<< Visi raksti

B.K.S. Ajengārs par palīglīdzekļu izmantošanu jogā

0

1842

B.K.S. Ajengārs @ 2014-04-08

Palīglīdzekļi kļuva par maniem skolotājiem un iemācīja man, kā labāk izmantot ķermeni. Es sapratu, ka ar atbalstu spēju pilnīgāk apgūt āsanas. Palīglīdzekļi palīdz atrast pareizo veidu, kādā jāizpilda āsana, un pārraudzīt savu progresu.”

Jautājums: Jūsu jogas metodes atšķiras no citām arī ar to, ka āsanu apguvē plaši tiek pielietoti dažādi palīglīdzekļi,  piemēram koka bloki, smilšu maisiņi, virves u.c. Kā attīstījās šī pieeja?

„Mans guru izmantoja virves, kas piestiprinātas pie sienas,  - divas augšā, divas vidū, divas lejā. Tajos laikos slimnieki, kuriem nelīdzēja ne zāles, ne operācijas, nāca pie mums uz jogašāla, kur viņiem, izmantojot šīs virves, tika mācītas Šīršasana, Sarvāngāsana, Halāsana, Pūrvotānāsana un citas āsanas. 1937.g. Punes Fērgusonas koledžas direktors, 85 gadus vecais Šrī Radžavade sasirga ar dizentēriju. Ārsts V.B. Gokhale lūdza mani viņam palīdzēt, kaut arī Šrī Radžavade nebija spējīgs ne stāvēt, ne sēdēt.

Man nācās palauzīt galvu: kā pacients šādā stāvoklī var nodarboties ar jogu? Bet, atradis risinājumu, es sāku saprast, kā mācīt jogu arī šādiem pacientiem. Es viņiem mācīju Trikonāsanu guļus stāvoklī uz grīdas. To varētu arī saukt par Supta Trikonāsanu. Es liku viņam celt krūškurvi uz augšu un griezties pa labi, lai tiktu iekustinātas zarnas.

Tā kā viņš pats nespēja izplest kājas, es ieliku starp tām spieķi, lai viņa kājas pašas turētos plati. Šādā veidā es iemācījos radīt palīglīdzekļus pēc individuālajām vajadzībām, ali katrs gūtu labākus rezultātus. Es sāku nodarboties ar daudziem pacientiem un katram gluži instinktīvi piemeklēju nepieciešamos palīglīdzekļus. Turklāt es turpināju praktizēt pats. Es neizpildīju Hanumānāsanu, jo man bija paceles cīpslas plīsums. Es nespēju izpildīt pat

 tik vienkāršu āsanu kā Badha Konāsana. Tajos laikos ceļu strādnieki mēdza ielas malā atstāt bruģakmeņus ceļa labošanai. Neviens neiebilda, ja es dažus paņēmu. Es turējušos akmeņus uz augšstilbiem šajā āsanā, lai tā izdotos. Tā nu es ceļmalās pacēlu un nesu m

Vai esat redzējuši ceļa ruļļus, kas izlīdzina un noblietē ceļus? Uz šādas mašīnas  priekšējā veltņa es mēdzu izpildīt āsanas, kurās jāliecas atpakaļ, jo bez atbalsta mans ķermenis nespēja to izdarīt. Tātad, ja es ieraudzīju uz ceļa stāvam ceļa rulli, es gāju tam klāt un izmantoju izdevību izliekt mugurkaulu uz aizmuguri. Vēl es izmantoju bungas. Šo jokaino izdarību dēļ, cilvēki domāja, ka esmu traks. Un es biju! Tāpēc, ka nespēju veikt kādu āsanu bez atbalsta, es nepārtraukti meklēju piemērotus priekšmetus, ko izmantot savā jogas praksē. Tādā veidā es atradu pielietojumu blokiem, slogiem un smilšu maisiņiem, lai iemācītos un demonstrētu āsanas precīzu izpildījumu!”ājās bruģakmeņus  un metāla stieņus, kas varētu būt noderīgi kā jogas palīglīdzekļi.

 

Palīglīdzekļu atbalsts man ir palīdzējis sasniegt dažu ķermeņa daļu labāku darbību, vienlaikus sagādājot viegluma un nepiespiestības sajūtu. Tas nozīmē, ka palīglīdzekļi ir parādījuši, kā kļūt par labāku skolotāju un radīt apstākļus ātrākam atveseļošanās procesam.”

 


Jautājums:
Gurudži, palīglīdzekļi, kurus esmu redzējis cilvēkus lietojam, izpildot jogas vingrinājumus, piemēram, soli, bloki, stieņi un citas lietas, - tie ir jūsu ieviesti jauninājumi, vai ne?

„Lielā mērā jā, lai gan mans gurudži dažu āsanu izpildei izmantoja virves; tomēr es vēlāk esmu daudz ko pielicis klāt.”

Un jūs izgudrojāt visus šos palīglīdzekļus?

„Jā, daudzi no tiem ir mani izgudrojumi.”

Vai jūs ataicinājāt vietējos galdniekus un pasūtījāt, lai viņi tos izgatavo?

Jā! Es tos pasūtīju vietējiem galdniekiem. Bet tas nebija tik vienkārši kā izskatās. Iedvesma nāca no iekšējām dzīlēm. Aptverot, ka mani pacienti bez palīdzības nespēj pareizi izpildīt āsanas, lai iegūtu vēlamo rezultātu, mana fantāzija radīja palīglīdzekļus. Es tos uzzīmēju, tad iedevu galdniekam skices, un mēs ieguvām raupjus koka izstrādājumus. Man pašam nācās praktizēt uz tiem, lai izmainītu un uzlabotu to dizainu, lai tie atbilstu ķermeņa prasībām un būtu piemēroti dažādu āsanu izpildei. Tādā veidā attīstījās palīglīdzekļi, un tagad ikviens bez grūtībām var izpildīt āsanas”

.Un tagad šie palīglīdzekļi ir jūsu mācītās jogas ierasta sastāvdaļa?

„Tie nav jogas sastāvdaļa. Redziet tas sākās tā: kad Patandžali lieto vārdu samādhi, viņš lieto vārdus „ar sēklu vai atbalstu” un „bez sēklas vai atbalsta”, t.i., sabīdža samadhi un nirbīdža samādhi. Tas lika man aizdomāties – kāpēc gan neatrast veidu, kā izpildīt āsanas ar atbalstu? Atbalstu apzīmē ar vārdu ālambana. Vairākās  sūtrās Patandžali piemin atbalstu. Es sāku pārdomāt viņa idejas un ieviesu papildlīdzekļus kā „atbalstu”, lai āsana tiktu izpildīta pareizi, viegli, bet bez riska. Tradicionāli visas klasiskās āsanas tiek izsildītas bez atbalsta. ”

Daudzus gadus es tiku mācījis bez palīglīdzekļiem, bet vēlāk es aptvēru, ka ne visi spēj izpildīt šīs klasiskās āsanas. Kad tika nodibināts institūts, pie mums nāca ļaudis ar dažādām kaitēm. Es sapratu - lai iedvestu viņiem pašpaļāvību, nepieciešams izgudrot un ieviest palīglīdzekļus: tos izmantojot, viņi viegli spētu izpildīt āsanas, nesagādājot sev psiholoģisko slodzi. Man bija skaidrs, ka bez jogas palīglīdzekļu ieviešanas nav iespējama ātra izārstēšanās no slimībām.

Palīglīdzekļu meklējumu procesā man prātā iešāvās idejas par sabīdža un nirbīdža samādhi. Ja samādhī iespējams ar atbalstu un bez atbalsta, kāpēc arī āsanas nevarētu būt sabīdža āsana un nirbīdža āsana? Tādējādi sabīdža palīglīdzekļi sniedz divkāršu labumu: pirmkārt – dodot iespēju tiem, kuri bez palīglīdzekļiem nespētu āsanas izpildīt, un, otrkārt – relaksējot, turklāt tas viss notiek vienlaikus.”

Vai galamērķis varētu būt ar laiku atmest palīglīdzekļus, gluži kā atveseļojies slimnieks aizmet projām kruķus?

„Jā, tos varētu saukt par kruķiem. Tiklīdz āsanas izpilde ir pilnveidota, palīglīdzekļi vairs nav nepieciešami. Šie palīglīdzekļi ir kā progresa uzraugi intensīvajā terapijas nodaļā.”

 Informācijas avots: B.K.S. Ajengārs, „Jogas gudrība un prakse”, Zvaigzne ABC

Komentāri

Pievienot komentāru

Šim rakstam nav komentāru.

Lai pievienotu komentāru, ir jāielogojas!