<< Visi raksti

Jogas Detox

0

1475

Tija Kazāka @ Yogi.lv @ 2014-04-02

Spēcīgs domu un emociju jeb prāta attīrīšanas instruments ir apzināšanās meditācija.
Emocionālā un mentālā ķermeņa iztīrīšana nodrošina spēcīgāku gaismas plūsmu fiziskajam vistuvāk esošajā (fizisko caurstrāvojošajā) – prāniskajā jeb ēteriskajā ķermenī. Iztīrīti smalkie ķermeņi atjauno līdzsvaru un veselību arī rupjākajā dvēseles apvalkā – fiziskajā ķermenī. Fiziskais ķermenis ir „pēdējā instance”, kura ar cilvēku runā – stāstot jeb diezgan skaļi signalizējot viņam pašam par to, kas notiek viņa smalkajos ķermeņos (domās un emocijās).
Ikdienas jogas prakse tiek būvētā tā, lai attīrīšanās procesi prakses laikā notiktu vienlaikus uzreiz visos ķermeņos. Apzināšanās un klātbūtnes prakse attīra mentālo ķermeni. Elpošanas tehnikas palīdz „pārstartēt”, „iekurināt” vai „izreaģēt” emocijas un iztīra emocionālo ķermeni. Jogas pozas – kā plūstoši virknētas, tā statiski izpildītas, attīra cilvēka fizisko ķermeni. Prieks un gaismas vizualizācija prakses laikā ļoti „patīk” cilvēka ēteriskajam ķermenim!
Visspēcīgākie attīrīšanās procesi notiek tieši visu šo procesu vienlaicīgumā: apzināšanās – elpošana – ķermeņa prakse + prieks par savu esību!

Jogas terapija un zinātne ir sīki un ārkārtīgi detalizēti izpētījusi un turpina pētīt un apstiprināt visu šo prakses aspektu attīrošo un dziedinošo spēku. Līdzās profilaksei un ārstniecībai konkrētu slimību gadījumos. Par šo tēmu jau sarakstītas un tiks sarakstītas vēl neskaitāmi daudz grāmatu.
Cilvēki, kuri regulāri praktizē jogu, jau uzreiz pēc prakses izjūt attīrīšanās sekas. Piemēram, ir vieglāk elpot, un balss skan plūstošāk – ir iztīrījušies elpceļi. Domas par sevi un dzīves gaitu kļuvušas rāmākas – ir attīrīta un harmonizēta informācijas plūsma mentālajā ķermenī. Nupat vēl aktuālas emocijas (dusmas, trauksme, aizvainojums utt.) pēc nodarbības zaudējušas savu spēku – ir iztīrījies emocionālais apvalks.
Regulāra un atbilstoša prakse izraisa dažādas pašam jogotājam labi pamanāmas izmaiņas fiziskajā ķermenī – spranda vairs skaļi nebrakšķ, jo ir noārdījies apkaļķojuma slānis, acis kļuvušas mirdzošākas, āda tīrāka, nagi un mati spēcīgāki, ķermeņa pašattīrīšanās procesi notiek izteiktāk utt.
Ilglaicīga un regulāra prakse rada nozīmīgas un labi pamanāmas iekšējās bioķīmijas izmaiņas cilvēkā. Tās izmērāmas hormonu līmenī.
Saprotams, cilvēks nepiedzīvo pietiekami izjūtamu iztīrīšanos un atveseļošanos, ja viņa dzīvi un ķermeņus grauj kādas neatrisinātas emocionālas problēmas un stresa situācijas, kuru atrisināšana tiek „pārbīdīta” uz nākotni.

Atveseļošanās iespējama tikai kompleksi – jogas praksi apvienojot ar attieksmes un dažādu ieradumu maiņu. Bieži vien - arī dzīves notikumu un ārējo apstākļu apzinātu izmainīšanu. Cilvēkam, kurš vēlas atgūt līdzsvaru un veselību, pašam ir jāuzņemas atbildība un pašam jāizdara nopietnas izmaiņas dzīves notikumos. Pie lielajiem lēmumiem pieder dzīves vietas, darba vietas, apkārt esošo cilvēku nomaiņa, šķiršanās un citi ne viegli, bet bieži vien neatliekami lēmumi.
Pēcsvētku periodā, arī pavasarī pēc garās ziemas, attīrīšanās kļūst īpaši aktuāla.
Iedvesmai - daži piemēri no jogas prakses īpaši labi attīrošajiem procesiem. Šoreiz pārsvarā fiziskais aspekts, - prakse, kura palīdz fiziskajam ķermenim atbrīvoties no uzņemtajām un uzkrātajām indēm jeb toksīniem.

Attīrīšanās elpojot

 • Ugunīgā elpošana – viena no pašām spēcīgākajām attīrīšanās tehnikām vispār. Attīra un atjauno gaismas plūsmu visos smalkajos ķermeņos. Fiziski – attīra aknas, asinis, tātad – visu cilvēka fizisko ķermeni. Regulē smadzeņu darbības funkcijas. Tīra priekšsmadzenes – to daļu, kura „atbild” par trauksmainiem apziņas stāvokļiem. Tas pats attiecināms uz plēšu elpu un citām intensīvām, "karstām" elpošanas tehnikām.
 • Attīroša ir arī vienkārši dziļa diafragmas elpa. Zinātne ir pierādījusi to, ka skābeklis (kaut nelielās devās) darbojas attīroši. Stress un neizreaģētas emocijas cilvēka muskuļos veido indīgas vielas, no kurām ķermenis pats saviem spēkiem nespēj atbrīvoties. Dziļa elpošana un skābekļa pieplūde audiem šīs vielas „sadedzina” un ķermeni iztīra. Tādēļ dziļā elpošana ir brīnišķīgs līdzeklis, kuru praktizēt arī pastaigu laikā – svaigā gaisā.
 • Elpas pauze pēc dziļās ieelpas. Tās laikā skābeklis un prāna (gaisma) īpaši labi un pastiprināti pieplūst visām ķermeņa sistēmām.
 • Izelpa ar izbāztu mēli (Lauva) attīra ķermeni no piesārņojošas pārtikas izveidotiem gļotu uzkrājumiem augšējos elpceļos.
 • Attīrīšanās tehnika ir elpošana, mainot nāsis. Tā iztīra lielos enerģētiskos kanālus, palīdzot attīrīties fiziskajam ķermenim.
 • Saules elpa: elpošana caur labo nāsi un elpas aizture uz pilnām plaušām tehnikas noslēgumā (Surya Bedha). Aktivizē prānas, karstās enerģijas plūsmu un veicina visu ķermeņu iztīrīšanos.

Attīrīšanās, darbinot fizisko ķermeni

 • Vēdera bandha un bandhas variācija ar vēdera ievilkšanu un atlaišanu (ja iespējams – riņķošanu). Veic spēcīgu iekšējo orgānu masāžu, nodrošina to apgādi ar jaunām asinīm, aktivizē un stimulē vielu maiņu un uzkrāto toksīnu izvadīšanu no vēdera dobuma caur zarnu sistēmu.
 • Visas ķermeņa pozas, kurās vēdera dobums un krūšu kurvis tiek savērpts. Izpildot vērpes, tiek savērpti cilvēka iekšējie orgāni, visi hormonu dziedzeri, plaušas un sirds muskulis. Apvienojot vērpes ar dziļo diafragmas elpu, cilvēka ķermenis (ķermeņi) pēc prakses veic dziļu pašattīrīšanos līdz pat šūnu līmenim.
 • Ķermeņa pozas, kurās tiek saspiesti un ar elpošanas palīdzību masēti sāni. Piemēram, Trīsstūris un tā variācijas. Dziļi elpojot un saspiežot labo sānu, pēc pozas notiek spēcīga aknu pašattīrīšanās. Kreisā sāna saspiešana un elpošana nodrošina imūnsistēmas spēcināšanos (liesa).
 • Pozas, kurās pakāpeniski tiek atraisīts arvien lielāks iekšējais – dziļais karstums. Kurās ķermeņa dziļumā tiek „iekurināta pirts”. Te klasiskākie pozu piemēri ir visi zemie uzspiedieni un ķermeņa sasprindzināšanas pozas, guļot uz vēdera (Mazā Laiva, Sisenis utt.). Dziļumā izraisītais karstums iztīra fizisko ķermeni līdz pašai „serdei” un palīdz fiziskā ķermeņa šūnām attīrīties no emocionālas spriedzes un uzkrāta stresa.
 • Visas pozas, kurās kopā ar dziļo elpošanu tiek noslogots, saspiests, stiepts un aktivizēts saules pinums. Piemēram, Laiva sēdus, Kamielis, Loks, saules pinuma masēšana pret zemi, guļot uz vēdera, un daudzas citas pozas. Enerģētiski šīs pozas aktivizē cilvēkā „iekšējo uguni”, kura ar savu karstumu darbojas aktivizējoši un attīroši visos ķermeņos. Fiziski „Saules pinuma pozas” ir aknas tīrošas un vielu maiņu stimulējošas.
 • Spēcīgs visu cilvēka ķermeņu "kurinātājs" un "attīrītājs" ir pozu virkne Lielais Sveiciens Saulei un visas tā variācijas.

Cilvēkiem, kuru organisms ir izteikti piesārņots, līdzās praksei tiek ieteiktas izmaiņas uzturā, individuāla, personības tipam piemērota diēta, kā arī citas papildus tīrīšanās tehnikas – nāsu skalošana, mēles tīrīšana, acu tīrīšana (sveces meditācija – Tratak), klizmas, prakšalana utt. Šis ir vesels zināšanu un iespēju okeāns, kurā katrs var atrast tieši sev noderīgo.
Tāpat kā dzīvē cilvēki un cilvēku dzīves modeļi nav savstarpēji salīdzināmi un pielīdzināmi kāda „pareizajam”, arī praksē katram noderīgs būs kaut kas pavisam atšķirīgs. Atšķirīgā daudzumā, ilgumā, kombinācijās.
Grupu praksē atbildi uz jautājumu – „ko un cik daudz man pildīt?”, sniedz dziļa klātbūtne, sevis mīlestība un intuīcija. Un spēja nesalīdzināt sevi ar otru.
Raksta Avots: http://tija-yoga.1s.lv/21-sakums/

Komentāri

Pievienot komentāru

Šim rakstam nav komentāru.

Lai pievienotu komentāru, ir jāielogojas!