<< Visi raksti

Esi gatavs iracionālai attieksmei!

0

1081

Ph.Deivids Nīvens @ 2016-04-17

Mēs esam izpētījuši kādu problēmu un nākam klajā ar rūpīgi apsvērtu risinājumu. Mums šķiet, ka visiem vajadzētu uzreiz aptvert, cik tas prātīgs, un iebildumiem nevajadzētu rasties. Nelaime ir tā, ka parasti mēs gaidām no citiem racionālu attieksmi. Laba ideja ir jāatbalsta vienkārši tāpēc, ka tā ir laba ideja! Taču pieredze liecina, ka apkārtējo atbildes reakcija bieži ir iracionāla. Tāpēc, pasniegdami savu lielisko ideju, esiet gatavi ne vien argumentētiem jautājumiem, bet arī neargumentētai pretestībai, ko izraisīs citu cilvēku iracionālās bažas.

Pasaulslavenais ekonomikas speciālists Džons Meinards Keinss mēdza izskaidrot akciju tirgus būtību, salīdzinādams to ar kādu populāru konkursu. Vienā no laikrakstiem tika publicētas ļoti daudzu cilvēku fotogrāfijas; konkursa dalībniekus aicināja noteikt, kuras sešas no fotogrāfijās redzamajām sejām varētu likties visskaistākās pārējiem konkursa dalībniekiem. Uzvarēja tas, kura izvēle visprecīzāk atbilda pārējo dalībnieku kolektīvajai izvēlei.

“Dalībnieka uzdevums nebija pēc labākās sirdsapziņas novērtēt attēlos redzamo cilvēku izskatu un tad izteikt savu viedokli. Par uzvarētāju nekļuva arī tas, kura viedoklis saskanēja ar patiesu, objektīvu vērtējumu. Tas jau bija trešā līmeņa uzstādījums, kad cilvēkam jāliek lietā savas gara spējas, lai atminētu, kāds saskaņā ar vidējo statistisko viedokli būs vidējais statistiskais viedoklis,” Keinss reiz rakstīja kādā publikācijā par ekonomikas jautājumiem. Viņš apgalvoja: šajā spēlē, tāpat kā akciju tirgū, spēlētāja uzdevums nav noteikt, kas īstenībā ir vislabākais. Gan spēle, gan akciju tirgus atklāj cilvēku priekšstatus (lai arī varbūt kroplīgus) par to, kādi vidēji būs citu spēles dalībnieku priekšstati.

Pētījumi liecina, ka vairāk nekā 20 % gadījumu cilvēka pieņemšanu vai nepieņemšanu darbā izšķir bažas par sekām, kas varētu rasties, ja pieņemtu darbā pārāk apdāvinātu cilvēku, lai gan šādām bažām nav it nekāda racionāla vai stratēģiska pamata. (Baker, 2000)

Komentāri

Šim rakstam nav komentāru.

Lai pievienotu komentāru, ir jāielogojas!