<< Visi raksti

Tikai sievietēm jeb Joga īpašajās dienās

0

2064

Kristīne Somere @Yogi.lv @ 2014-04-15

 Jogas skolotāju viedokļi par to vai joga menstruāciju laikā ir atļauta vai aizliegta, dalās. Vieni uzskata, ka būtu pilnībā jāatturas no jogas, citi, ka jāizvairās tikai no apgrieztajām pozām, kurās tiek celts augšā iegurņa kauls. Citi uzsver, ka var veikt tikai relaksējošās pozas un noliecienus uz priekšu, citi, ka jāizmanto atbalsts.  Citi uzskata, ka vingrojumi menstruāciju laikā ir pat ļoti ieteicami, jo tie var atvieglot menstruāciju simptomus, tādus krasa garastāvokļu maiņa, aizkaitinājums un depresija; kā arī samazināt vēdera uzpūšanos. 

 

Pārtraukt jogas nodarbības menstruāciju laikā vai turpināt ierastā gaitā, ir jautājums, uz kuru atbildi meklē ikviena sieviete, un, protams, vislabākais veids kā uzzināt atbildi uz to, ir pajautāt savam jogas skolotājam.

Jogas skolotāju viedokļi par to vai joga menstruāciju laikā ir atļauta vai aizliegta, dalās. Vieni uzskata, ka būtu pilnībā jāatturas no jogas, citi, ka jāizvairās tikai no apgrieztajām pozām, kurās tiek celts augšā iegurņa kauls. Citi uzsver, ka var veikt tikai relaksējošās pozas un noliecienus uz priekšu, citi, ka jāizmanto atbalsts.  Citi uzskata, ka vingrojumi menstruāciju laikā ir pat ļoti ieteicami, jo tie var atvieglot menstruāciju simptomus, tādus krasa garastāvokļu maiņa, aizkaitinājums un depresija; kā arī samazināt vēdera uzpūšanos.

Sertificēta Ajengāra jogas instruktore Džekija Netta iesaka: „Ja nejūti vēlmi jogot menstruāciju laikā, tad acīmredzot tavs ķermenis tev sūta signālu, ka tam ir vajadzīgs atelpas brīdis. Mans ieteikums ir vienmēr ieklausīties savā ķermenī. Katra sieviete sava cikla laikā jūtas atšķirīgi – dažas jūtas uzpūtušās, jo ķermenis uzkrāj šķidrumu. Citas jūtas letarģiskas vai apmulsušas, kamēr citas jūtas fiziski un mentāli nelīdzsvarotas. Daudzas sievietes piedzīvo galvassāpes, muguras sāpes, vēdersāpes vai sāpes krusta kaula rajonā. Citām kļūst neizturami būt blakus. Kā jogas skolotāja es ieteiktu tev palikt mājās un parūpēties par sevi, bet, ja tu atnāktu pie manis  uz jogas nodarbībām, tad es uzreiz liktu tev izpildīt atjaunojošos relaksācijas vingrinājumus.

Tā vietā, lai uzdotu jautājumu – vai jogot menstruāciju laikā ir labi vai slikti, vairāk padomā par to, vai tas nāks par labu tavai veselībai? Pieņem pati savus lēmumus, kas attiecas uz tavu veselību, taču, ja tu izlem iet uz nodarbību, tad paziņo par to skolotājam un uzklausi viņa ieteikumus. ”

Kā ar apgrieztajām pozām?

Atbild Barbara Benagha: “Pirmkārt, nav viena noteikta pareizā viedokļa par to vai būtu jāizvairās no apgrieztajām pozām menstruāciju laikā. Šobrīd pastāv divi viedokļi. Pirmais – sievietēm nekādā gadījumā nevajadzētu praktizēt apgrieztās pozas menstruāciju laikā, otrais –jāizlemj pašai sievietei atkarībā no tās personiskajām izjūtām. Tie, kuri neatbalsta apgriezto pozu praktizēšanu, baidās no tā, ka varētu rasties kādas fiziskas problēmas, pat saslimšanas. Vēl nesen, par vienu no lielākajiem riskiem, tika uzskatīta endometrioze.  Taču kopš par šo slimību ir pieejama jauna informācija, šī varbūtība tiek apšaubīta.

Pastāv teorija, ka apgrieztās pozas var radīt arī „asinsvadu sastrēgumus” dzemdē, kas var izraisīt pārmērīgu menstruālo asiņošanu. Ja šie pieņēmumi ir pamatoti, tad tie visticamāk attiecas uz tām sievietēm, kuras šīs apgrieztās pozas notur ļoti ilgu laiku. Daudzi skolotāji apgalvo, ka menstruāciju laikā sievietēm ir zema enerģija, tāpēc ir jāizvairās no augstas enerģijas pozām, tādām kā apgrieztās pozas un citas. Taču ne visām sievietēm menstruāciju laikā enerģija ir zema, dažas jūtas ļoti enerģiskas. Tas ir ļoti individuāls aspekts. Filozofiski runājot, menstruācijas tiek uzskatītas par apana, kas nozīmē to, ka enerģētiski, tā vitalitāte ir uz leju plūstoša. Arguments pret apgrieztajām pozām menstruāciju laikā apgalvo, ka apgrieztās pozas var izjaukt šo dabisko enerģijas plūsmu. Tomēr, apgrieztās pozas dažās jogas sistēmās tiek rekomendētas kā terapija pārlieku lielās apanas izvadīšanai. B.K.S. Ajengārs savā grāmatā „Ceļš uz Holistisku veselību” iesaka praktizēt apgrieztās pozas lai atvieglotu menstruāciju problēmas, tādas kā pārlieku liela asiņošana un neregulārs cikls.

Pretrunas šeit nebeidzas. Daži skolotāji iesaka izvairīties no Sirasanas jeb galvas stājas un Sarvangasana (plecu stāja), kamēr neko tādu nesaka par citām pozām, kas invertē dzemdi, kā piemēram Adho Mukha Svanasana jeb suņa poza. Tā kā es nezinu nevienu pētījumu, kurš sniedz neapgāžamus argumentus par to,ka menstruāciju laikā ir kategoriski aizliegt nodarboties ar jogu, it īpaši apgrieztajām pozām, tad es pieturos pie viedokļa, ka katra sieviete ir individuāla būtne, kura pati ir atbildīga par saviem lēmumiem. Seko līdzi tam kā tu jūties visās āsanās, ne tikai menstruāciju periodā. Īss mirklis galvas stājā, iespējams, ir pieņemama, kamēr citas pozas tu vari sajust kā nevēlamas vai traucējošas. Tu nekad neuzzināsi, kā tu jutīsies konkrētā pozā, konkrētā brīdī, kamēr pati to nepamēģināsi. ”

Ričards Rosens iesaka āsanu secību, kura var samazināt menstruāciju simptomus un atvieglot sievietēm šo periodu.

„Lielākā daļa mūsdienu jogas skolotāju pret āsanu praktizēšanu menstruāciju laikā izturas diezgan konservatīvi.  Āsanu secības, kuras  piedāvāju, lielākoties sastāv no noliecieniem uz priekšu, turklāt ar atbalsta izmantošanu. Tādēļ šīs jogas pozas ir lieliski piemērotas tām sievietēm, kuras menstruāciju laikā jūtas gausas un tūļīgas. Un tomēr, ir sievietes, kuras neizjūt vajadzību mainīt kaut ko savā jogas praksē menstruāciju laikā, ja vien izvairīties no apgrieztajām pozām. Ieklausies savās sajūtās, lai saprastu, kuras pozas tev ir pieņemama un kuras nē.”

Āsanu secība menstruāciju laikā

Minimālais laiks :45 minūtes
Maksimālais laiks: 60 minūtes

Supta Baddha Konasana  (Laiks: 5 minūtes)

 

 

Supta Padangusthasana 


Lieto jostu, lai noturētu kājas vietā, uz katru pusi noturi 2 minūtes. (Laiks: 4 minūtes)

 

 

Baddha Konasana 


(Laiks: 2 minūtes)

 

Janu Sirsasana 


Atbalsti galvu uz atbalsta, kurš uzlikts pāri tavai taisnajai kājai, vai arī, ja esi mazāk lokana, kā atbalstu izmanto krēslu. Noturi pozu uz katru pusi 3 līdz 5 minūtes. (Laiks: 6 0 10 minūtes)

 

 

Paschimottanasana (Laiks: 3 - 5 minūtes)

 

 

Upavistha Konasana 


Atbalsti savu ķermeni uz spilvena starp savām kājām. Kopējais laiks 3-5 minūtes. Tad cel ķermeņa augšdaļu augšā un atgriezies centrā. Pagriezies uz vienu pusi un uz otru pusi. (Laiks: 1 - 2 minūtes)

 

Sagrieziens uz sāniem (Laiks: 3 minūtes)

 

 

Viparita Karani 


Atbalsti savu iegurni ar spilvenu vai salocītu segu. Pirms izej no pozas, atbrīvojies no atbalsta. (Laiks: 5 līdz 10 minūtes)

 

Savasana (Laiks: 8 līdz 10 minūtes)

 

 

Materiāla tapšanā izmantota informācija no yogajournal.com

 

Komentāri

Pievienot komentāru

Šim rakstam nav komentāru.

Lai pievienotu komentāru, ir jāielogojas!