<< Visi raksti

Slinkums nokauj miesu un garu, it sevišķi mūža nogalē

0

1216

Ph.Deivids Nīvens @ 2016-03-23

Atpūta ir vitāli svarīga, tomēr atpūšanos nedrīkst padarīt par galveno nodarbi. Lieki zvilnot uz dīvāna, gan ķermeņa, gan prāta muskuļi atrofējas. Tiem vajadzīgs, lai tos nepārtraukti darbinātu!

Ohaijo štata ziemeļaustrumos, Bīčvudas ciematiņā ir sabiedriskais centrs. Un Mērija tajā ir viena no labākajām bridža spēlmanēm. “Reiz es visus uzveicu! Seši dolāri piecdesmit centi sīknaudā!” viņa smaidot atceras. Taču ne jau tāpēc viņa spēlē. “Tas neļauj smadzenēm novecot,” viņa apgalvo.

Mērija neviļus ir atklājusi kādu svarīgu patiesību. Bridža spēle, tāpat kā jebkura cita garīga vai sabiedriska nodarbe, tiešām ir īsta vingrošana prātam, kas palīdz arī saglabāt fizisko formu. Case Western Reserve Universitātes Medicīnas koledžas profesors neirologs Roberts Frīdlends stāsta: “Arvien vairāk pētījumu apliecina teoriju, ka aktīva smadzeņu darbība uztur gan smadzeņu, gan vispārējo fizisko veselību. Smadzenes šajā ziņā atšķiras no citiem orgāniem: jo vairāk tās nodarbina, jo ilgāk tās paliek jaunas.”

Darbīgas smadzenes atgādina sportistu, kam pastāvīgi treniņi ļauj sasniegt meistarību. Jebkura nodarbe, kas aktīvi nodarbina smadzenes, nāk tām par labu. “Sāciet spēlēt kādu mūzikas instrumentu, studējiet Šekspīra lugas, mācieties portugāļu valodu!” saka doktors Frīdlends. Mērijas un viņas draugu gadījumā tas nozīmē kārtējo tikšanos bridža spēlei.

Kādā pētījumā tika novērtēti divi tūkstoši cilvēku, kas vecāki par 65 gadiem. Tajā grupā, kuras locekļi nodevās intelektuāliem vaļaspriekiem - lasīšanai, kāršu spēlēm vai pat tikai sarunām ar draugiem -, saslimstība ar Alcheimera slimību bija par 38 % mazāka. Un otrādi: tiem pētījuma dalībniekiem, kas bija paraduši zvilnēt uz dīvāna, neko nedarot, bija zemāka smadzeņu aktivitāte un vājāka imūnsistēma. (Columbia University, 2003)

Foto:www.dailymail.co.uk

Komentāri

Šim rakstam nav komentāru.

Lai pievienotu komentāru, ir jāielogojas!