<< Visi raksti

Darbojies brīvprātīgi - arī savā labā!

0

1055

Ph.Deivids Nīvens @ 2016-02-08

Ja jūs brīvprātīgi darāt cilvēkiem vajadzīgu un sirdij tuvu darbu, tas ir liels ieguvums arī jums pašam. Brīvprātīga darba veikšana nostiprina mūsos humā­nisma un cilvēku kopības izjūtu. Dodot citiem, mēs visvairāk dodam paši sev.

Divas dienas nedēļā Frenks brīvprātīgi darbojas Mērilendas galvenās pro­kuratūras pircēju tiesību aizsardzības nodaļā, un to viņš dara divu iemeslu dēļ. “Pirmkārt, tā ir iespēja palīdzēt citiem. Otrkārt, tas palīdz man pašam.”

Frenks strādā ar cilvēkiem, kuriem ir domstarpības ar tirgotājiem. Viņš uzklausa to pretenzijas un tad cenšas atrast risinājumu, panākt izlīgumu starp pircēju un pārdevēju. “Daži no viņiem izdevuši burtiski pēdējo naudu par kādu vajadzīgu mantu, piemēram, ledusskapi, bet tas nedarbojas. Pircējs sūdzas pārde­vējam, un tas atbild: “Jā, jums neveicas!” Vai arī cilvēks ir parakstījies par tāda pakalpojuma saņemšanu, kura raksturu nav īsti sapratis un kuru īstenībā nevar atļauties. Viņš gribētu no tā atteikties, bet viņam pasaka - vairs nav iespējams. Tad iejaucamies mēs. Cenšamies noskaidrot lietas būtību un situāciju atrisināt.” Frenkam šķiet vērtīgi arī tas, ka brīvprātīgais darbs liek viņam daudz domāt un gudrot. “Es nezaudēju prāta asumu,” viņš stāsta. “Ir jāizpēta visi sīkumi. Jāpārdomā veicamie pasākumi. Ikreiz tas ir jauns izaicinājums.”

Lai arī šis sarežģītais darbs Frenkam ir pa spēkam, viņam nav jurista izglī­tības. “Ļaudis domā: lai pie mums strādātu, jābūt vismaz advokātam,” Frenks piebilst. “Taču mums vajadzīgi brīvprātīgie, kam gluži vienkārši ir gana veselā saprāta un dzīves pieredzes. Ja jums tas ir, jūs gandrīz jebkurā jomā varat kļūt par vērtīgu brīvprātīgo.”

Zinātnieki noskaidrojuši, ka dažādu vecuma grupu cilvēkiem, uzņemoties brīv­prātīgu darbu, apmierinātība ar dzīvi ievērojami palielinās. Tas īpaši raksturīgi vecuma grupā pēc 60 gadiem; uzņemoties brīvprātīgus pienākumus,72 % no viņiem izjūt lielāku apmierinātību ar dzīvi, bet 54 % paaugstinās pašvērtējums. (Van Wil­ligen, 2000)

Foto: wallpapershacker.com

Komentāri

Šim rakstam nav komentāru.

Lai pievienotu komentāru, ir jāielogojas!