<< Visi raksti

Prakses iedarbība visos līmeņos

0

1519

Tija Kazāka @ Yogi.lv @ 2014-02-16

Enerģijas pieplūde notiek, tikai esot tagadnes mirklī un šo mirkli apzinoties, uz to apzināti koncentrējoties. 

Neatkarīgi no metodes, tikai tad, kad gaisma plūst, tā veic attīrīšanu un apziņas transformāciju.

Lai paātrinātu enerģijas plūsmu, liela nozīme ir iztēlei, domai. Plūsmas ātrums nodrošina vitalitāti, veselību. 

Cilvēks var palīdzēt gaismai plūst, izmantojot fiziskā ķermeņa kustības. Piemēram, plūstošas roku kustības. Visas plūsmas jogas kustības ir veidotas tā, lai atraisītu enerģijas sastrēgumus un paātrinātu gaismas plūsmu meridiānos un fiziskā ķermeņa šūnās. 

Īpaši labi enerģijas plūsmu atraisa jebkura apļošana (roku, gurnu, dažādu locītavu). Apļveida kustības „izcentrifūgē” no smalkā lauka iestrēgušas domas un emocijas. 

Apļošana uzlabo enerģijas plūsmu locītavās – tās tiek tīrītas un atveseļotas. Locītavas ir enerģētiski aktīvas zonas – mazās čakras jeb apakščakras. 

Ja kādā no meridiāniem veidojas sastrēgums vai enerģijas pārrāvums, to iespējams atjaunot, izapļojot abas tuvāk esošās locītavas. 

Palīdzot ar roku kustībām visos virzienos, cilvēks it kā „izmaisa” un atbrīvo no sastrēgumiem visu savu elektromagnētisko lauku. 

Plūsmu veicina arī purināšana, vibrēšana, masēšana, plaukšķināšana, dimdināšana.

Zemes enerģijas pieplūdi – sazemējumu veicina pozas, kurās tiek atvērts iegurnis vai sasprindzinātas kājas – visi Varoņi, Skroderis, Krēsls un dažādas citas jogas pozas. 

Sasprindzinot konkrētas ķermeņa vietas, piemēram, augšstilbus Varoņa pozās vai visu ķermeni Čūskas pozā, pēc pozas ķermenis atbrīvojas no sasprindzinājuma, un šajās vietās aktivizējas enerģijas – gaismas plūsma. 

Visas bandhas savelk jeb sakoncentrē enerģiju enerģētiskajos centros – čakrās un tām atbilstošajos orgānos, nervos un dziedzeros. Pēc bandhu atlaišanas šajās vietās uzlabojas enerģijas - gaismas cirkulācija. 

Spēcīgs gaismas aktivizētājs un visu ķermeņu attīrītājs ir ugunīgā elpa. Saules pinums (drosmes, spēka, iniciatīvas, prieka, ambīciju, ego mājvieta), kurš ar ugunīgās elpas palīdzību tiek aktivizēts, spēcināts un attīrīts, ir vieta, kas pārstrādā jeb „sagremo” emociju enerģiju. 

Kas notiek cilvēka fiziskajā ķermenī un elektromagnētiskajā laukā plūsmas(vinyasa) prakses iespaidā? 

Kādēļ tā „iedarbojas”?

Fiziski, fizioloģiski

Tiek stiprināta visa iekšējā un ārējā ķermeņa muskulatūra, aktivizējas vielu maiņa, noārdās tauku slānis un veidojas muskuļu masa. 

Regulāra prakse padara elastīgas visas cīpslas, saites un locītavas un nodrošina to kustīgumu un veselību līdz pat vecumam. 

Tiek spēcināta sirds-asinsvadu sistēma. Uzlabojas asins cirkulācija un organisma apasiņošana. 

Apzinātā elpošana prakses laikā attīra elpceļus, spēcina un padara elastīgākas plaušas, visus elpošanā iesaistītos muskuļus un diafragmu, kā arī palielina plaušu tilpumu. Tā nodrošina visas organisma sistēmas ar skābekli - veselību. 

Dziļā (diafragmas un pilnā jogas) ieelpa, līdz ar pastiprināto skābekļa pieplūdi, apasiņo un baro cilvēka smadzenes, uzlabojot to darbību. Praktizējot garu izelpu (okeāns), ķermenis atbrīvojas no ogļskābās gāzes un uzkrātajām indēm. 

Nostiprinās visa kaulu sistēma, mugurkauls. Cilvēka ķermenis kļūst spēcīgāks, jauneklīgāks, staltāks, lokanāks.

Uzlabojas gremošanas un visu izvades sistēmu darbība. 

Īpaši labvēlīgi tiek stimulēta un regulēta visas hormonu sistēmas darbība. Tajā skaitā dzimumu sistēmas funkcijas. 

Plūsmas prakse trenē koordinācijas spēju, atbrīvo sasprindzinājumus un atslābina cilvēku – kā fiziski, tā psihiski. 

Regulāras prakses rezultātā nostiprinās fiziskā līdzsvara sistēma, un līdz ar to padziļinās arīemocionālais līdzsvars un nomierinās prāts. Veidojas psiholoģiskā noturība ikdienas stresa situācijās (sk. raksta nākamo sadaļu). 

Regulāra plūsmas joga ir izcila profilakse un „medicīna” mūsdienu mazkustīgā dzīvesveida saslimšanām – sirds/asinsvadu slimībām, muguras un locītavu sāpēm, liekajam svaram un līdz ar nekustīgumu iemantotajai garīgajai pasivitātei, depresijai. 

Regulāra prakse palīdz ķermenim iegūt savu dabisko, īpašo veidolu. 

Intensīva prakse rada iekšēju karstumu (Agni – uguns), kurš attīra muskuļus, orgānus, audus – palīdz organismam atbrīvoties no uzkrātajām indēm. Plūsmas prakse, visu tās iedarbību rezultātā, darbojas kā „atjaunojoša kūre”.

 Psihiski, psiholoģiski

 Esot plūsmā, mazinās psihes kontroles un aizsardzības mehānismi, tā uzlabojot cilvēka psihisko un fizisko labsajūtu un veselību. Plūsmas prakse ļauj šķīdināt vienu no lielākajiem cilvēka enerģijas un veselības grāvējiem – kontrolēšanu. 

Plūsmas prakse ne tikai veido ķermeņa apziņu, bet arī izsmalcina jūtīgumu un sevis uztveri. 

Stabilizējas veģetatīvā un centrālā nervu sistēma. Cilvēks kļūst izturīgāks pret dažāda veida stresu un laikus sāk apzināties atpūtas nepieciešamību. 

Pakāpeniski izzūd pārmērīga trauksmainība un miega traucējumi. 

Plūsmas praksē vienlaikus tiek nodarbinātas un līdzsvarotas abas smadzeņu puslodes (Ha un Tha) – jūtas (saule) un prāts (mēness).  

Apzināti elpojot un koncentrējoties sevī prakses laikā, ķermenis un „uznirstošās” emocijas pašas uzrāda sasprindzinājumu, sabloķējumu, piemēram, dusmu un ar tām saistīta nekustīguma vietas un ļauj tās caur praksi pamazām transformēt un „iztīrīt”. 

Plūsmas jogas prakse palīdz pašam caur sevi apzināties emociju un ķermeņa ciešo saikni. Emocijas = ķermenis. Jūtas mājo ķermenī (ķermeņos), nevis galvā. 

Vērojot savas elpas plūsmu prakses laikā, iespējams pašam identificēt savas iekšējās plūsmas un paļāvības esamību (vai neesamību). 

Regulāra prakse ļauj cilvēkam pamazām uzņemties savu psihisko procesu vadību, lai viņš caur neapzinātām domām un emocijām nenokļūtu negaidītā „garastāvoklī” vai slimībā. Līdz ar to iemantojot arī apziņu – es esmu savas dzīves saimnieks jeb radītājs. 

Apzināta pozu virkņu praktizēšana atspoguļo cilvēka iekšējās pasaules kārtību (vai nekārtību). 

Koncentrēta plūsmas prakse var atklāt un „izvilkt gaismā” arvien dziļākus neizdzīvotus emocionālos pārdzīvojumus, palīdzēt tos šķīdināt un no tiem atbrīvoties, tā pakāpeniski attīrot ķermeni un zemapziņu. 

Plūsmas jogas prakse palīdz organismam „ražot” proteīnus, kuri smadzenēs darbojas kā stimulators – palīdz jaunu nervu šūnu un asinsvadu veidošanā un stabilizē neironu darbību smadzenēs, tā palīdzot atbrīvoties no sēdoša dzīvesveida izraisītām saslimšanām un emocijām - depresivitātes, pārguruma, bezpalīdzības, iztukšotības, vecuma demences, asinsvadu apkaļķošanās (slinkums dara dumju) u.c. 

Pētījumi apliecina, ka plūsmas prakses aktivizējošā un anti-depresīvā iedarbība, praktizējot to regulāri un ilglaicīgi, ir efektīgāka par to, ko spēj dot medikamenti. Praktizētāja asinīs intensīvi izstrādājas tādi „laimes hormoni”, kā endorfīni, noradrenalīns, serotonīns, dopamīns. 

Vinyasa virkņu (īpaši apļveida vinyasa – mandalu sveicieni) veidošana un atkārtošana rada jaunas neironu virknes smadzenēs, atbrīvo radošo plūsmu un „sadedzina” novecojušas, cilvēkam pašam neizdevīgas domāšanas un uztveres „matricas”. 

Tādu plūsmas virkņu veidošana, kuras prasa fizisku un psihisku līdzsvarošanos, palīdz noturēt iekšējo centru jeb apziņu, ka „centrs ir manī” un saglabāt mieru un līdzsvaru dzīves notikumu virpuļos.

Enerģētiski, elektromagnētiskajā laukā

Plūsmas joga, attīrot cilvēka enerģētisko sistēmu, rada prāta un ķermeņa tīrību un palīdz piedzīvot to, ko jogā sauc Sattva – skaidrība, tīrība. 

Vinyasa Flow Yoga vienlaikus izraisa gan patīkamu fizisku un mentālu atslābumu, gan īsā laikā iekustina un atjauno noguruša vai sasprindzināta cilvēka enerģijas plūsmu visos viņa ķermeņos. 

Plūsmas prakse nodrošina enerģijas cirklulāciju meridiānos un centrālajā enerģētiskajā kanālā,kas smalkajā ķermenī iet cauri mugurkaulam no avotiņa līdz dzimumorgāniem (jogā - sušumna)

Plūsmas joga ir spēcīgs profilakses instruments – regulāri tiek attīrīta cilvēka enerģētiskā sistēma, un enerģijas cirkulācija tajā ir dinamiska. 

Enerģija cauri cilvēka ķermeņiem plūst dažādos virzienos. Fiziskā ķermeņa daļas ir savstarpēji saistītas – izkustinot vienu, plūsma atjaunojas arī citās. Atjaunojot plūsmu fiziskajā, uzlabojas cirkulācija smalkajos ķermeņos. Un otrādi. 

Gaisma cilvēka elektromagnētiskajā apvalkā darbojas kā karstums, kā augsta temperatūra, kā liela jauda, spēks, kā koncentrēts lādiņš, kurš spēj „sadedzināt” visu lieko domu un emociju izraisīto uzkrājumu. Pārvērst gaismā visu to, kas vēl nav gaisma. 

Iztīrītā elektromagnētiskajā apvalkā cilvēks var aktivizēt tās domas un idejas, kuras viņš pēc tam vēlas redzēt realizējamies materiālajā – fiziskajā plānā. Caur tīru lauku materializācija notiek ātrāk. 

Attīrot elektromagnētisko lauku, tas tiek izplests arvien plašāks, un viss, kas ir nederīgs jeb var kaitēt – turpmāk „iet tam apkārt”. Šo procesu kā pašaizsardzības metodi iespējams iztēloties apzināti. 

Cilvēks visaizsargātākais ir, esot klātbūtnē, esot apzināts, esot tagad, esot pie sevis. Šāds stāvoklis nodrošina visu ķermeņa sinhronizēšanos. 

Aktīva enerģijas plūsma notiek, arī izturot statiskās jogas pozas. Tās veidotas tā, lai enerģijas plūsma būtu pietiekami dinamiska arī dzīves miera un koncentrēšanās brīžos vai periodos. 

Relaksācijas pozās (dziļā relaksācija nodarbības noslēgumā) darbojas plūsma, kura izvada no smalkā lauka iekustinātās emocijas un no fiziskā ķermeņa – indes. 

Atslābums plūsmas jogā tiek radīts arī prakses laikā. Tiek apgūta relaksācija darbībā jeb spēja darboties atslābināti, koncentrējot tikai prātu. 

Enerģētiskās jeb enerģijas vadīšanas prakses paātrina dažādus attīrīšanās procesus un ar tiem saistīto apziņas paplašināšanos, tādēļ to praktizēšanu neforsē, bet veic, esot dziļā kontaktā ar sevi, un tik daudz, lai tas būtu patīkami. 

To, lai prakse neizraisītu „blaknes”, nodrošina praktizētāja klātbūtne un dziļa sevis un procesa apzināšanās prakses laikā.


Raksta Avots : http://tija-yoga.1s.lv, foto:dollarphotoclub.com

Komentāri

Pievienot komentāru

Šim rakstam nav komentāru.

Lai pievienotu komentāru, ir jāielogojas!