<< Visi raksti

5 pozas augsta asinspiediena samazināšanai

0

2533

Marla Apta @ 2014-03-20

Visticamāk, vismaz viena persona no tava draugu, radu, kolēģu vai ģimenes loka, cieš no augsta asinsspiediena, un ikdienā lieto preparātus tā samazināšanai. Augsts asinsspiediens, kas pastiprina insulta un sirds lēkmes risku, kā arī nieru slimību saasinājumu, bieži tiek dēvēts par „kluso slepkavu”. Pastāv arī brīdinājuma zīmes jeb slimības simptomi, kurus būtu vēlams ņemt vērā. Deguna asiņošana, nogurums, nervozitāte, pastiprināta spriedze, „zvanīšana” ausīs, reiboņi, dusmu izvirdumi, nepanesamas galvassāpes, ir visizplatītākie hipertensijas simptomi.

Samazini savu asinsspiedienu ar šīm vieglas stiepšanās un stresa mazinošām jogas pozām.

Hipertensijas vaininieks - stress

Asins spiediens dienas laikā mainās. Tas paaugstinās palielināta stresa un emocionālo pārdzīvojumu laikā un samazinās, kad esam mierīgi un laimīgi. Vairums ārstu atzīst, ka ideālais spiediens ir 120/80 un zemāks, un kā paaugstinātu asinsspiedienu dēvē to, kas pārsniedz 140/90.

Augšējie skaitļi attiecas uz spiedienu daudzumu artērijās, kad sirds sitās, bet apakšējie skaitļi norāda, cik liels spiediens paliek artērijās starp sirdspukstiem, kad sirds ir miera stāvoklī.
Stresa pilns dzīvesveids var novest pie tā, ko ārsti sauc par hipertensiju bez īpašiem slimības cēloņiem. Joga, ja to veic apdomīgi, var samazināt šāda veida jeb stresa izraisītu hipertensiju, samazinot tās cēloņus. Tā nomierina simpātisko nervu sistēmu un palēnina sirdsdarbību, mācot muskuļiem un prātam dziļi atslābināties.

Arī Pranajāma var būt ārkārtīgi noderīga. Pētījumi liecina, ka apzināta elpošana ātri samazina hipertensiju. Pranajāmas prakse guļus stāvoklī, iedrošina elpu plūst brīvi un plūstoši bez jebkāda spiediena. Ja tu izvēlies sēdēt pranajāmas prakses laikā, tad turi mugurkaulu taisni un pacel zodu, tajā pat laikā turot galvu mazliet uz leju jeb veic jalandhara bandha, lai neradītu saspringumu sirdī.

Joga var samazināt stresa izraisītu hipertensiju, risinot problēmu cēloņus. Tā nomierina simpātisko nervu sistēmu un palēlina sirdsdarbību, mācot muskuļiem un prātam dziļi atslābināties.

Jogas praksei piemīt nomierinošs efekts un tā spēj nomierināt nervu sistēmu. Dažas no asanām ļoti veiksmīgi strādā pie asinsspiediena pazemināšanas. Kā, piemēram, atvēsinošās pozas, tādas kā noliecieni uz priekšu, kad galva ir nolikta uz atbalsta, nomierina un atslābina galvu, kaklu, seju un diafragmu. Pārveido jebkuru stāvošo pozu, kurā rokas parasti ir izstieptas augšup pāri galvai (virabhadrasana I) novietojot savas rokas uz gurniem. Trikonasanā (trijstūra poza), lūkojies nevis uz augšu, uz griestiem, bet vērs skatienu lejup uz grīdu, lai neļautu spiedienam celties.

Izvairies no pozām, kurās tiek saspiesta diafragmas priekšpuse, tādas kā dhanurasana (loka poza) un mayurasana (pāva poza), kas var paaugstināt spiedienu.

Ikvienam, kurš cieš no neārstēta augsta asinsspiediena, vajadzētu izvairīties no neatbalstītām apgrieztām pozām, tādām kā shirshasana (galvas stāja) vai adho mukha vrikshasana (stāja uz rokām)—vai jebkuras pozas, kurā tie jūt spiedienu kaklā vai deniņos, vai kurā tiek apgrūtināta elpošana.

Praktizēt pārveidotu halasanu (arkla poza), ir labs veids kā piedzīvot šādu pozu sniegtos labumus, bez iespējamām komplikācijām, jo tu iemācies pārnest svaru uz ķermeņa augšdaļu un tajā pašā laikā pastiept kakla sānu muskuļus bez spriedzes.
Tāpēc, ja tavs asinsspiediens biežāk dzīvojas paaugstināta rādījuma skalā, tad paliec pie pārveidotām pozām, kuras piedāvāsim zemāk.

Noliecieni uz priekšu un citas apgrieztās pozas, māca mums kā apklusināt smadzenes un pagarināt un atslābināt kaklu, paralēli miega artērijai.

Ja tu veic šīs pozas, lai samazinātu spiedienu, tad neaizmirsti atbalstīt galvu, lai radītu atvēsinošu, nomierinošu efektu uz visu ķermeni.

Pētījumu rezultāti pierāda, ka apzināta elpošana ātri vien samazina asinsspiedienu.

Tālāk piedāvātā jogas asanu secība ir radīta, lai sagatavotu tevi darbam ar apgriezto pozu praksi, turklāt, lai tas notiktu droši un bez asinsspiediena paaugstināšanas. Atceries, nevienā brīdī tev nevajag justies neērti vai satraukti šajās pozās. Ja tu jūti karstus viļņus, reiboni, tad tūlīt pat izej no pozas un atpūties bērna pozā līdz brīdim, kamēr atkal jūties normāli.

Pabeidz savu praksi ar šavasanu, paliec tajā vismaz 5 minūtes un, ja nepieciešams, atbalsti savu kaklu, apliekot zem tā segu, lai nodrošinātu pilnu atbrīvošanos.

Adho Mukha Shvanasana (suņa poza) ar atbalstu galvai

Sāc atrodoties ar plaukstām un ceļgaliem pie grīdas. (tā it kā grasītos veikt kaķa un govs pozu). Novieto 2-3 segas (salocītas garumā) apakšā sev zem krūtīm. Sadali svaru vienmērīgi uz abām rokām, iztaisnojot tās un ceļot savas gūžas augšup. Lāpstiņas virzi prom no kakla, uz leju, savu gurnu virzienā. Iztaisno kājas un cel augšup iegurni, ieņem adho mukha shvanasana jeb suņa pozu. Pēdas platāk kā gurnu platumā. Virzi iegurni prom no plauktas locītavām un turot kājas stingras spied papēžus grīdā.

Ļauj kakla aizmugurējai daļai atbrīvoties pilnībā, lai tava galva, kaut kur pa vidu starp pieri un kroņa čakru, var atbalstīties uz segām. Ja tava galva neaizsniedz atbalstu, tad uzliec vēl vienu segu. Nekādā gadījumā nesaliec elkoņus, lai varētu aizsniegt galvas atbalstu. Ja tavs kakls jūtas saspiests un galva ar varu spiežas iekšā segā, tad pazemini savu atbalstu. Kad tu spēsi līdzsvarot dinamisko darbību ķermenī ar atbrīvošanos galvā un kaklā, tad spēsi noturēt šo pozu vismaz pāris minūtes, nesajūtot spriedzi. Kad tu izej no pozas, nāc lejā, atdalot savus ceļgalus vienu no otra un apsēžoties uz saviem papēžiem un pilnībā atbrīvojot galvu un novietojot to uz grīdas - balasanā.

Uttanasana (nolieciens uz priekšu stāvus) ar atbalstu galvai

Stāvi uz jogas paklājiņa, kājas paklājiņa platumā, papēži un mazie pirkstiņi vienā līnijā pie paklājiņa ārējās malas. Novieto bloku horizontāli starp savām pēdām vienā līnijā ar īkšķiem. Atkarībā no tavām proporcijām un tavu kāju augšdelmu elastīguma, tev būs nepieciešams lielāks vai mazāks atbalsts. Iespējams tev būs nepieciešami 2 bloki, vai arī uzliec uz krēsla salocītu segu un uz tā novieto vienu bloku.

Noliecies uz priekšu, kājas turi taisni, un galvas kroņa čakras daļu novieto uz atbalsta. Ar plauktām apķer potītes un elkoņus izvirzi uz āru. Lāpstiņas virzi prom no sava kakla, bet ļauj savas galvas aizmugurei būt brīvai. Lai arī galva tiek atbalstīta, lielāko daļu sava svara pārnes uz savām pēdām, līdzsvarojot to starp tava ķermeņa priekšdaļu, mugurpusi, pēdu iekšpusi un ārpusi. Nedaudz piepacel gurnus un spied gurnu kaulus pretī kāju aizmugurējai daļai, taču tajā pašā laikā galva paliek nekustīga. Paliec šajā pozā cik ilgi vēlies, līdz 3 minūtēm. Novieto rokas uz gurniem un ar ieelpu celies augšā.

Pashchimottanasana (nolieciens uz priekšu sēdus)

Sēdi uz divām salocītām segām un izstiep kājas sev priekšā, dandasanā , pēdas gurnu platumā. Novieto atbalstu gareniski uz savām kājām, tam virsū liec salocītu segu, kuru novieto tuvāk savām pēdām. Ja tu jūti, ka sasveries uz aizmuguri, palielini atbalstu uz kā sēdi. Noliecies uz priekšu un satver ar plaukstām savas pēdas. Novieto savu vēderu uz atbalsta un pieri uz segas, kura ir virsū atbalstam. Ja tu nevari aizsniegt pēdas, izmanto jogas jostu. Iztaisno kājas un spied ceļu locītavas aizmuguri un kāju apakšstilbus pie grīdas. Atbrīvo pieri un lēnām stiepjoties lejup, virzi elkoņus uz āru. Atbrīvo sejas un kakla muskuļus. Noturi šo pozu 2 minūtes un tad atgriezies sākumpozīcijā.


Halasana (arkla poza)

Eksperimentē ar šo pozu, izmantojot segas, atbalstu un krēslu. Ja tu jūti diskomfortu šajā pozā, tad izej no tās, un atpūties šavasanā. Novieto trīs salocītas segas uz sava jogas paklājiņa, pašā galā. Otrā pusē izklāj vienu segu galvas atbalstam. Aiz salocītajām segām uzreiz noliec atbalstu (spilvenu) savam iegurnim. Otrā pusē aiz izklātās segas novieto krēslu. Apgulies, pleci, muguras augšējā daļa un kakla mugurpuse ir uz salocītajām segām, galva ir uz izklātās segas un iegurnis uz atbalsta. Virzi rokas taisni aiz galvas, un saķer krēsla kājas. Stum krēslu prom no sevis tik tālu, kamēr tavas rokas ir pilnībā taisnas. Pēc tam novieto rokas gar sāniem tā, lai plaukstas būtu uz atbalsta. Veic dziļas ieelpas un izelpas. Ar nākami ieelpu virzi rokas kustībā gar sāniem uz augšu, sev virs galvas, atverot krūšu daļu, un sakrusto pirkstus augšā kopā. Saliec ceļgalus un virzi sev pie krūtīm, pacel iegurni un virzi pēdas sev pāri galvai, lai pirkstgali būtu uz krēsla malas. Kāju pēdas krēsla platumā. Cel krūtis lēnām augšā. Atbrīvo kaklu un ļauj kakla aizmugurei lēni stiepties. Atbrīvo rokas un novieto tās blakus galvai, elkoņus saliecot 90grādu leņķī. Tavas kājas ir aktīvas, bet galva un kakls pasīvi, sejas un kakls pilnībā atbrīvoti. Lai izietu no šīs pozas, saliec ceļus un lēnām virzi muguru pie grīdas, vispirms muguras augšdaļu, pēc tam vidusdaļu un tad apakšu. Galva paliek savā vietā. Atpūties pāris minūtes šajā pozā, pirms celies augšā.


Setu Bandha Sarvangasana (tilta poza ar atbalstu)

Vispirms apsēdies uz sava atbalsta ārējās malas. Augšstilbi kopā. Ceļi saliekti un pēdas pie grīdas. Laidies lēnām lejā, apgulies uz atbalsta. Ar pēdām atsperies pret grīdu un stum ķermeni uz augšu tik tālu, lai tavi pleci būtu pilnībā un grīdas, respektīvi vienā līmenī ar galvu. Iztaisno kājas, papēžu aizmugure pie grīdas. Spied plecus atpakaļ pie grīdas. Krūtis atveras. Rokas stiepjas gar sāniem. Plaukstas un augšdelmi atvērti virzienā pret griestiem.

Atbrīvo kaklu un mēles muskuļus. Tu vari aizvērt acis un lūkoties sevī iekšā, virzienā uz savām krūtīm, tā lai tava piere un vaigi pilnībā atbrīvojas. Atbrīvo seju pilnībā, it īpaši vietu starp uzacīm un deniņus. Paliec šajā pozā cik ilgi vēlies, līdz 10 min. Atbrīvojies pilnībā. Ar izelpu, saliec ceļus, novieto pēdas uz grīdas un atbrīvojies no atbalsta zem muguras, lai tā ir pilnībā pie grīdas. Virzi ceļus sev pie krūtīm, apķer tos ar abām rokām un spied sev klāt. Paliec šajā pozā cik ilgi vēlies.

Pabeidz savu praksi ar šavasanu, paliec tajā vismaz 5 minūtes un, ja nepieciešams, atbalsti savu kaklu, apliekot zem tā segu, lai nodrošinātu pilnu atbrīvošanos.

Galvenais foto: dollarphotoclub.com

 

Komentāri

Pievienot komentāru

Šim rakstam nav komentāru.

Lai pievienotu komentāru, ir jāielogojas!