Šajā sadaļā mēs tiksimies ar dažādiem cilvēkiem, savas jomas speciālistiem, lai diskutētu par lietām, kas ir svarīgas  ne tikai mums, bet visai sabiedrībai. Intervijas, diskusijas jeb vienkārši sarunas ar interesantiem cilvēkiem par aizraujošām tēmām. 

<< Visi raksti

SAVIENOJOTIES AR DIEVIŠĶO SEVĪ

0

2273

Kristīne Somere @Yogi.lv @ 2014-07-27

Ošo ir teicis: sieviete ir visskaistākais šīs pasaules fenomens, kas nav salīdzināms ne ar ko citu! Sieviete ir Dieva meistardarbs! Sievietei mūsdienās ir dažādas identitātes. Meita, māte, sieva, draudzene, mīļākā, padotā, priekšniece, biznesa sieviete, māksliniece, atkarīgā, brīvā  ir tikai dažas no tām. Vairumā gadījumu visa šī identitāšu buķete apvienojās vienā veselumā, radot 21.gadsimta būtni, kas „spēj visu”.  Arī joga ir viena no šodienas sievietes identitātēm. Gan tām sievietēm, kuras jogu māca citiem, gan tām, kuras jogas praksei ļaujas pieredzējušu instruktoru vadībā.

Diskusijā par to, kas ir joga, ko tā māca sievietei un kā tas ir būt šeit un tagad, piedalās:

 

AGNESE GUĻĀNE

URBAN YOGA izveidotāja, Kundalinī jogas skolotāja, jogas terapeite

 

LAURA VANAGA- MICKEVIČA 

SAVITRIJI izveidotāja, Kundalinī jogas skolotāja, koučs

 

 

KRISTĪNE SOMERE

YOGI.lv izveidotāja, Tibetas jogas skolotāja

 

K.: Iesākumā, pastāstiet, lūdzu, kas ir tas, KO JOGA IR IEMĀCĪJUSI TIEŠI JUMS KĀ SIEVIETEI?

Laura: Ja runājam par sievišķību un būšanu sievietei, jāatzīst, ka tieši šobrīd man ir īpašs laiks. (Pirms 3 mēnešiem Laurai piedzima dēliņš Lūkas).

Šķiet, ka nekad neesmu jutusies tik sievišķīga, tik ļoti SIEVIETE kā šobrīd. Tieši kā māte, kas ir devusi dzīvību, sieviete - radītāja. Tieši šobrīd visspēcīgāk jūtu, ka dzīvības došanas apziņa man ir ļoti svaiga, paliekoša. Un tāpēc par šīm sievišķīgajām lietām man gribot negribot sanāk aizdomāties arvien vairāk.

Arī nupat notikušais Šabads ( Laura ir viena no 6 Paradīzes vietas „Šabads sievietei” organizatorēm) lika paskatīties uz lietām „otrpus objektīva” – ar priecīgu, svaigu skatu. Pirmkārt, būšana kopā ar vēl 40 sievietēm deva milzīgu pozitīvās enerģijas lādiņu manai sievišķībai un otrkārt, tas pamudināja mani pašu apzināties, kā ieraudzīt savus „slēptos” resursus un attīstīt sevī labo. Sievietes šajā pasākumā bija milzīgs iedvesmas avots! Unikālas, skaistas, dodošas! Katra atsevišķi un visas kopā apzinājāmies savu spēku un būtību. Mēs viena otrai varam tik daudz palīdzēt un iedot!

Kundalini joga mani ir cēlusi kā sievieti, esmu pieņēmusi daudzas savas ēnas puses. Pateicoties jogas praksēm, esmu sākusi arī vairāk ieklausīties sevī. Kādreiz citu viedoklis šķita būtiskāks. Nu varu būt pati, tāda, kāda esmu. Īsta. Un noteikti ne perfekta.

K.: KO TU SAPROTI AR VĀRDIEM „BŪT SIEVIETEI?”

Tas ir labs jautājums! Kundalini jogas Meistars Jogi Badžans teicis, ka būt sievietei jau vien ir brīnums. Varu šim apgalvojumam piekrist, jo sievietei ir tik daudz iespēju izdzīvot sevi dažādās lomās, formās, izpausmēs. Kā draudzenei, mātei, sievai, meitai, padotajai, priekšniecei, mīļākajai utt. Šobrīd „Būt sievietei” man nozīmē izgaršot visu to, ko Visums sniedz. Baudu daudzās lomas, kurās izdzīvoju sevi tik dažādu!

Uz nodarbībām pie manis, lielākoties, nāk sievietes un redzēt, kā viņas staro un plaukst ir liela laime! Pēc nodarbības aizeju mājās un saņemu ziņu: „nezinu, kas notiek, bet jūtos par 10 kg vieglāka un atkal gribās smaidīt!” Vēl viena dāma pirmdienās pēc nodarbības regulāri cep ogu plātsmaizes, jo enerģijas esot pārpārēm! Tas ir tikai ok, ka cilvēki jūtas fiziski labāk, kļūst gaišāki un tīrāki, bet manām meitenēm šī būšana par sievieti un sievišķīgums ir ļoti izteikta. Es viņas dēvēju par „savām meitenēm”, jo viņas nāk pie manis uz nodarbībām jau divus gadus, un es viņas pavisam noteikti varu saukt par savām draudzenēm. Redzu, kā viņas plaukst, zied un atveras kā puķes. Man ir viena brīnišķīga draudzene, kuru nāk uz jogu un kuras pieredzi es varu minēt, kā lielisku piemēru tam, kā joga palīdz savākties, saturēt savu dzīvi kopā, kad ar visiem pienākumiem jātiek galā vienai pašai. Īpaši svarīgi tas ir mums, strādājošām māmiņām, kuras vienlaicīgi veic neskaitāmus darbus un ir pakļautas šim multitāskinga virpulim. Arī man pašai ir tā saucamais maizes darbs konsultāciju jomā, un tas ir izaicinājums - savienot to visu pēc iespējas kvalitatīvāk. Protams, nav viegli un reizēm ir rīti, kad negribas kāpt ārā no gultas, bet joga ir tas, kas dod enerģiju, atver mani un palīdz apzināties, ka viss ir labi un Visums par mani rūpējas!

Agnese: Man šobrīd ir nodarbību kurss, kura nosaukums ir „Es esmu”. Kundalinī jogas meistars Jogi Badžans (Yogi Bhajan) ir atstājis ļoti daudz informācijas un materiālus tieši par to, ar ko sieviete ir īpaša. Tādēļ mums ir pieejamas noteiktas tehnikas un prakses, kas palīdz tieši sievietei. Saskaņā ar Mācību, mums ir mūsu stiprās puses jeb Dieva dotie talanti un trūkumi. Jogas nodarbībās sievietēm, mēs izkopjam un izprotam savas stiprās puses, kā arī mēģinām izprast savus trūkumus un sliktās, negatīvās iezīmes, kā arī iemācāmies tehnikas, kā to visu līdzsvarot. Un viena no lietām, kas mūsdienās prasa “risinājumu” un ko Laura jau pieminēja, ir šis multitāskings, jo sievietei ir savas personiskās lietas, ģimene, partnerattiecības, bērni, karjera, un Jogi Badžans to visu salīdzina ar radio. Mūsu prāts ir kā radio aparāts, kurā visas pieejamās radio stacijas skan vienlaicīgi. Teiksim, mizojot burkānus, mēs klausāmies, ko bērni dara bērnu istabā, risinām ar mājiniekiem sadzīviska rakstura jautājumus, un savā prātā risinām arī kādu savu problēmu ilgtermiņā. Tas viss, protams, ir ļoti forši, tas ir tas mūsu Dieva dotais talants, bet trūkums ir tāds, ka ir iespējama emocionāla pārslodze, jo ir nepieciešama ļoti liela koncentrēšanās. Tas ir nemitīgs sasprindzinājums, un šeit palīgā var nākt joga, iemācot būt “šeit un tagad”, apzināties tagadnes mirkli. Nevis gremdēties pagātnē vai sapņot par nākotni, bet apzināties, kāda es esmu tagad, un kur es esmu šobrīd,  ko es varu izdarīt un kā rīkoties, lai no šī mirkļa paņemtu visu, ko spēju. Apzināšanās prasa iemaņas un praksi, ir jāpraktizē katru dienu. Ko tas dod? Tas iedod daudz vairāk dimensijas dzīves izpratnei, dzīvē vairs nav tikai melns un balts, bet parādās arī krāsas, dziļums, citas dimensijas. Otra lieta, kas sievietēm ir jāiemācās, ir spēja atpūsties. Ja tev visu laiku galvā ir neskaitāmi projekti, atpūta ir īpaši svarīga. Un ne vienmēr “risinājums” būs friziera apmeklējums. Joga iemāca reālas tehnikas, prakses, kā tu ne tikai relaksējies, bet iemācies izprast, kas tavam ķermenim ir nepieciešams, jo vienam relaksācija būs gulēt un elpot, otram stiepšanās un elpošana, citiem meditācija un mantras.

K.: KATRA SIEVIETE IR ĻOTI INDIVIDUĀLA, VAI JŪS KĀ JOGAS SKOLOTĀJAS INTUITĪVI JŪTAT, KURA KRIJA VAI ĀSANA KURAI SIEVIETEI IR VISPIEMĒROTĀKĀ?

Laura: Man par šo tēmu ir interesants stāsts. Šobrīd jogas nodarbības vadu tikai pirmdienās un šīs tikšanās ir kā svētki gan man, gan manām sievietēm, ja jau mēs reiz’ runājam par sievietēm! Pirms tam bija tā, ka es nodarbībām nopietni gatavojos, apdomājot, kuras krijas mācīšu, kādā secībā veidošu nodarbību ciklus utt., bet tad vienā mirklī tas viss mainījās. Es vienkārši gāju uz nodarbību un dalījos ar to informāciju, kas tajā brīdī pie manis atnāca. Es pati sevi par to mazliet šaustīju, jo man likās, nu kā gan tā?! Brīdī, kad es kontroli atlaidu, no meitenēm bieži dzirdēju, ka tas bija tieši tas, kas viņām todien bijis vajadzīgs. Telpā Savitriji nodarbības nenotiek pēc noteikta stingra mācību plāna, drīzāk plūsmā, paļaujoties uz savu iekšējo gudrību un intuīciju.

K.: ES BIEŽI ESMU DZIRDĒJUSI PĀRMETUMUS, KA JOGAS SKOLOTĀJS DARA TO,KO PATS GRIB, NEVIS TO,KAS BŪTU NEPIECIEŠAMS VIŅA SKOLNIEKIEM...

Agnese: Kundalinī jogā mēs ticam, ka pie mums atnāk tie skolnieki, kuriem ir ko no mums mācīties. Ja tu esi piemērots viņam kā skolotājs, viņš tevi atradīs. Un kā jau Laura teica, un kā saka visi man pazīstamie jogas skolotāji, viss, kas mums ir jādara, lai sagatavotos nodarbībai, ir jāveic sava garīgā prakse jeb sava sadhana, tas ir mūsu kā skolotāju pienākums. Tas nozīmē, ka tu attīri savu dievišķo kanālu ar visumu, lai tu esi spējīgs ne vien uztvert, bet arī saprast to informāciju, kas pie tevis atnāk. Un, ja tu esi izpildījis šo mājas darbu, tad tu vari droši iet uz klasi, zinot, ka tu šos cilvēkus vari kaut kā stiprināt vai iedvesmot.

Bet, atgriežoties pie tā, ko tu teici sākumā, ka mēs visi esam ļoti individuāli, man gribētos oponēt, ka tas patiesībā ir mīts, kas mūs dara ļoti atsvešinātas un nelaimīgas. Lielākoties jau cilvēki visi tiecas pēc viena, pēc vienām lietām. Es nesaku, ka mēs visi esam vienādi, bet mēs esam daudz līdzīgāki kā domājam. Mums visu laiku ir stāstīts, ka mēs esam izteiktas individualitātes, bet šāda nesaprastā “individualitāte” tikai sēž savā kalna galā pilnīgā vientulībā vai naktī raud spilvenos. Kad tu praktizē jogu, tev atveras sirds centrs, un tu piedzīvo mūsu visu savstarpējo saikni un vienotību, tu atpazīsti sevi citos cilvēkos. Tad tev ir daudz vieglāk būt laimīgam.

 

K.: VAI TAS NOZĪMĒ,KA JOGA IEMĀCA SIEVIETĒM NO KONKURENTĒM KĻŪT PAR SABIEDROTAJĀM?

Agnese: Jā!

Laura: Pēc būtības nav konkurentu un nav sabiedroto! Mēs esam viens vesels, kaut arī esam tik dažādi! Reāli esmu jutusi konkurenci sākumā, pirmajās nodarbībās. Taču tas mainās un ar laiku sievietes saprot, ka viena otrai var būt spēcīgs atbalsts. Kad apzinies, ka no otra vari mācīties, nevis sacensties, dzīve iegriežas citādi.

Viena no lietām, kas man pašai ļoti patīk un uzrunā Kundalinī jogā, ir meditācijas. Te konkurence nav iespējama, jo tu esi unikāls un meditē tikai caur savu pieredzi. Meditācijas nomierina prāta viļņus un savāc kopā. Jogi Badžans ir teicis, ka sievietei tikai pāris minūtes dienā vajag pasēdēt ar klēpī saliktām rokām, sajust saikni ar Visumu, un viņa nekad nejutīsies vāja. Katram ir kāda mīļākā un tuvākā meditācija un interesanti, kā līdz tai nonāk. Dažkārt nodarbībās meitenes raud vai smejas un pēc tam saka: ”Atvaino, es nodarbības laikā smējos, pat nezinu, kāpēc” un es atbildu, ka tas ir labi, jo notiek attīrīšanās process. Konkurences vairs nav, tikai reāls darbs pašai ar sevi.

Agnese: Jā, tā nervu sistēma izlādējas un dziedinās. Un runājot par konkurenci, tas ir vissliktākais un kaitīgākais, ko sieviete var sev nodarīt. Jogi Badžans ir teicis, ka sievietei starojumu atņem trīs lietas: criticize, compare un compete (no angļu valodas: kritizēt, salīdzināt, sacensties). Ja tu kritizē kādu, tu pazaudē savu starojumu, jo tu burtiski “ēd nost” pati savu auru. Tas pats notiek, ja tu sacenties vai  konkurē ar kādu citu.

Pie manis uz nodarbībām nāk meitenes, kuras visu laiku mainās un viņas nespēj viena otru tik tuvu iepazīt. Viņas, iespējams, nezina viena otrai vārdu, bet viņām ir kaut kāda tāda dziļa uzticēšanās un paļaušanās vienai uz otru, izveidojas ļoti sirsnīgas un patiesas draudzības. Dažreiz viņas stāsta par ļoti personiskām lietām, citreiz apskaujas vai pacienā otru ar tēju. Šīs attiecības, pateicoties kopīgai jogas praksei, izveidojas ļoti dziļas un uzticamas.

BET NEKAD NAV BIJIS TĀ, KA NODARBĪBĀ SIEVIETES SKATĀS VIENA UZ OTRU UN NOVĒRTĒ, KO UN CIK DAUDZ VAR IZDARĪT OTRA?

Laura: Protams, sākumā skatās, bet tas ātri pāriet. Apnīk skatīties un ar laiku gribās skatīties tikai savā virzienā. Reiz pēc kādas nodarbības viena sieviete atzinās, ka nav viegli atslābt, jo gribās pavērot, ko citi dara, taču ar laiku tas mainījās. Es vienkārši pieņemu, ka tas tā ir un viss notiek pamazām.

Agnese: Tāpēc jau acīm ir jābūt ciet, jo skatiens ir vērsts uz iekšu. Tas ir darbs ar sevi, tev ir jāpēta pašai sevi. Sākumā, kamēr tu esi “jauniņais” un nokļuvis jaunā vidē, protams, tu skaties apkārt, ievēro kā citi dara, piefiksējot, ka viņai sanāk labāk, bet ar laiku tas pāriet. Tas notiek brīdī, kad tu saproti, ka esi atnācis šeit, lai šo laiku veltītu sev. Jo šī salīdzināšana jau neko nedod un nemaina, tu to vari darīt jebkur citur. Tāpēc, ja tu šo skatienu vērs iekšpus, vēro savas sajūtas, tad šī pusotra stunda var izvērsties par  ļoti vērtīgu pieredzi.

Laura: Manuprāt, tā lūrēšana ir ļoti interesants aspekts. Reizēm ir tā, ka gribas palūrēt, bet joga sevī tik ļoti ievelk, ka tu saplūsti ar sevi pilnībā un atslēdzies no ārpasaules. Iesākumā tas, protams, nav viegli. Es vienmēr nodarbībās saku: „Turam acis, ciet, turam acis ciet, uzticamies sev!” Un pašā sākumā ir ļoti grūti pierast pie tā. Tas nav viegli, bet tad, kad tas notiek, būšana jogā kļūst ļoti baudāma. Tad tu neredzi, nedzirdi neko, kas notiek tev apkārt, bet vēro tikai sevi.

Agnese: Tas ir arī ļoti “bailīgi”, tas tiešām prasa uzticēšanos, jo mēs esam spiesti beidzot izveidot ar sevi kaut kādu kontaktu. Ja tu esi bijis visu laiku kustībā, pienākumos, kad “darbs dzen darbu”, tad saprotam, ka mums ir pietrūcis laika būt “pašai”, būt ar sevi. Dažreiz var būt bailīgi būt pašai ar sevi, jo joga “izgaismo” dažādus aktuālus jautājumus, noņem maskas un neļauj no sevis bēgt.

JOGA IEMĀCA IEMĪLĒT PAŠAM SEVI?

Laura: Es teiktu, ka joga iemāca uzticēties sev un tas ir viens no grūtākajiem uzdevumiem ever. Tā ir tā apzinātā un būšana šeit un tagad, kad spēju mīlēt sevi tieši šajā brīdī. Caur ticību sev es apzinos, kas esmu un saprotu, ka varu mainīt savu attieksmi pret apkārtējiem notikumiem, jo pašus notikumus mainīt ne vienmēr ir iespējams. Arī cilvēkus izmainīt nevaram, tā, ka atliek tikai strādāt ar sevi. Ja pati būšu pret sevi laba un mīloša, arī citi mani mīlēs. Tieši tik vienkārši.

Agnese: Jogas stiprina tevi un nodrošina to, ka tu spēsi izturēt tos jautājumus, kuri aktualizēsies, ka tu spēsi tos atrisināt tā, kā vēlies. Jogas prakse mums ļauj sevi iepazīt, “iemācīties” savu ķermeni, apzināties tā iespējas, robežas un ar laiku neizbēgami dziļi un patiesi iemīlēt sevi.

Laura: Uz savas ādas esmu izbaudījusi to, ko dēvēju par izaicinājumiem. Man šķiet, kopš nodarbojos ar Kundalini jogu, izaicinājumi mani piemeklē itin bieži. Varbūt kādreiz man bija cita domāšana. Nav jau viegli pieņemt jebko, dažkārt tas ir skarbi un šķietami nejēdzīgi, taču brīdī, kad no sirds pieņemu un palaižu, viss sāk sakārtoties.

Kundalini joga arī māca pacietību un tā ir nopietna mācībstunda. Viens kursa biedrs reiz stāstīja par ogošanu un šo uztveru, kā labu piemēru. Mežā ogu bijis maz, bet tās bijis jānodod, lai būtu nauda. Ogu lasīšana prasījusi lielu pacietību un puisis skaitījis Jogi Badžana vārdus: „Pacietība atmaksājas, pacietība atmaksājas..” un groziņš ātri vien piepildījies!

K.: LAURA,VIENS NO TAVIEM IZAICINĀJUMIEM IR PIEŅEMT TO,KO NEVARI SAPRAST...

Laura: Jā, vienā no Sarunu vakariem labs draugs Andžejs Reiters mums teica – augstākā pilotāža ir pieņemt to, ko tu nevari nesaprast. Ja Tu zinātu, kādi pēc šī apgalvojuma sekoja jautājumi! Nu negribas jau tam piekrist, jo visu nav iespējams pieņemt. Es arī daudz ko nevaru saprast, piemēram, neiecietību vai vienaldzību. Nesaprotu, bet pieņemu, ka tas tā vienkārši ir! Pieņemšana man pašai ir tas visaktuālākais un grūtākais.

VAI JUMS DZĪVĒ IR BIJUŠI BRĪŽI, KAD ESAT JUTUSIES LAIMĪGA, PATEICĪGA PAR TO, KA ESAT SIEVIETE?

Agnese: Es nekoķetējot varu droši teikt, ka priecājos par to vairākas reizes dienā. Es īpaši novērtēju tādas sievietēm dotās spējas kā radošums, intuīcija, spēja “noskanēt” otra cilvēka enerģiju ar savu. Tajā pašā laikā es cenšos nepieķerties tam, vai tas ir sievišķīgi vai nē, jo tiklīdz tu saproti, kas tu esi, tu pārstāj par to tīksmināties. Kad man piedzima mans pirmais bērns, mana izpratne par sievišķību (un manu personu kopumā) ievērojami mainījās. Tomēr pasauli pilnībā kājām gaisā sagrieza meitas piedzimšana. Es sapratu, ka ir vēl viena dimensija manā dzīvē, kurai es nebiju pievērsusi uzmanību. Piemēram, tas, ka maigumā slēpjas daudz lielāks spēks. Diplomātija, aplinkus ceļi, dažreiz paļaušanās vai pakļaušanās jeb tā saucamās pasīvās kvalitātes, kuras rietumu sabiedrībā tiek vērtētas kā trūkumi, man šobrīd šķiet ļoti vērtīgas kvalitātes. Un sekss, manuprāt, arī sievietēm ir daudz baudāmāks un jēdzīgāks kā vīriešiem.

Laura: KĀ TU TO DOMĀ?

Agnese: Dzimumakts ir pāra attiecību kulminācija, viss svarīgais ir noticis pirms tam, un tas, KĀ viss notiek ir atkarīgs no sievietes: kādas ir attiecības, kāda ir tuvība, kāds ir abu ieguldījums, pieejamais atbalsts, tas viss ir atkarīgs no sievietes. Iedomājies! Dzimumakta laikā sievietes aura atveras, lai sevī uzņemtu vīrieša auru, atdodot viņam savu radošo, sievišķo enerģiju, viedumu (pretī saņemot fizisko spēku). Tā taču ir fantastiska spēja! Sievietes ir daudz jūtīgākas, viņas attiecības izjūt un pieredz daudz jūtīgāk, dziļāk. Pateicoties jogas praksei, vari piedzīvot sajūtu, ka tu un tavs partneris ir viena dvēsele divos ķermeņos.

Laura: Man vienmēr ir priecīgi atcerēties Jogi Badžana vārdus, ka katra sieviete ir dieviete, jo būt sievietei ir īsta māksla. Ir jāiegulda liels darbs, lai tu patiesi būtu sieviete. Ir lietas, kas ir dabiski dotas, bet pie tā ir arī jāstrādā. Ko nozīmē strādāt? Atkal katram tas būs kaut kas savs – mantras, meditācijas, prakses. Domājot par Tavu jautājumu, varu teikt, ka viennozīmīgi Jā! Esmu laimīga, ka esmu sieviete. Bet laime ir arī darbs. Dārziņš jālaista, lai tajā augtu skaistas puķes, tāpat ir ar sievišķību.

Agnese: Garīgā prakse ir garīgā higiēna, kad tu sevi kop un izkop kā tādu dārzu. Kundalinī joga ir, ja tā var teikt, “sociāla” joga, tu vari ļoti daudz ko dot arī citiem cilvēkiem, ne obligāti tikai saviem ģimenes locekļiem vai draugiem. Man ļoti patīk, ka Kundalinī jogā par vienu no sievišķīgajām īpašībām tiek uzskatīta drosme. Un reizēm sievietēm šķiet – ak kungs, mēs taču esam sievietes, kāda gan tur drosme? Mums jābūt maigām, sievišķīgām, ēteriskām utt., bet kas tad ir drosme? Bez drosmes tu nemaz nevari mīlēt, jo mīlēt nozīmē atvērt savu sirdi un atdot to otram cilvēkam, atvērt savu auru, dot savu enerģiju, tam ir vajadzīga milzīga drosme.

Laura: Pirmais ir drosme, bet otrs svarīgs aspekts ir tas, ka sieviete ir elastīga. Vīrietis savā būtībā nespēj būt elastīgs. Sieviete var būt tik dažāda–priecīga, dusmīga, greizsirdīga, dodoša, ņemoša. Jautājums ir – ko tu pati izvēlies un kas ir tevī uzkrājies.

Agnese: Vīrieši ir ļoti mērķtiecīgi, viņi iet uz konkrētu mērķi un sasniedz to, bet mēs sievietes, bieži vien iedziļinoties visos sīkumos, varam to mērķi pazaudēt. Tāpēc ir lieliski, ka mēs kā divi dažādi “sugu” pārstāvji varam dzīvot kopā, viens otru stiprinot un papildinot.

TAD KAD SIEVIETE NODARBOJAS AR JOGU VIŅA NEVIS KONCENTRĒJĀS UZ REZULTĀTU, BET IZBAUDA PAŠU PROCESU?

Jebkurā gadījumā jogā mēs nekoncentrējamies uz kaut kādu rezultātu, jo joga jau ir domāta, lai mēs kļūtu par vienotu veselumu.

Laura: Pats vārds joga nozīmē savienot. Tu savienojies. Es pat nevaru iedomāties, ka es ietu uz jogu ar kādu mērķi, jo man svarīgi ir iegūt prieku un izbaudīt mirkli.

Agnese: .. jā, jau piedzimstot mēs iegūstam tiesības būt laimīgām.

BET SIEVIETEI VIENMĒR GRIBAS BŪT PERFEKTAI...

Laura: Jā, bet tieši joga man ir iemācījusi nebūt perfektai. Un tieši tajā neperfektumā ir kaut kas skaists, dabisks un dzīvelīgs.

Agnese: Tu iemācies ļoti daudz ko par sevi un saproti, ka tas perfektums jau ir mūsu pašu izdomāts. Mēs pašas to esam izdomājušas un ar savu kluso zvērestu apstiprinājušas; patērējam sieviešu žurnālus, kuri  arvien uztur dzīvas prasības pēc perfekcionisma, un pašas no tā ciešam. Parunā ar jebkuru sievieti, pajautā viņai  -vai tu esi perfekta? Ikviena tev atbildēs – nē! Joga ļauj piedot sev to, kas tu neesi un saprast, ka tas ideāls, pēc kura mēs dzenamies, nemaz neeksistē. Kad tu visu laiku skrien un redzi tikai žurnālu vākus, ir vēlme būt perfektai. Kad iemācies izbaudīt šo mirkli, kad sāc iedziļināties detaļās un saproti, ka neesi perfekta, ir baigi forši. Tas dod milzīgu brīvību.

Laura: Atgriežoties atpakaļ pie individuālisma, par ko runājām, šogad Šabadā, es pamanīju to, ka katra sieviete ir savādāka, viena par otru skaistāka. Ne tik daudz vizuālais izskats vai apģērbs, bet tas kā tu spēj draudzēties ar otru. Tas ir tas sievišķīgais spēks, ka tu spēj atvērties un palīdzēt viens otram.

Agnese: Nodarbības laikā bieži esmu lieciniece, ka sievietes izmainās tās laikā. Daudzas maskas (iedomas vai aizsardzības) krīt, un tu vari ieraudzīt šī cilvēka patieso būtību visā godībā jeb “ne-perfektumā”, kas viņu padara savā ziņā perfektu (veselu). Kad sieviete sastopas ar sevi, viņa kļūst ļoti, ļoti skaista.

VAI JOGAS LAIKĀ SIEVIETE VAR KĻŪT TIK PAŠPIETIEKAMA,KA JOGA AIZVIETO VISU PĀRĒJO DZĪVI?

Agnese: Te ir divi aspekti. Pirmais, ja tu tiešām kļūsti tik ļoti atsvešināts no dzīves, ka tu vairs neiesaisties tajā un joga tev kļūst par līdzekli kā atsvešināties no dzīves, tad tā ne ar ko neatšķiras no jebkuras citas atkarības. Tad joga kļūst par līdzekli kā atteikties no dzīves “dzīvošanas”, pieredzes gūšanas... tu esi piedzimusi, lai dvēsele gūtu dzīves pieredzi, kļūtu viedāka un gudrāka, un ja tu no šīs pieredzes atsakies, tad joga tiek izmantota kā līdzeklis nepareiza mērķa vārdā.  Mums, protams, ir tiesības uz saviem maldiem, bet Kundalinī jogas meistars Jogī Badžans ir teicis, ka Kundalinī joga ir tiem cilvēkiem, kuriem ir ģimene, darbs, karjera, sociālā dzīve. Ar savu ikdienas praksi cilvēks izkopj savu potenciālu, attīsta labākās kvalitātes, lai nodzīvotu savu dzīvi jēgpilni, un palīdzētu to izdarīt arī apkārtējiem.

Laura: Nodarbojos ar jogu, bet man attiecīgi šajā plānā viss ir ļoti elastīgi. Man ir ģimene, jogas prakses mājās un pasākumu organizēšana jogas telpā Savitriji, kamēr pati neesmu uz vietas. Un tas viss jākopj kā dārzs. Ar to es gribu teikt, ka viss ir līdzsvarā. Protams, ikvienam ir tiesības uz nolīšanu alā, arī man uznāk vēlme pabūt vienai, netraucētai. Bet ir svarīgi atcerēties, ka mēs esam piedzimuši šeit un tagad, šajā laikā.

Agnese: Jogi Badžans ir teicis, ka laulība patiesībā ir pati “augstākā” joga. Kad tu kop savu augstāko ES pēc savas labākās sirdsapziņas, tas laulībai vai  partnerattiecībām var piešķirt dziļāku jēgu, jo ar jogas prakses “rezultātiem” dalies ar otru.  Manuprāt, daudz vieglāk ir “ieiet alā” un meditēt. Saglabāt neitrālu un cieņpilnu attieksmi ikdienas steigā un rūpēs ir daudz grūtāk.

Laura: Laulība patiešām ir augstākā joga un prasa lielu darbu. Meditē, jogo, taisi krijas vai pasniedz jogu, bet esi apzināts šeit un tagad, kas arī ir tas augstākais jogas mērķis. Mijiedarbība, cieņa, sapratne, rūpes un atbildība ir īstā joga, jo uz jogas paklājiņa darbs ar sevi nebeidzas.

Agnese: Es dažreiz dzirdu no meitenēm, ka pēc kāda laika viņas paliek “baltas un pūkainas”, bet tie vīri... viņos sakopojas viss negatīvais - to vien dara kā sēž pie TV un dzer aliņu. Šāda nodalīšana nav godīga, jo mūsos katrā ir kaut kas balts un kaut kas ne tik balts. Joga ļauj abas šīs puses apzināties, piedot sev (un citiem), kā arī pēc iespējas cieņpilnāk ar saviem “melnumiņiem” cīnīties.

K.: ESMU LASĪJUSI STĀSTUS NO PIEREDZES, KA JOGA SPĒJ IZJAUKT ATTIECĪBAS. SIEVETE TO VIEN DARA KĀ IET UZ DAŽĀDIEM SEMINĀRIEM UN NODARBĪBĀM UN VIENĀ BRĪDĪ VIŅA ATSKĀRŠ, KA TAS VĪRIETIES, KAS VIŅAI IR BLAKUS, VIŅAI VAIRS NAV INTERESANTS.

Agnese: Tad rodas jautājums, vai viņa ir ar savu vīrieti runājusi un vai viņa ir pielietojusi dzīvē tās mācības, ko viņa ir apguvusi seminārā. Ja nē, tad, manuprāt, tā ir bēgšana no savas dzīves un tās dotajiem izaicinājumiem, kuri ir jārisina.

Laura: Ir ļoti būtiski neaizmirst par atbildību. Mācies, bet neaizmirsti par tiem cilvēkiem, kuri ir tev blakus. Tā īstā joga ir trolejbusā, kad tev dzērājs uzkāp uz kājas. Tas, kā tu reaģē, ir tava joga. Manuprāt, ir svarīgi ne tikai pieņemt notiekošo, bet arī tas, kā mēs reaģējam uz notiekošo. Es ar to joprojām turpinu strādāt un, protams, ka tas nav ļoti viegli. Arī ar bērniem.

Agnese: Bērni vispār ir mūsu labākie skolotāji. Man arī bija brīdis, kad man likās, ka es esmu kļuvusi “balta un pūkaina”, pateicoties savai jogas praksei, bet bērni vienā mirklī spēj parādīt tev, kāds tu patiesībā esi.

JOGAS PRAKTIZĒTĀJS UN JOGAS SKOLOTĀJS- VAI JUMS TĀ IR VIENA VAI DIVAS ATSEVIŠĶAS IDENTITĀTES?

Laura: Kad es mācījos par jogas skolotāju, tad domāju, kā gan es tagad iešu un mācīšu, kaut arī skolotāji vienmēr mudināja sākt pasniegt, bet kad sāku, tad sapratu, ka esmu viens veselums ar šiem cilvēkiem. Kad vadu nodarbību, es iedziedos un es tur esmu skolotāja, bet tajā pašā laikā, prakses laikā mani pārņem milzīga pateicība par to, ka es varu būt šis instruments. Manī ir milzīga pateicība, ka varu ko dot un ir, kas ņem to pretī ar prieku.

Agnese: Mēs jau neesam tādi skolotāji, kas ir abstrahējušies no ikdienas dzīves un caurām dienām meditē. Mēs esam instruktori, kuri ir pieredzējuši jogas sniegto transformāciju, un tagad dalāmies ar savu pieredzi, pieejamajiem instrumentiem darbam ar sevi. Mēs neesam šo zināšanu avots, mēs neesam Mācību radījušas. Es esmu kā caurule jeb ceļš, pa kuru var “atnākt” tas, kas cilvēkiem ir vajadzīgs.

Laura: Man bieži ir bijis tā, ka pārnākot mājās pēc garas darba dienas, ir liels nogurums un šķiet, ka neko negribas. Taču tajā brīdī, kad sāku vadīt nodarbību, tas viss aizmirstas, galva vairs nesāp un visas problēmas ir prom. Un tad, kad aizvērtām acīm noskaitu skolotāja zvērestu, kļūstu apzināta un ļaujos mirklim, nedomājot neparko citu.

Agnese: Protams, tajā mirklī, kad tev priekšā ir cilvēki un tu viņiem māci vai nu kriju vai meditāciju, tu atsakies no visām savām identitātēm, es tad neesmu ne sieviete, ne māte, māsa vai sieva, darbiniece, es esmu skolotājs.

JŪS ABAS ESAT IZVEIDOJUŠAS SAVUS JOGAS CENTRUS, KĀ JŪS KĀ SIEVIETES JŪTATIES BIZNESĀ?

Agnese: Es uzskatu, ka šī studija ir mans trešais bērns. Šī ir mana jogas prakse, vieta, kur es varu ar savu pieredzi dalīties. Es nebūtu gatava kompromitēt savu izpratni par jogas praksi par labu biznesam. Šāda veida “biznesam” ir sava specifika. No vienas puses tu vari teikt: nāciet pie mums un jūs būsiet veseli garā, miesā un dvēselē, un tas nebūtu melots, bet es vienmēr atceros par to, ka skolotāju viņa skolnieki vienmēr atrod.  Ir brīnišķīgi vērot no malas citus jogas skolotājus, kas šeit māca, un viņu skolniekus. Vērot kā viņi mainās un kā mainās viņu prakse.

RUNĀJOT LĪDZĪBĀS -  JOGAS SKOLOTĀJS PĀRDOD ĀSANAS KĀ DESU PĀRDEVĒJS DESU?

Laura: Telpu Savitriji esmu nodēvējusi par jogas telpu, kur tu vari būt, justies pats. Tu atstāj aiz durvīm visu pārējo un esi tu pats. Un runājot par desu un āsanām, jebkurā gadījumā enerģiju apmaiņai ir jābūt, lai nav tā, ka viens dod, bet pārējie tikai ņem.

Agnese: Mans jogas skolotājs teica, ka mēs esam pārdevēji, mēs “pārdodam” Dievu. Mēs pārdodam to dievu, kas ir mūsos, jeb jogas nodarbībā “pārdodu” dievu, kas ir tevī (jeb saikni ar savu dievišķumu). Es tev varu parādīt ceļu, pa kuru iet, lai ar viņu satiktos.

Titulbilde:fitness.makeupandbeauty.com un Kristīne Sergejeva

 

Komentāri

Šim rakstam nav komentāru.

Lai pievienotu komentāru, ir jāielogojas!