<< Visi raksti

Aukstums ne vienmēr veicina saaukstēšanos

0

1152

Ph.Deivids Nīvens @ 2016-04-12

Aizpogā apkakli, citādi saaukstēsies!” Kurš gan nav dzirdējis šos padomus ...

Taču zema gaisa temperatūra pati par sevi neizraisa saaukstēšanos. To izraisa vīrusi, kas ceļo no cilvēka pie cilvēka. Vislabākais veids, kā izvairīties no saaukstēšanās slimībām, ir mazgāt rokas un novērst vīrusu izplatīšanos.

Gadsimtiem ilgi cilvēki domāja, ka saaukstējas tāpēc, ka viņiem ir auksti, -ne velti šo slimību sauc par saaukstēšanos! Tomēr zinātne šo pieņēmumu neapstiprina.

Vienā no pirmajiem šim tematam veltītajiem eksperimentiem - to veica vairāk nekā pirms piecdesmit gadiem - viena brīvprātīgo grupa uzturējās aukstumā, bet otra - karstumā. Izrādījās, ka saslimšana ar saaukstēšanās slimībām abās grupās ir vienāda! Mūsdienās ir zināms, ka šīs slimības uzbrūk cilvēkiem visos garuma un platuma grādos no Sahāras līdz Arktikai.

Visinteresantākie dati, kas ilustrē šo tematu, iegūti mazās, izolētās ļaužu kopienās, piemēram, ciematos, kas atrodas uz salām. Sevišķi zīmīgi ir novērojumi, kas veikti kādā ogļraču pilsētiņā aiz polārā loka, tieši vidū starp Norvēģijas krastu un Ziemeļpolu. Tās osta rudenī aizsalst; septiņus mēnešus gadā šīs pilsētiņas iedzīvotāji ir izolēti no ārpasaules. Un visus šos septiņus mēnešus pilsētiņas ļaudis tikpat kā neslimo ar saaukstēšanās slimībām. Taču pavasarī -līdz ar pirmo kuģi, kas ienāk ostā, - pilsētiņai pāri veļas saaukstēšanās slimību vilnis. Tā zinātnieki secināja, ka aukstums pats par sevi nespēj izraisīt saaukstēšanās slimības.

Kādā aptaujā vairāk nekā 50 % respondentu apstiprināja, ka ziemā, nevalkājot mēteli, var saaukstēties. Vairāk nekā 60 % piekrita, ka auksts un drēgns laiks var būt saaukstēšanās cēlonis. Un tikai 10 % pareizi norādīja, ka saaukstēšanos izraisa vīrusi. (University of Texas Southwestern Medical Center, 2002)

Foto: Aukstākā vieta uz Zemes Оймяко́н http://imgur.com/gallery/PJBnJ

Komentāri

Šim rakstam nav komentāru.

Lai pievienotu komentāru, ir jāielogojas!