<< Visi raksti

Raizējoties var sabojāt veselību

0

815

Deivids Nīvenss @ 2017-02-14

Ja cilvēks nemitīgās raizēs par nākotni jūtas nevarīgs un bezpalīdzīgs, tas ne vien bojā garastāvokli, bet var sabojāt arī veselību. Kad jūtamies nomākti, ir grūtāk ievērot veselīga dzīvesveida principus; gadās, ka meklējam mierinājumu pārmērīgā ēšanā vai alkohola lietošanā. Diemžēl mierinājums, ko sniedz šīs pārmērības, ir īslaicīgs, bet sekas, to negatīvā ietekme uz veselību paliek ilgi.

“Divas trešdaļas kaišu, ar kurām amerikāņi vēršas pie ģimenes ārsta, ir stresa izraisītas, un saskaņā ar ASV Slimību apkarošanas un profilakses centru datiem stress ir arī nāves cēlonis pusei amerikāņu, kuri mirst, nesasnieguši 65 gadu vecumu. Stress izpaužas kā kuņģa, sirds un garīgās darbības traucējumi, nemaz nerunājot par tādām ikdienišķām likstām kā galvassāpes, muguras sāpes, augsts asinsspiediens un holesterīna līmenis. Pētījumos, kuros es strādāju ar medicīnas studentiem eksāmenu laikā, tika konstatēts, ka stress mazina organisma spējas pretoties infekcijām un audzēju attīstībai,” stāsta Ohaijo štata universitātes profesore Dženisa Kīkolta-Gleizera.

Starp hormoniem, kas organismā nodrošina stresa reakciju, ir adrenalīns un kortizols. Tie rada enerģijas pieplūdi, bet vienlaikus arī strauji pazemina imunitāti. “Organismam pastāvīgi atrodoties it kā kaujas gatavībā, tā sistēmās rodas hroniski, slimīgi stāvokļi, ko mēs pazīstam kā augstu asinsspiedienu vai sirds mazspēju,” skaidro profesore Kīkolta-Gleizera.

Tiem studentiem, kas eksāmenu nedēļu laikā sistemātiski nodarbojās ar relaksācijas vingrinājumiem, “imūnsistēma bija ievērojami labākā stāvoklī”, apgalvo profesore.

Ārsti izpētījuši, ka cilvēki, kurus māc lielas raizes, septiņreiz biežāk nododas sliktiem paradumiem nekā citi. (University of California, Irvine, 2003)

Photo: http://tinybuddha.com/blog/5-things-remember-worry-takes/

Komentāri

Šim rakstam nav komentāru.

Lai pievienotu komentāru, ir jāielogojas!