<< Visi raksti

Kāpēc sportistiem ir vajadzīga joga?

0

1238

Helēna Klēra @ 2014-03-15

Ieviešot savā treniņprogrammā jogu, caur stiepšanos konkrētās pozās, sportisti var atbrīvoties no šī saspringumu. Tādējādi, regulāri pastiepjot šos muskuļus asanās, samazinās arī iespējamo traumu varbūtība. Ar elpošanas vingrinājumu palīdzību uzlabojas plaušu darbība un kapacitāte. Citi papildus labumi ir labāka stāja, plecu un roku muskuļu nostiprināšana, kas tiek panākta atverot krūšu kurvi caur noliecieniem uz aizmuguri, rokas stājām un citām asanām. Pateicoties meditācijai, uzlabojas koncentrēšanās spējas. Tas viss uzlabo sportista sniegumu, palielinot sportista spēju spēlēt “augstākajā līgā”.

Konkrētas pozas var papildināt konkrētu sporta veidu, strādājot uz tām muskuļu grupām, kuras tiek nepārtraukti noslogotas. 

Skrējējiem piemērotas ir gurnu atvēršanas pozas, lai samazinātu un atbrīvotos no šajā ķermeņa daļā esošās spriedzes, kura rodas no skriešanas. Izmēģini varoņa pozas (Virabhadrasana) un baloža pozu.

 

Augšstilbu un apakšstilbu muskuļiem un ceļu saitēm vispiemērotākie ir noliecieni uz priekšu, sēdus vai stāvus. Tie aktīvi stiepj kāju aizmugurē esošos muskuļus un saites.

 

Balansam vislabākā ir koka poza. Tā nostiprina potītes un pēdu, palīdzot izvairīties no iespējamām traumām.

Šīs pozas nodrošina labu stāju, palielina ķermeņa izturību. Tādējādi arī uzlabo sportisko sniegumu.

 

Pozas, kurās kājas tiek celtas gaisā, nodrošina skābekļa pilno asins pieplūšanu sirdij, kas pēc tam spēj pumpēt lielāku asins daudzumu citur ķermenī. Šajā pozā kājas un pēdas saņem tām nepieciešamo atpūtu.

Riteņbraucējiem

Vissvarīgākie ir noliecieni uz aizmuguri, lai atbrīvotos no spriedzes muguras augšdaļā, kura radusies braucot ar riteni. Uz riteņa ķermenis ir saliecies uz priekšu, radot papildus slodzi arī pleciem un rokām. Zivs poza atver krūšu rajonu un nostiprina muguras augšdaļu. Tāpat kā skrējējiem, noliecieni uz priekšu stāvus vai sēdus, aktīvi stiepj kāju aizmugurē esošos muskuļus un saites un atbrīvo no spriedzes muguras lejas daļu.

 

Bakasana uzlabo ķermeņa augšdaļas izturību.

 

Peldētājiem nepieciešama vispārēja ķermeņa izstaipīšana, jo šis sporta veids aktīvi nodarbina dažādas muskuļu grupas. Ir nepieciešama spēcīgas kājas, tāpēc noderēs Trikonasana un stiepšanās uz sāniem, kuras laikā kājas tiek nostiprinātās un stieptas vienlaicīgi. 

 

Tāpat papildus uzmanība jāpievērš kaklam un pleciem. Stājas uz pleciem un halasana palīdzēs atbrīvoties no spriedzes šajā ķermeņa daļā. 

Joga ir lielisks papildinājums jebkura sportista treniņu programmā, vienalga, vai to izmanto kā papildus aktivitāti vai ar to aizvieto kādu no treniņa daļām. Profesionāli sportisti var apmeklēt nodarbības jogas centrā un kvalificēta skolotāja vadībā izstrādāt speciāli sev nepieciešamo programmu, kuru veikt mājās.

Autors: Helena Klera

No angļu valodas tulkoja Kristīne Somere

Komentāri

Pievienot komentāru

Šim rakstam nav komentāru.

Lai pievienotu komentāru, ir jāielogojas!