<< Visi raksti

Kas ir laime ?

0

2299

yogi.lv @ 2014-06-12

Ja jūs gribat darīt kaut ko patīkamu, jūs domājat, ka būsiet laimīgs, to izdarot. Jūs varbūt gribat apprecēt visbagātāko cilvēku vai visskaistāko meiteni vai nokārtot eksāmenu, saņemt uzslavu no kāda, un jūs domājat: saņemot to, ko gribat, jūs būsiet laimīgi. Bet kas gan ir laime? Vai tā ļoti ātri neizgaist līdzīgi ziedam, kas uzplaukst no rīta un nobirst vakarā? 

Taču tāda ir mūsu dzīve, un tas ir viss, ko mēs gribam. Mēs esam apmierināti ar šādām virspusējībām: automašīnu vai drošu darbu, nedaudz emocijām par kādu zūdošu objektu, — līdzīgi mazam puisēnam, kurš ir laimīgs, laižot gaisa pūķi spēcīgā vējā, un pēc pāris minūtēm gauži raud. Tāda ir mūsu dzīve, un mēs ar to esam apmierināti. Mēs nekad nesakām: "Es veltīšu savu sirdi, enerģiju un visu būtni tam, lai noskaidrotu, kas ir laime." Mēs neesam pārāk nopietni, mums nav stipru jūtu šajā aspektā, tāpēc mēs esam gandarīti par sīkumiem.

Taču laime nav kas tāds, pēc kā mēs varam tiekties; tā ir rezultāts, blakusprodukts. Ja jūs tiecaties pēc laimes, tai nebūs nekādas jēgas. Laime atnāk neaicināta, un tajā mirklī, kad jūs apzināties, ka esat laimīgs, jūs vairs neesat laimīgs. Es gribētu zināt, vai jūs to esat ievērojis? Kad jūs pēkšņi esat priecīgs bez konkrēta iemesla, ir tikai brīvība smaidīt, būt laimīgam, taču tajā mirklī, kad to apzināties, jūs esat to zaudējuši, vai ne? Būt apzināti laimīgam vai tiekties pēc laimes nozīmē laimes izbeigšanos. Laime pastāv tikai tad, kad cilvēka patība un tās prasības ir noliktas malā.

Jums daudz māca matemātiku, jūs veltāt savu laiku vēstures, ģeogrāfijas, zinātnes, fizikas, bioloģijas u. tml. studēšanai, bet vai jūs un jūsu skolotāji vispār velta kaut cik laika tam, lai padomātu par šiem nopietnākajiem jautājumiem? Vai jūs kādreiz sēžat mierīgi, ar pilnīgi taisnu muguru, nekustoties un iepazīstat klusuma skaistumu? Vai jūs ļaujat savam prātam klaiņot, domājot nevis par sīkumiem, bet gan plaši, izvērsti, dziļi, tādējādi pētot un atklājot?
Un vai zināt, kas notiek pasaulē? Pasaulē notiekošais ir projekcija tam, kas notiek katrā no mums, kādi esam mēs, tāda ir pasaule. Vairumam no mums iekšienē ir juceklis; mēs esam mantkārīgi, alkatīgi, mēs esam skaudīgi un nosodām cilvēkus, un tieši tas notiek pasaulē, tikai daudz dramatiskāk un nežēlīgāk. Tomēr nedz jūs, nedz jūsu skolotāji neatlicina laiku, lai padomātu par to; un tikai tad, ja jūs katru dienu pavadīsiet noteiktu laiku, nopietni domājot par šiem aspektiem, būs iespēja izraisīt pilnīgu apvērsumu un radīt jaunu pasauli. Es uzsveru, ka ir jārada jauna pasaule, kas nebūs šīs satrūdējušās sabiedrības turpinājums citā formā. Taču jūs nevarat radīt jaunu pasauli, ja jūsu prāts nav modrs, vērīgs, izvērsti uztverīgs; un tāpēc ir tik svarīgi, kamēr jūs esat jauni, veltīt laiku apcerēm par šiem ļoti nopietnajiem jautājumiem, nevis tikai pavadīt savas dienas, studējot dažus priekšmetus, kā rezultāts ir vienīgi darbs un nāve. Tādēļ nopietni pārdomājiet visus šos aspektus, jo no šādām pārdomām dzimst apbrīnojama prieka un laimes izjūta.

Džidu

Komentāri

Šim rakstam nav komentāru.

Lai pievienotu komentāru, ir jāielogojas!