<< Visi raksti

Kas ir kundalinī?

0

2890

Yogi.lv @ 2014-03-25

Visā jogas pasaulē nav nekā, kas būtu vairāk pārprasts, meklēts, apmelots, zākāts, pielūgts, bijāts un sagrozīts kā kundalinī– pirmatnējā enerģija, kas mūs iedzīvina un ir, kā Gopi Krišna to dēvē, „visu gara dāvanu pamats”.

Cilvēka enerģijas shēma ir tā „elektriskā shēma”, caur kuru plūst dzīvības enerģija.  Šo enerģiju sauc daudzos vārdos, piemēram, či, ki, bioenerģija, spēks. Terminoloģija atšķiras atkarībā no kultūras, tradīcijas, skolas, valodas, bet enerģētiskais spēks paliek tas pats. Es izvēlos šo dzīvības enerģiju saukt par kundalinī, jo, cik man zināms, jogas sistēma šo spēku interpretē visprecīzāk, vispilnīgāk.

Vārds „kundalinī” izraisa interesi, bailes un aizdomas. Lielākoties tas ir pārprasts sensacionālās literatūras dēļ, kura parāda tā šausminošākos un dīvainākos aspektus, noklusējot labdabīgos pamatus.  Kundalinī ir mūsu primārais dzīvības spēks, galvenais evolūcijas spēks, Absolūta pavediens cilvēka ķermenī. Kundalinī reizēm dēvē par čūskas spēku, kuru attēlo kā pie mugurkaula pamatnes saritinājušos čūsku.

Patiesībā kundalinī ir spēks cilvēka smadzenēs, kas aktivizē čakras. Parasti to vispirms sajūt pie mugurkaula pamatnes pirmajā čakrā. Sitva Samhita to apraksta, kad Šiva saka: ”NO aukslēju pamatnes jeb saknes sušumnā sniedzas lejup, līdz tā sasniedz muladhāru (pirmo čakru) un izejas atveri...”  Kundalinī nav mistiska čūska – tas ir primārais psiho bioloģiskais spēks.   Kundalinī  ir tā enerģija, kas iedzīvina, uzmundrina un rosina ķermeni un prātu.

Kundalinī darbojas nepārtraukti. Tas baro visu cilvēka enerģijas sistēmu, liekot dzīvības enerģijai nepārtraukti cirkulēt mūsos. Lielākajā daļā cilvēku kundalinī aktivitāte ir minimāla, lai arī kaut kādā līmenī tā darbojas vienmēr.  A mēs salīdzinātu kundalinī ar tekošu ūdeni, tad lielākajā daļā cilvēku darbojas maza dārza šļūtenīte, kamēr pilns kundalinī spēks būtu pielīdzināms Niagaras ūdenskrituma varenaam spēkam. Pilns kundalinī potenciāls ir milzīgs, neaptverams.

Jogas treniņi stiprina cilvēka enerģijas sistēmas kanālus un sagatavo ķermeni labākai kundalinī plūsmai. Meditācija rosina augstāku kundalinī aktivitāti, palielinot šo spēku. Kad ogas vingrojumi ir labāk sagatavojuši ķermeņa enerģijas kanālus, tad cilvēks spēj izturēt lielāku kundalinī plūsmu. Fokusējot un koncentrējot domas, tiek iekustināti aizvien lielāki enerģijas apjomi. Tādi ir kundalinī darbības pamatprincipi.

Kundalinī enerģijas atmošanās var notikt dažādos veidos. Tā var notikt lēnām, laikā gandrīz nemanāmi, veidojot patstāvīgu, pakāpenisku enerģijas un garīgā možuma pieaugumu. Tas var notikt arī pa posmiem, sajūtot siltas enerģijas plūsmas pacelšanos augšup pa mugurkaulu. Tiem cilvēkiem, kas praktizē jogu un meditāciju, šīs sajūtas ir samērā pierastas. Taču kundalinī var rasties arī pēkšņi un bez brīdinājuma, un tā intensitāte var būt apdullinoša. Kundalinī var traukties augšup pa mugurkaulu kā kvēlojoša zibens šautra, uzspridzinot vaļā čakras līdzīgi dinamītam, kas izgāž dubļu pa alas muti. Šāda pieredze var būt biedējoša un dezorientējoša, un tāpēc arī parādās šausminošie un draudīgie nostāsti par kundalinī.

Ja  jūs praktizējat jogu un meditāciju ar koncentrēšanos, jūs būsiet diezgan labi sagatavots tam, lai uzņemtu pieaugošo kundalinī plūsmu. Es saku, „diezgan labi sagatavots”, jo nav iespējams pilnībā sagatavoties tam, lai saņemtu ko tik milzīgu kā kundalinī spēks. Tas var pārsteigt un pārmākt pat stiprākos un līdzsvarotākos cilvēkus. Vienīgais, ko var darīt tad, kad kundalinī spēcīgi traucas jums cauri, ir ļauties šai pieredzei. Nepretojies tai! Kundalinī ir spēcīgāks par visu, ko jebkad esat sastapis. Kundalinī atmošanās ir process ar vērienīgu apziņas plašumu. Citiem vārdiem sakot, jūs varat noteikt virzienu un vēl dziļāku kundalinī enerģijas atmodināšanu, taču jūs nevarat pilnībā izkontrolēt to, kā un kad tas notiks. Tā kā kundalinī ir primārais psihobioloģiskais spēks, to ir pieredzējis gandrīz katrs, parasti pēkšņas iedvesmas mirkļos vai orgasma laikā. Krišana telpā, kontroles zaudēšana un ekstāzes viļņa sajūtas orgasma laikā ir seksuālās kundalinī pieredze. Dziļas sapņainības brīžos, kad pasaule šķiet sevišķi krāsaina un piesātināta, darbojas kundalinī.

Ar vingrināšanos jūs varat palielināt savu kundalinī plūsmas jaudu un stimulēt sevī vairāk šī spēka. Plūstot aizvien spēcīgākai kundalinī enerģijai, čakras un primārie enerģijas kanāli kļūst arvien aktīvāki un dzīvīgāki, katru dienu atveroties mazliet vairāk. Kundalinī rada vēlmi nodarboties ar jogu un meditēt. Tieši šis spēks mudina mūs uz priekšu, iedrošinot iesaistīties nodarbēs, kas attīra ķermeni un stiprina prātu. 

 

Informācijas avots: Krostofers S. Kilems,  "Pieci tibetieši", Zvaigzne ABC

Komentāri

Šim rakstam nav komentāru.

Lai pievienotu komentāru, ir jāielogojas!