<< Visi raksti

Joga, grūtniecības un dzemdības...

0

1217

Viktorija Vudhola, Džonatans Setins @ 2015-04-04

Grūtniecība ir brīnišķīgs laiks, kad nodarboties ar jogu. Arī mazulis nodarbojas ar jogu vienlaikus ar jums, tāpēc tā ir divtik liela atbildība, tomēr arī ieguvums divkārt liels. Fiziskā ziņā izvēlamies pozas, kas atbrīvo ķermenī vietu bērnam un elpai. Plaušas, diafragma un gremošanas orgāni, bērnam augot, ir ļoti saspiesti, tāpēc ir jāiemācās stiept muguru un izplest diafragmu, lai atvēlētu pēc iespējas vairāk vietas iekšējam ķermenim. Hormoni padara locītavas kustīgākas, tāpēc ir jāmācās izmantot muskuļus, lai stabilizētu locītavas un balstītu mazuli.

Emocionālā un psiholoģiskā ziņā jogas prakse ir iespēja veidot saikni ar bērnu un ieklausīties savās sajūtās. Tas ir laiks, kad visi aspekti – fiziskie, emocionālie un garīgie – šķiet saasināti, tomēr uzmanību, pašām nemanot, galvenokārt pievēršamies bērnam ,esam introvertas un vērīgākas, tostarp rūpīgāk cenšamies izzināt problēmas, kas rodas grūtniecības laikā. Daudzas sievietes grūtniecības laikā iegūst spēku un pārliecību, kas tām iepriekš nepiemita, jo šis ir laiks, kad nošķiram patiesi nozīmīgo no lietām, kas tikai aizņem mūsu laiku. Reizēm sievietes jūtas vainīgas, ka negūst prieku no grūtniecības. Jogas filozofija neapgalvo, ka ir jābūt patstāvīgā sajūsmā, bet gan māca, ka šis ir laiks, kad varam iedziļināties sevī un dāvāt sev tādu pašu mīlestību, kādu veltām mazulim. Šādi nebeidzamo pārmaiņu vidū varam atvēlēt sev nelielu atelpu. Joga palīdz rast pozitīvu attieksmi pret visu notiekošo, arī nepatīkamajām sajūtām un bailēm. Ar mīlestību vērojot šo pieredzi, mēs sāksim saskatīt savu dzīvi pilnā krāsu spektrā.

Atklājums, ka spējam būt klātesošās šo lielo pārmaiņu laikā, var būt ļoti spēcinošs. es iedrošinu sievietes dzemdībās izjust notiekošo pēc iespējas dziļāk.  Ja apzināti cenšamies būt atvērtas dzemdību pieredzei, gatavas bez atvēršanās ieklausīties sava ķermeņa un mazuļa signālos, palielinās iespējas dabiskām dzemdībām, turklāt, ja mūs ieskauj cilvēki, kuri atbalsta šo apņemšanos, tā kļūst vēl stiprāka. Arī tad, ja rodas vajadzība pēc medicīniskās iejaukšanās, varam to pieņemt bez vilšanās.  Mēs spējam pārvarēt lielas grūtības un izaicinājumus, kamēr vien esam iedziļinājušies šajā pieredzē un saņemam apkārtējo atbalstu.

MĀTES LOMA

Ja ir ceļš, lai iepazītu, un mātes loma ir viens no skarbākajiem un vērtīgākajiem jogas treniņiem. Bērni ir mūsu  visprasīgākie skolotāji, kuri ikreiz zina, uz kurām stīgām spēlēt, vienlaikus prasot un dāvājot beznosacījumu mīlestību. Tas, kā attiecos pret saviem bērniem, atspoguļo manas jogas prakses iedarbību. Bērni mūsos izraisa ļoti plašu emociju un reakciju spektru no dziļas mīlestības līdz dusmām, no sajūsmas līdz aizkaitinājumam, tāpēc skaidri izpaužas mūsu klātbūtnes kvalitāte. Vai spējam pilnībā izjust šo mirkli un ļaut tam paiet? Vai koncentrējieties uz savām dusmām un aizkaitinājumu, cenšoties to apspiest vai paildzināt? Kad šādā veidā koncentrējamies ap fiziskām vai emocionālām sāpēm ,mēs ļaujam pieredzei kļūt plašākai par sevi un noteikt, kas esam. Tas pats attiecas uz sarežģītām jogas pozām nodarbībā. Tā vietā, lai par spīti diskomfortam, pūlētos ieņemt pozu, vai koncentrētos uz nepatīkamām sajūtām un to priekšā justos bezspēcīgām, mums vajadzētu paplašināt apziņu, lai pievērstu uzmanību arī citiem sevis aspektiem – paceltajām krūtīm, dziļajai elpošanai, izstieptajam mugurkaulam, atslābinātai sejai – un tādējādi paceltos pāri grūtībām. Grūtības ir jāizjūt pilnībā un jāļauj tām paiet. Jogas praktizēšana, dziļi ieklausoties sevī, lai atbrīvotu ķermeni, var palīdzēt būt brīvākam arī situācijās ārpus vingrošanas zāles. Bērni patstāvīgi atgādina, ka jogas prakse nav tikai fiziskā aktivitāte. Tā ir līdzeklis ,lai mūsu apziņa būtu modra un dzīve piepildīta. 

Avots: Joga Ikvienam. 

Komentāri

Šim rakstam nav komentāru.

Lai pievienotu komentāru, ir jāielogojas!