<< Visi raksti

Lielākie ieguvumi no jogas (veselībai un pašsajūtai), ja ar to iepazīstas jau pieklājīgākā vecumā?

0

1887

TIJA KAZĀKA @ Yogi.lv @ 2014-10-06

Ja drīkst, es ļoti labprāt šo jautājumu paplašinātu – no novecošanas sākuma līdz pat cienījamam vecumam.

Ja mēs visus iepriekš minētos labumus apskatām saistībā ar cilvēka fizisko vecumu, top skaidrs, ka spēja baudīt, priecāties, būt mierīgākam pret apkārt notiekošo, kā arī kustīgāks un veselāks fiziskais ķermenis – tie visi ir ieguvumi, kurus cilvēki ir pelnījuši jebkurā vecumā. Drūmi un depresīvi stāvokļi, bailes par savu nākotni – tie visi ir psihes procesi, kuri mēdz piemeklēt cilvēkus tieši pusmūžā vai mūža otrajā pusē. Regulāra ķermeņa jogas prakse, kuru caurvij klātbūtne jeb dziļa tagadnes apzināšanās un pieņemšana, ir nenovērtējams instruments cilvēka pašsajūtas uzlabošanai. Tie paši zinātniskie mērījumi apstiprina, ka cilvēki, kuri spēj dzīvot apzinātā stāvoklī – pilnībā esot sevī un tagadnē, apzināti atsakoties no vēlmes visu (tajā skaitā sevi) vērtēt, kritizēt un salīdzināt, zaudē ļoti daudzas no iepriekš izjustām bailēm. Apzinātā stāvoklī esošs cilvēks, kurš ar pateicību pieņem visu šobrīd esošo un notiekošo, nav tik viegli iebiedējams un neļauj savam prātam patvaļīgi grimt drūmās pārdomās par to, kas ļauns varētu notikt nākotnē, vai arī otrādi – par to, cik nepareizi viņš kādreiz ir rīkojies. Taču, lai šādu prāta stāvokli iegūtu, ir regulāri un cītīgi jāvingrinās – un tas ir iespējams jebkurā vecumā. Un arī to uzsākt var jebkurā vecumā.

Ir kāds ārkārtīgi būtisks aspekts cilvēka, īpaši sieviešu novecošanas kontekstā un iespējās to apzināti mainīt. Tas ir mūsdienās valdošais jaunības un ārējā – turklāt mākslīgā skaistuma kults. Uz mums no žurnālu vākiem un reklāmām visbiežāk raugās jaunas, ar datora palīdzību uzlabotas sievietes, tā pakāpeniski un nopietni izmainot sieviešu spēju adekvāti uztvert pašām sevi, savu ķermeni un savu dabiskās novecošanas procesu. Mēs visapkārt redzam dabai pretī runājošus apgalvojumus par mūžīgo jaunību un par līdzekļiem, kas palīdzēs to saglabāt.

Runājot ar sievietēm, kuras cieš no zema pašvērtējuma un depresīviem, sevi pašu noniecinošiem emocionāliem stāvokļiem, ir skaidrs, ka šodien patiešām daudzas no viņām savu dabisko novecošanu vienkārši atsakās pieņemt. Un tam, protams, ir visciešākā saikne ar šo sieviešu pašapziņu un pašsajūtu ikdienā – darbā un attiecībās. Jaunākas un pusmūža sievietes, kuras savu vērtību šobrīd asociē ar savu ārējo un mākslīgi uzturēto skaistumu, ir ļoti sarežģītu psihisko procesu priekšā. Jo fiziskā ķermeņa nolietošanos jeb novecošanu apturēt nav iespējams. Iekšējs prieks, atvērtība dzīvei un tas, ko saucam par jauneklīgumu mūža garumā, kuru joga mums palīdz uzturēt, ir gluži kas cits nekā fiziskā jaunība – pārejoša parādība. Mēs visi katru dienu mazliet novecojam jeb – nolietojamies. Un te nu joga ir patiešām vērtīgs instruments, kurš palīdz sievietēm jau laikus nonākt pašām savās dzīlēs, lai savas ārējās un iekšējās fiziskā ķermeņa izmaiņas un novecošanu pieņemtu dabiski un ar cieņu. Lai novecošanas process nepārvērstos par baiļu pilnām ciešanām. Un tāpat – sievietēm vēl lielākos gados, kurām ir grūti sadzīvot ar sevī notiekošajiem pārmaiņu procesiem, joga ļoti var palīdzēt mainīt redzējumu pašām uz sevi. Ceļu pie sevis caur jogu var uzsākt jebkurā vecumā.

Tā vietā, lai sevi pātagotu un pie spoguļa kristu izmisumā par to, ka dabu apmānīt nav iespējams, regulāra jogas prakse palīdz sievietēm dziļi, patiesi, no sirds un ar visdziļāko pateicību iemīlēt pašām savu fizisko ķermeni. Par to, ka viņš ir. Par to, ka viņš funkcionē. Prakse palīdz pieņemt sava ķermeņa izmaiņas, nemēģinot tajās ar varu izdarīt kādus ārējus, citu novērtēšanai paredzētus uzlabojumus. Sevis paša dziļa apzināšanās, pieņemšana un iemīlēšana palīdz ar līdzcietību izturēties pret dabas noliktajām izmaiņām savā fiziskajā ķermenī un ar līdzcietību pret sevi pieņemt arī to, ka mums katram ir kādi fiziski ierobežojumi. Tas attiecas gan uz jaunajiem, gan uz cilvēkiem gados. Šeit mēs varam plaši runāt par dziļi pieņemošu un dziļi apzinātu novecošanas procesu. Joga šādu iespēju mums atver.

Ja mēs raugāmies uz jogas sniegtajiem ķermeniskajiem aspektiem, kuri varētu izmainīties, ja cilvēks praksi uzsāk pusmūžā vai vēl vēlāk, tie ir ļoti iepriecinoši. Divi ļoti būtiski aspekti tieši cilvēkiem mūža otrajā pusē ir saistīti ar uzlabojumiem līdzsvara sistēmā un ķermeņa koordinācijā – sistēmās, kuru funkcijas šajā vecumposmā bieži vien pasliktinās kā pirmās. Ja cilvēks jogu apņemsies praktizēt regulāri, arī mūža otrajā pusē viņš izjutīs pats sava lokanuma un kustīguma atjaunošanos. Viņš jutīs, ka jogas prakse var palīdzēt atbrīvoties no dažādiem stīvumiem un sasprindzinājumiem ķermenī un locītavās. Ka mugura vairs nesāp, vai vismaz – nesāp vairs tik stipri. Ka mugurkauls iztaisnojas un gribas sevi nest staltāk. Jogas prakse cilvēkiem visos vecumos palīdz mazināt iekšējā stresa un trauksmes līmeni, un iemāca tikt ar to galā veiksmīgāk un veselīgāk. Tā regulē asinsspiedienu, veicina un regulē gremošanas un vielu maiņas procesus un līdzsvaro hormonu sistēmas darbību. Jogas prakse veic ķermeņa detoksikāciju un veicina organisma pašatjaunošanos, tādējādi tā palēnina cilvēka dabiskās novecošanas procesus. Tas viss izklausās gandrīz brīnumaini, un savā ziņā arī ir brīnums, taču vienlaikus atceroties – jogas prakse nav burvju nūjiņa, kura cilvēku sastindzina nepārejošā jaunībā vai garantē to, ka cilvēks nekad vairs nesaslims. Jogas prakse ir ļoti dabiska un palīdz cilvēkam kļūt dabiskākam, tajā skaitā – dabiski un veselīgi novecot, saglabājot možu prātu, atvērtu sirdi un dzīvesprieku.

Šis ir fragments no pilnās intervijas versijas žurnālam "Ievas Veselība" par jogu un cilvēka novecošanu. Žurnāla 148. izdevumā pie īsās versijas redzamas Māras demonstrētās jogas pozas ar to veidošanas aprakstiem: http://www.manizurnali.lv/flash/461352/26

Autors Tija Kazāka, Avots: http://tija-yoga.1s.lv/

Foto:John Gillooly,  500px.com

Komentāri

Šim rakstam nav komentāru.

Lai pievienotu komentāru, ir jāielogojas!