<< Visi raksti

Kāds ir psihoemocionālais ieguvums no jogas praksēm?

0

1776

TIJA KAZĀKA @ Yogi.lv @ 2014-10-07

 

Varbūt, ka, atbildot uz šo jautājumu, mēs varam parunāt par tiem aspektiem, kuri atklājas jogas dziļumā. Jo cilvēka emocijas – ja mēs vēlamies, lai tās ir pārsvarā tīras, gaišas un mums pašiem labvēlīgas, ir saistītas ar pieredzi, kura nav izmērāma un pierādāma zinātniski. Dažādās prakses jeb instrumenti, kurus mēs jogā lietojam – gan ķermeņa pozas, gan elpošanas, koncentrēšanās, meditāciju, relaksācijas un attīrīšanās tehnikas, cilvēkam atver kādus vārtus, caur kuriem viņam ir iespējams atgriezties pašam pie sevis. Vietā, kuru lielākā daļa cilvēku šodien ir pazaudējuši, dzīvojot kaut kur „ārpusē”. Visi šie instrumenti, ja tiek regulāri lietoti, palīdz cilvēkam nonākt savas esības dziļumā – viņpus prāta, intelekta, domāšanas un analīzes. Nav nozīmes, kā mēs šo vietu vai dimensiju dēvēsim – katrs to sauks savādāk. Taču viens aspekts visiem cilvēkiem ir vienojošs – tur nonākot, cilvēkā atjaunojas dabiskā labsajūta un spēja just prieku par savu esību. Spēja dabiski izjust mīlestību un pateicību pat ikdienas sīkumos. Atgūt un regulāri izjust tās emocijas, kuras cilvēkam bieži vien palīdz atjaunot kaut kur pazaudēto dzīves jēgas izjūtu.

Regulāra jogas prakse dabiskā veidā palīdz cilvēkam mainīt prioritātes un vērtības savā dzīvē. Turpināt vai uzsākt darīt lietas, kuras sagādā prieku un vairs nedarīt tās, kas liek izjust nevajadzīgu stresu, nepatiku un „uzvilkties”. Prakse cilvēkam palīdz iemācīties izmainīt pašam savu attieksmi un tai sekojošās emocijas visdažādākajās dzīves situācijās – no sevi pašu graujošām dusmām, naidīguma un bailēm uz pašatveseļojošām – pieņemšanu, pateicību, piedošanu, mīlestību, prieku un mieru. Ļoti iespējams, ka mūža otrajā pusē un nogalē šis process kādam jau ir sācies dabiski, arī bez jogas palīdzības.

Psihisku labsajūtu, ja tās trūkst, cilvēks var trenēt jebkurā vecumā. Ja mēs raugāmies uz cilvēka mūža otro pusi un mūža nogali kā brieduma un dziļa vieduma laiku, joga šajā dzīves periodā var būt uzticīgs, nepārvērtējams un nezūdošs sabiedrotais jebkuros, arī grūtos dzīves apstākļos. Jogas prakse var kļūt par visuzticamāko pavadoni, kurš palīdz aizvien dziļāk piedzīvot pasaules un cilvēku attiecību garīgo dimensiju. Arvien dziļāk piedzīvot apziņu, ka laime nav atrodama ārpasaulē. Ka tā atrodama pašā.

*Šī ir fragments no pilnās intervijas versija žurnālam "Ievas Veselība" par jogu un cilvēka novecošanu. Žurnāla 148. izdevumā pie īsās versijas redzamas Māras demonstrētās jogas pozas ar to veidošanas aprakstiem: http://www.manizurnali.lv/flash/461352/26

Avots:http://tija-yoga.1s.lv/

Foto: http://www.jasperphoto.com/yoga/index.html

 

Komentāri

Šim rakstam nav komentāru.

Lai pievienotu komentāru, ir jāielogojas!