Šajā sadaļā mēs tiksimies ar dažādiem cilvēkiem, savas jomas speciālistiem, lai diskutētu par lietām, kas ir svarīgas  ne tikai mums, bet visai sabiedrībai. Intervijas, diskusijas jeb vienkārši sarunas ar interesantiem cilvēkiem par aizraujošām tēmām. 

<< Visi raksti

Studijai "Pa Saulei" gada jubileja. Saruna ar tās dibinātāju Ilzi Dzenovsku.

0

1328

Kristīne Somere @Yogi.lv @ 2015-05-21

Telpa mieram un apzinātībai „Pa saulei” šogad maijā svin savu dzimšanas dienu un tai par godu dāvā iespēju apmeklēt jogas un meditācijas nodarbības pieaugušajiem, bērniem, senioriem un topošām māmiņām par ziedojumiem. Saziedotie līdzekļi atbalstīs biedrības “Maigais suns” suņu terapiju cilvēkiem ar fiziskās un garīgās veselības traucējumiem.

YOGI.lv satikās ar studijas "Pa Saulei" dibinātāju Ilzi, lai aprunātos par sajūtām, emocijām, gada laikā padarīto un piedzīvoto, kā arī par īpašo labdarības akciju par godu studijas gada jubilejai. 

1.  Ilze, maijā studijai Joga Pa Saulei aprit viens gads.  Kā tu jūties? Ar kādām sajūtām un emocijām  atskaties uz gada laikā paveikto?

Prieks, pateicība un pazemība ir trejas sajūtas, ko atpazīstu sevī. Laiks ap dzimšanas dienām, manuprāt, ir vētīšanas laiks – aicina pārcilāt pieredzēto un izdarīt pielāgojumus kustības virzienam.

Esmu pateicīga par likumsakarībām, kas rosīja spēku uzdrošināties radīt un darināt to, kam ticu un redzu jēgu.

Šis man ir piektais gads Latvijā pēc vairāku gadu prombūtnes ASV, kur studēju un strādāju miera vairošanas un konfliktu risināšanas jomā. Tur arī saņēmu vairākkārtējus aicinājumus mācīties macīt jogu.  Kaut mans nodoms  bij dziļāk izkopt savu praksi, dzīvei labatikās, lai dalos ar to.  Pirmie četri gadi Latvijā pagāja pasniedzot jogu daudzviet un veidojot jogas studijas kopprojektu, kā arī strādājot ar krimināltiesību reformām. Līdz ar “PA SAULEI” dzimšanu mērķtiecīgi nofokusēju savu enerģiju, lai vairotu laimīgāku un mierpilnāku pasauli ap sevi ar praksēm, kas man ir bijušas svētīgas.

No sirds priecājos par tām daudzajām cilvēku sejām un sirdīm, kuras šai gadā satiktas un iepazītas dziļāk nodarbībās, apmācību kursos, retrītos. Priecājos par interesantām jaunrades iespējām, foršiem kolēģiem un sadarbības partneriem. Iespēja, novērot augšanas tiecību un labsirdības starojumu, kas pieņemas cilvēkos, patiesi ielīksmo!

Jā, izjūtu arī pazemību visuma priekšā, apzinoties, cik ļoti manis pašas apziņas stāvoklis ietekmē to, kas rodas. Jo nesavtīgāk un paļāvīgāk uzrunāju pasauli, jo dāsnāk tā atsaucas.

2.  Kad dibināji studiju, kādi bija tavi mērķi un nākotnes plāni?  Kā šķiet, vai esi tos sasniegusi un kādi ir studijas un tavi nākotnes plāni?

Droši vien savā ziņā egoistiski un ambiciozi – radīt sirsnīgāku un saticīgāku pasauli, ko pati piedzīvoju. Pēdējos septiņus gadus mana jogas prakse vijas ar  Budas mācību. Buda mācījā kā izkopt četrus veselīgus sirdsprāta stāvokļus – sirsnīgu labestību, līdzjūtību, nesavtīgu prieku un dziļu nosvērtību, lai izbeigtu ciešanas un uzsvēra devību kā ļoti svarīgu meditācijas sastāvdaļu.

Izkopt šādu sirdsprāta stāvokli sevī un palīdzēt to aizsniegt citiem ir ietvars un pastāvīgs dzinulis dzīves garumā.

Strādājot konfliktu risināšanas un krimināltiesību jomā Latvijā un ārvalstīs, man nostiprinājās pārliecība, ka mūsu katra iekšējo konfliktu - prāta nemieru transformēšana ir primāra, tikai tad sekos izmaiņas cilvēku saskarsmē un sabiedrībā kopumā. Veidojot “PA SAULEI”, man ir svarīgi, lai piedāvātās apmācības būtu holistiskas - vērstas uz cilvēka fiziskās, emocionālās un mentālās labsajūtas vairošanu. Tāpēc tās ir gan jogas nodarbības, padziļināti kursi, retrīti, meditācijas un apzinātas komunikācijas apmācības, u.c.

Veidojot “PA SAULEI” telpu mieram un apzinātībai, man ir svarīgas trīs lietas:

-          Individuāla un uzmanīga attieksme pret katru jogotāju: tas nozīmē spēt pielāgot asanas un atklāt jogas prakses daudzpusīgās iespējas atbilstoši cilvēku veselība stāvoklim, dzīves pieredzei un gadiem;

-           Profesionāli un autenstiski pasniedzēji – kas netikai paši praktizē jogu uz paklāja, bet prot mācīt un mācīties un svarīgākais, iemiesot jogu savā ikdienas dzīvē;

-          Pārbaudītas jogas un meditācijas metodes, kas atbalsta mūsu ķermeņa, sirds un prāta vajadzības  - vairo veselību, dzīvesprieku un iekšēju mieru.

Svarīgi bija radīt omulīgu un drošu vidi, nodrošināt kvalitatīvu un plašu inventāra klāstu, lai jogotājiem droši un pasniedzējiem ir ar ko strādāt. Ir gandarījums par rezultātu un zinu, kurp augt.

Augšana turpinās, augu pati un diedzēju jaunas sēklas, ar kurām dalīties.  Ceru uz jaunām sadarbībām gan ar ārvalstu un Latvijas kolēģiem, apmācību projektiem un radošām interesantām iniciatīvām ārpus studijas un jogas paklāja.

3.   Kāpēc studijai  izvēlējies tieši šādu nosaukumu – Joga Pa Saulei? (Joga Pasaulei? J)

Dzīvot mierā un saskaņā – pa saulei un pasaulei ir studijas aicinājums. Dzīvot pa saulei – dzīvot līdz ar saules ritējumu un dabas likumiem un dzīvot pasaulei – dzīvot mierā un veselumā, apzinoties, ka ar savām domām, vārdiem un darbiem paši veidojam pasauli, ko piedzīvojam.

“PA SAULEI” ir telpa mieram, apzinātībai un sevis izziņai. Oāze pilsētas sirdī, kur norimt, sevi spēcināt, atbrīvoties no spriedzes un pievērsties tās cēloņu izziņai un atlaišanai.  Taču pāri visam tā ir vieta, kopiena, kur kopā radīt un jaunradīt; iedvesmoties; saņemties vai atslābt, kas, kam un kad vajadzīgs, un dziļi iesakņoties  mīlestības un labestības dziļumos.

 4.  Kuri bija aizgājušā gada spilgtākie studijas notikumi?

Pa saulei retrīts sadarbībā ar “Annas Psiholģiju”, divas lielas vasaras nometnes, rudens urbānais retrīts , pirmās Nevardarbīgas komunikācijas apmācības Latvijā un līdzdalība sabiedrības izglītošanas kampaņā  “Stāvi blakus saticībā” par diskriminācijas mazināšanu.  Noteikti kopīgais ceļš ar ikdenas nodarbību un kursu apmeklētājiem – iespēja sajust, savienoties. Joga, tas taču viss ir par savienošanu un vienotību.

5.      Par godu dzimšanas dienai, visu maiju studijā tiek īstenota labdarības akcija „Sirsnīgai Pasaulei”, pastāsti  mazliet vairāk par šo akciju.  Kā tev radās šī doma un kāpēc izvēlējies iegūtos līdzekļus novirzīt tieši dziedinošai suņu terapijai bērniem un pieaugušajiem ar garīgās un fiziskās veselības traucējumiem?

Es tos maigos suņus esmu satikusi daudzkārt, redzējusi, kas notiek ar cilvēkiem, kas viņus satiek,  kā viņi atplaukst. Ja mēs audzinātu savus bērnus ar tādu mīlestību kā biedrības “Maigais suns” saimnieki audzina savus kanisterapijas suņus, kas par mīļu pasaulīti būtu! No šiem suņiem staro tīra beznosacījumu mīlestība, kas dara brīnumus un bērniem bērnu namos, interenātskolās, tāpat kā veciem ļaudīm noslēptiem no sabiedrības acīm pansionātos, brīnumi un būšana sirsnīgākā pasaulē ir vajadzīga.

Ilze Dzenovska, Joga Pa saulei radītāja un pasniedzēja

Vairāk par studiju un dzimšanas dienas mēneša nodarbībām: www.jogapasaulei.com sadaļā Nodarbības.

 

Komentāri

Šim rakstam nav komentāru.

Lai pievienotu komentāru, ir jāielogojas!