<< Visi raksti

Kas ir Jogas terapija un kā tā darbojas?

0

1631

Agnese Guļāne @ Yogi.lv @ 2014-08-17

Šis jautājums ir ienācis prātā daudziem no mums, neatkarīgi no tā vai mēs nodarbojamies ar jogu patstāvīgi, vai tikai esam par to dzirdējuši no citiem avotiem. Visā pasaulē jogas terapija tiek plaši praktizēta un ir sarakstītas neskaitāmas grāmatas par jogas ietekmi ne tikai uz mūsu fizisko, bet arī emocionālo ķermeni un pasauli.  Par to, kas ir jogas terapija un kā tā strādā, uz sarunu aicinājām jogas skolotāju un terapeiti Agnesi Guļāni.

Kad mēs dzirdam vārdu salikumu “jogas terapija”, lielākajai daļai cilvēku prātā rodas divas asociācijas. Pirmā “fizioterapija”, otrā - “psihoterapija”. Vai jogas terapijai ir kaut kas kopīgs ar šīm divām?

Jā, nu dažus līdzīgus elementus noteikti var atrast. Jogas terapija ārstē ar jogu, turklāt dažreiz vārds “ārstē” ir jāliek pēdiņās, jo dažreiz pietiek ar to, ka cilvēkam rodas “jogiska” izpratne par viņa veselību vai dzīvi, kā rezultātā viņš kaut ko tajā maina un viss sakārtojas, cilvēks kļūst “vesels”, un ārstniecība nav nepieciešama. Dažreiz savukārt joga patiešām ārstē, jo ar jogas prakses palīdzību var izārstēties vai (hroniskos gadījumos) iedraudzēties ar savu slimību gluži tāpat kā ar jebkuru citu ārstniecības metodi. Parasti abi šie gadījumi tomēr pieprasa zināmu piepūli un laika ieguldījumu no ārstējamās personas puses.

Kā notiek jogas terapija un kādi terapijas elementi tajā ir ietverti?

Tas ir ļoti individuāls process. Mēs esam skoloti, lai pēc ķermeņa ārējām pazīmēm diagnosticētu kādus iekšējus procesus, problēmas. Tā kā gan fiziskais ķermenis, gan emocijas un pārdzīvojumi, gan garīgā attīstība ir cieši saistīti, tad “viens ved pie nākamā” jeb fiziskās izpausmes “rāda”, kas notiek cilvēka sirdī vai prātā un otrādi. Vēl mēs esam mācīti, kā strādā cilvēka iekšējā un ārējā enerģētika, kā mēs varam stiprināt (vai tieši otrādi – nomierināt) kādu iekšējo orgānu, iedarbojoties uz tā meridiānu vai nu ar akupresūras palīdzību, vai ar jogas pozām jeb asanām. Neatņemama jogas terapijas sastāvdaļa ir klausīšanās, jo mūsdienu cilvēki bieži cieš no tā, ka nav kam brīvi pastāstīt, kas uztrauc. Kopīgi var vieglāk rast risinājumu un atvieglojumu. Dziedināšana arī ir jogas terapijas sastāvdaļa, kas ir, manuprāt, visburvīgākais, netveramākais un maģiskākais tās elements. Jogas terapijā klients pats izvēlas veidu kā sevi dziedināt, terapeits informē par dažādām iespējām un to efektiem. Ārstēšanas “līdzekļi” var būt gan elpošanas vingrinājumi, gan afirmācijas, meditācijas, mantru skandēšana, vizualizācija utml. – jebkas, kas mūs maina, maina arī mūsu pasaules uztveri, dziedina un pamazām atgriež harmoniskā stāvoklī.

Kādos gadījumos cilvēkam palīdz jogas terapija?

Jogas terapijai nav ierobežojumu, bet svarīgi, ka cilvēks pats izvēlas savas veselības un labsajūtas problēmas (vai izaicinājumus) risināt ar “jogiskām” metodēm – ieklausoties sevī, regulāri praktizējot ieteikto jogas kompleksu, vēloties augt, būt godīgam pret sevi, attīstīties un kaut ko savā dzīvē mainīt. Jogas terapija noteikti ir piemērota tiem cilvēkiem, kuriem patīk izprast, kas ar viņiem notiek, būt savas dzīves noteicējiem. Jogas terapija nekad nav sāpīga un pēc tās nekad nepaliek sliktāk.

Ja runājam konkrēti, tad ar jogas terapiju var risināt gremošanas problēmas, atbrīvoties no sāpēm, iemācīties izprast un pārvaldīt savas emocijas, atgūt spēju naktīs kārtīgi izgulēties vai priecāties par dzīvi, dziedināt šķiršanās brūces un atgūt spēju ļauties mīlestībai. Joga lieliski dziedina ādas slimības, palīdz noregulēt sievietēm menstruālo ciklu, palīdz tikt pie bērniņa. Joga stiprina un norūda veģetatīvo nervu sistēmu, normalizē endokrīno sistēmu, uzlabo pašapziņu. Mūsu dzīve un ārējā pasaule ir tiešs iekšējās pasaules atspoguļojums, un joga ir ļoti saudzīgs, bet efektīvs veids, kā savu iekšējo pasauli un attieksmi mainīt, lai ārējā būtu tāda, kādu to vēlamies.

Vai, ejot uz jogas terapiju, cilvēkam ir jābūt priekšzināšanām par jogu?

Tas nav obligāti, tomēr tāda neizbēgami procesa gaitā rodas. Izvēloties sevi stiprināt vai ārstēt ar jogas terapiju, cilvēkam jārēķinās, ka terapija var būt mazliet garāka kā ar ķīmiskajiem medikamentiem, tomēr tā ir visaptveroša.

Ja vēlaties sazināties ar Agnesi personīgi, meklējiet viņu studijā URBAN YOGA. 

Komentāri

Šim rakstam nav komentāru.

Lai pievienotu komentāru, ir jāielogojas!