<< Visi raksti

Kādas sekas stress atstāj uz mūsu ķermeni un kā joga var palīdzēt?

0

1424

yogi.lv @ 2015-06-09

Ārkārtas situācijās, kad jūtam trauksmi emocionāli un fiziski,  mūsu ķermenī izdalās tā saucamie “stresa hormoni” – adrenalīns un kortizols, kas palīdz tikt galā ar stresa situāciju un atjaunot normālu organisma stāvokli. Taču, ja šo hormonu ir pārāk daudz vai tie tiek saražoti jau pēc tam, kad tie vairs nav nepieciešami, ķermeņa dabīgā "normalizēšanas" funkcija nenostrādā.  

Šādā situācijā organisms:

  • Neizslēdz stresa reakciju, kad pēc tās vairs nav nepieciešamība;
  • Neieslēdz „adekvātu” atbildes reakciju, kad tā ir nepieciešama vai arī
  • Pierod pie viena un tā paša stresa faktora atkārtošanas atkal un atkal.

Termins „allostāze” attiecas uz aktīvu procesu, ar kura palīdzību organisms atbild uz ikdienas situācijām un atbalsta homeostāzi, (patstāvīgu iekšējās vides rādītāju, piemēram: arteriālam spiedienam, elpošanai, šūnu un audu barošanai). Burtiski šis termins nozīmē „stabilitātes iegūšanu caur pārmaiņām”. Normāla stresa reakcija, kuru vada simpātiskā nervu sistēma, spēlē nepieciešamu un svarīgu lomu organisma adaptācijā pret apkārtējo vidi un tās stabilitātes un veselības saglabāšanā. Taču hronisku stresa faktoru iedarbība vai organisma nespēja atjaunot homeostāzi pēc stresa iedarbības, nodara ievērojamu kaitējumu mūsu spējai atjaunoties un atgūties pēc pārlieku lielas spriedzes.  Turklāt novājināta tiek arī parasimpātiskās nervu sistēmas darbība. Ar laiku, ja organismā nenotiek pamīšus gan reakcijas uz stresu, gan relaksācija, organismā uzkrājas spriedze un pārpūle, kas atsaucas uz daudziem orgāniem un audiem, izsaucot dažādu slimību attīstīšanos.

Tāpēc atgādinām, stress nesnauž! Jebkurā nepieciešamības brīdī, atcerieties par kādu no sev zināmām jogas tehnikām, un izmantojiet to, lai atbrīvotos no stresa un stresa izraisītām problēmām.

Elpošana caur kreiso nāsi un lēna mierīga elpošana ar vēdera iesaistīšanu, līdzsvaros  Jūsu stāvokli, pat tad , ja tam veltīsiet vien 3 minūtes laika. 

Komentāri

Šim rakstam nav komentāru.

Lai pievienotu komentāru, ir jāielogojas!