07-31

Kā pielietot jogas filosofiju mūsdienu modernajā pasaulē jeb dzīvojot lielpilsētā? Pirmā no jamām – jogas principiem:  AHIMSA – NEVARDARBĪBA. Tradicionālais AHIMSA tulkojums ir “Nenogalini un nedari pāri citiem”. Un tomēr šo principu varam traktēt arī daudz plašāk un atrast neskaitāmus veidus kā praktizēt AHIMSU savā ikdienas dzīvē.

LABSDIRDĪBA

Patiesa nevardarbība ir tad, kad mēs jūtam saikni ar savu sirdi. Tad mēs patiesā un dabiskā veidā izjūtam labsirdību un mīlestību pret citiem. Mīlestība – tā nav tikai kādas pasīvas jūtas, tā ir aktīva. Un nekad nav par vēlu aizsūtīt sev un citiem nedaudz labu domu vai palīdzēt ar labiem darbiem.

LĪDZŪTĪBA/ CIEŅA

Kāda saistība starp tām? Mēs sākam izjust lielāku līdzjūtību tad, kad sākam izjust to saikni, kas apvieno mūs ar visām dzīvām būtnēm.  Nodibinot saikni ar cilvēkiem un komunicējot ar viņiem bez nosodījuma (nenosodot arī sarunās citus), mēs palīdzam sev dzīvot bez bailēm, un mijiedarboties ar citiem caur mīlestību un cieņu.

DROŠĪBA/LĪDZSVARS/RŪPES PAR SEVI

Bailes baro agresiju. Drošības trūkums rada mūsos bailes (gan par reālām, gan iedomātām lietām). Kad mēs patstāvīgi dzīvojam bailēs, mūsu dzīve zaudē līdzsvaru.  Atgriešanās pie sabalansētas dzīves ir pretinde vardarbībai.  Bet tas prasa patstāvīgus pūliņus, rūpes par sevi. Mēs visi labāk augam, ja esam pozitīvā gaisotnē.  Un sākam saprast, ka tā, kā mēs attiecamies pret sevi, tā izturēsimies arī pret citiem.

EMPĀTIJA/ IZVĒLE/ PIEDOŠANA

Empātijas prakse palīdz mums ieraudzīt citu cilvēku vai situāciju no labvēlīgas pozīcijas. Tieši tas pretdarbojas mūsu pirmajai instinktīvai reakcijai uzbrukt.  Rezultātā mums vairs nav interesanti pierādīt vienmēr savu taisnību. AHIMSA regulāri atgādina mums par mūsu tiesībām izvēlēties starp bailēm un mīlestību.  Uz paklājiņa mēs praktizējam tieši to – izvēlēties mīlestību. Tas atspoguļojas arī tajā, kā mēs veicam jogas pozas. Atcerieties, ka jogai nav jāsagādā sāpes.  Tas nav sods. Jums nav nevienam nekas jāpierāda un nav arī  jācīnās par pirmo vietu, jo blakus esošie nav jūsu konkurenti.  Nodarbības beigās, Šavāsanā, mēs piedodam sev tos brīžus, kad nebijām pret sevi pietiekami līdzjūtīgi, saudzīgi. Mēs saprotam, ka neesam perfekti un darām to, ko spējam, cik labi vien spējam. Piedošana sev nostiprina mūsu spēju iemīlēt visu to spektru, kas mēs esam – gan gaisma, gan tumsa. Tas nostiprina mūsu spēju labāk sajust citus ārpus mūsu paklājiņa robežas.

MIERS UN KLUSUMS

Kad mēs dzīvojam nevardarbības stāvoklī, mums svarīgāk ir būt laimīgiem, nevis uztraukties par to,  lai mums vienmēr būtu taisnība.  Mums nav jāpierāda, ka esam mīlestības cienīgi; mēs zinām, ka mēs paši esam šī mīlestība. Tās ir mūsu tiesības kopš dzimšanas. Rezultātā mēs pārstājam salīdzināt un sacensties, un sākam radīt mieru un klusumu visā ko domājam, runājam un darām. 

Ik rītu,  pirms iziet no mājas, izvēlieties divus no šiem punktiem un centieties, cik vien spējat, staigāt pa labsirdības, līdzjūtības, empātijas un miera ceļu. 

Avots: http://yogajournal.ru/conscious/philosophy/printsip-nenasiliya-kak-sledovat-emu-v-sovremennom-mire/

Komentāri

Šim rakstam nav komentāru.

Lai pievienotu komentāru, ir jāielogojas!