<< Visi raksti

Statisko pozu psihiskā un enerģētiskā būtība

0

1466

TIJA KAZĀKA @ Yogi.lv @ 2014-06-18

Praksē, no plūstošās, kustīgās (vinyasa, flow) daļas pārejot uz statisko, praktizētājam nepieciešama pilnīga iekšēja „pārslēgšanās”. Gluži tāpat kā dzīvē – no periodiem, kad cilvēks „peld kā pa straumi”, atnāk notikumi, kuros nepieciešama zināma apstāšanās, nomierināšanās, pacietība un fizisko un psihisko spēku koncentrēšana. Abas jogas prakses – plūsma un statika brīnišķīgi papildina un līdzsvaro viena otru. Gluži kā plūstošā Mēness un karsējošā, spēcīgā Saules enerģija.Daļai jogas praktizētāju tieši statiskās pozas izrādās tās, kuru mierīga izturēšana prasa īpašu saņemšanos un mēdz izsaukt nepatīkamas sajūtas.

Ja tas tā ir, šo aspektu sevī ir vērtīgi izpētīt dziļāk, jo iespējams, ka tā iemesls paslēpies dzīves uztverē kā tādā.

Pārvarot statisko jogas pozu ar varu, cilvēks arī dzīvi cenšas pārvarēt ar varu. Un otrādi. Cilvēks, kurš ir tendēts uz mērķu sasniegšanu ar ego instrumentiem, mēdz būt agresīvs pret sevi uz jogas paklājiņa. Jogas prakse ir laba „treniņa vieta”, kurā pakāpeniski atbrīvoties no šāda dzīves uztveres stereotipa.

Izrādās, ka pārāk mērķtiecīga, būtībā dziļi neapzināta rīcība, spēj sagraut ne tikai sieviešu, bet arī vīriešu dzīves un veselību.

Jogas prakse cilvēkam piedāvā iespējas paplašināt savu spēju robežas, nevis uzstādot mērķus un pēc tiem triecoties ar ego spēku, gribu un instrumentiem, bet gluži otrādi – caur izplešanos un atslābšanu. Spēku un komforta robežas iespējams izplest, vispirms iekšēji atslābstot un pieņemot sevī notiekošo. Un ļaujoties sevī notiekošajam.

Paralēli tam, ļaujot caur sevi plūst un fiziski un mentāli izjūtot ārkārtīgi aktīvu spēku un karstuma pieplūdumu - pats sava gara enerģiju. Enerģiju, kura spēj ieplūst tikai tādā cilvēkā, kurš „ir vaļā”, nevis ego vadībā cieti virzās uz sasniegumu. Piemēram, nostāvēt pozā 4 minūtes par katru cenu vai izturēt ilgāk kā blakus stāvošais. Gara enerģija ir spēks, kurš atļaus pozā stāvēt un to dziļi baudīt pat 20 minūtes, ja vien cilvēks tai vispirms atveras. Padziļināti izjust enerģijas plūsmas procesu palīdz apzināta gaismas caurvadīšana statiskajās pozās.

Citi jogas praktizētāji stāsta, kā izjūt un pazīst it kā neizskaidrojamo, brīnumaino un milzīgo spēku pieplūdumu, kāds iestājas, pilnībā atlaižot un izplešot „grūtumu”, stāvot statiskajā pozā. Mocību vietā sajūtot sevī ieplūstam lielu prieka un sajūsmas vilni. 

Grūtuma izjūtas un aizkaitināmības pamatā, kas uzrodas pozas laikā, mēdz būt pārliecīga centība, sacensības gars, vēlme salīdzināt savu spēku ar citiem, vēlēšanās pierādīt un būt labākajam, vēlēšanās kādu pārmācīt, pārspīlētas ambīcijas, kā arī autoagresija un savu robežu nepazīšana un neievērošana. Ego, kurš jūtas patiesi nozīmīgs :)

Praksē ir iespējams atklāt, ka ir patīkami stāvēt statiskā pozā ar pilnu atdevi un iekšēji vairot izvērstu, plašu, ļaušanās pilnu enerģiju. Sajust plūsmu, arī stāvot statiski. Pašam caur sevi atklāt, ka nekustība dabā un ķermenī nepastāv. Ka arī viscietākajā matērijā vibrē un plūst gaisma un dzīvība. Ka dzīvīguma un plašuma izjūta iespējama arī tad, ja jākļūst ļoti uz iekšu vērstam, centrētam, koncentrētam, pacietīgam, izturīgam un spēcīgam.

Dzīvība nosacīti statiskā formā ir kā koks, kurš, it kā nekustīgi stāvot mežā, izvērsis savus zarus uz visām pusēm, elpo neizmērojami tālu, un ar savu gaismu baro citus tuvumā elpojošos – atvērts un dzīvs.

Ne tikai stāvot statiski - arī tad, ja ķermeni ar varu stiepj, tas reaģē ar sāpēm un pretestību, tā sakrampējot cilvēku emocionāli un neļaujot viņam izplesties garīgi jeb, citiem vārdiem sakot – atvērties gara enerģijas plūsmai.

Prakse ļauj cilvēkam pašam caur savu pieredzi atklāt, ka agresīva tiekšanās uz mērķi var izrādīties ļoti vardarbīga gan pašam, gan līdzās esošajiem. Savilkta, sasprindzināta enerģija traucē plūsmu ne tikai paša cilvēka, bet arī viņa dzīves vietas un līdzcilvēku elektromagnētiskajos laukos.

Lai prakses laikā pēc iespējas saprotamāk izjustu to, ka pārmaiņas sākas tieši caur atslābumu, izplešanos un atvēršanos, iespējams sevī ik pa brīdim iekšēji iziet „trīs soļu tehniku”, kura, regulāri praktizējot, dziļi transformē cilvēka psihi un sevis un dzīves uztveri.

Par tehniku un par emocionālo reakciju pašizpēti prakses laikā - nākamajos rakstos.

RAKSTA AUTORS: Tija Kazāka, http://tija-yoga.1s.lv/, foto:lonelyplanet.com

Komentāri

Šim rakstam nav komentāru.

Lai pievienotu komentāru, ir jāielogojas!