<< Visi raksti

Daži iemesli mācīties un mācīt jogu

0

1090

Agnese Guļāne @ Yogi.lv @ 2014-03-11

Es – jogas dejas skolotāja?!

“Ja vēlies kaut ko uzzināt, izlasi par to. Ja vēlies kaut ko saprast, uzraksti par to. Ja vēlies kļūt par meistaru – māci to citiem.” Jogi Badžans (Yogi Bhajan)

Latvijā ir mazliet vairāk par 100 Kundalinī jogas skolotāju, un, ja paprasīsiet viņiem, kāpēc viņi kļuva par jogas skolotājiem, vairums atbildēs, ka vienu patieso iemeslu nosaukt ir grūti, bet tas pilnīgi noteikti nav bijis “aicinājums kādu mācīt”, drīzāk vēlme pašam padziļināt izpratni par jogu un savu praksi, iepazīt sevi, meklēt atbildes uz jautājumiem par dzīvi kopumā. Tā kā esam uzsākuši projektu, lai sagatavotu Šakti deju skolotājas Latvijā, padomāju par iemesliem, kāpēc kāda “normāla” dāma varētu apsvērt iespēju kļūt par jogas dejas skolotāju.

Pirmkārt, kā jau ievadā minēts, mācot citus, mēs paši iemācāmies un kļūstam īsti meistari kādā vienā jomā. Cilvēka garīgajai un emocionālajai labklājībai ir ļoti svarīgi, lai dzīvē vismaz vienā jomā viņš justos kā Meistars. Lai ir vismaz viena joma, kurā var īstenot visas savas radošās idejas, būt patiess bez ierobežojumiem, būt neaizvietojams. Reti kurš “pamatdarbs”, ar kuru mēs nopelnām iztiku un kurš dod mums iespēju nomaksāt rēķinus, to var sniegt. Šāda papildus nodarbošanās var kļūt par nopietnu hobiju, kura “līdzsvaro” garlaicīgu darbu vai pamatnodarbošanos, kuru iespējams apvienot ar mazu bērnu audzināšanu.

Otrkārt, jebkura jogas prakse ir vērsta uz sevis izziņu un harmonijas iemantošanu, tomēr, apmeklējot “parastas” jogas nodarbības, sevis izziņa ir ļoti ilgs process. Jogas skolotāju mācības dod iespēju rast atbildes tieši uz saviem jautājumiem, jo ir pieejami dažādi skolotāji. Ļoti spēcina līdzīgi domājošu cilvēku sabiedrība, kuri ir uz tā paša meklējumu ceļa. Parasti cilvēki, kas kopā ir mācījušies un praktizējuši jogu, kļūst par ļoti labiem draugiem, kuri viens otru stiprina, iedvesmo un palīdz grūtā brīdī arī tajās dzīves jomās, kas ar jogu nav saistītas.
Mācības ir ļoti intensīvs fizisks treniņš, kas labi “iemāca” savu ķermeni. Izrādās, mēs nemaz tik labi savu ķermeni nepazīstam, nedraudzējamies ar to, dažkārt arī nemīlam vai nemākam to mīlēt (un ko tas vispār nozīmē?!), jo piedzimstot jau lietošanas instrukcija līdzi nenāk, vai ne? Šādas prakses rezultātā ķermenis kļūst spēcīgāks, izturīgāks un, nenoliedzami, veselāks (abās šī vārda nozīmēs), bet Šakti deju pieredze noteikti atspoguļosies arī dziļākā savas sievišķības izpratnē, kustības kļūs vijīgākas, sievišķīgākas, harmoniskākas.

 

 

Kļūšana par skolotāju nozīmē dziļu transformāciju. Mēs nesolām, ka kļūsi par citu cilvēku, kaut gan kļūsi gan! :) Mācību laikā būs jāveic mājasdarbi, kas veicina apzinātību, neitralitāti, prāta vadīšanu, šis mācību process pats par sevi jau ir garīgs ceļš. Tikai tas, kurš pazīst sevi un ir brīvs no “priekšstatiem” par sevi, var palīdzēt otram viņa brīvības meklējumu un sevis pieņemšanas ceļā.

Piektais svarīgais iemesls, lai mācītos, manuprāt, ir tāds, ka mēs iegūstam daudz un dažādus instrumentus, kā sevi un citus stiprināt, atbalstīt, iedvesmot vai gluži otrādi – saraut kādas važas vai no kaut kā atbrīvoties. Dzīve ir duāla, turklāt status quo ir pastāvīgas pārmaiņas. Tas nav viegli. Tomēr, ja pārzini ceļus kā enerģija mūsu ķermenī plūst, zināsi, kādas kustības mainīs tava prāta stāvokli vai ķermeņa enerģiju. Apgūstot dažādas mantras un meditācijas, varēsi palīdzēt arī tiem, kuri kustībās nav tik stipri vai varēsi mainīt pati sevi tādā virzienā, kā vēlies. Tu vari būt pati sev gan dziedniece, gan psiholoģe, turklāt darīt to dejas valodā.

 

"Es vēlos, lai tu kļūsti pati par sevi. Tiklīdz tu būsi kļuvusi pati par sevi, tu būsi laimīga; tiklīdz tu būsi laimīga, ikviens tavā tuvumā būs laimīgs. Tas nav grūti." 

© The Teachings of Yogi Bhajan, July 16, 1982

Foto: www.kozzi.com

Komentāri

Šim rakstam nav komentāru.

Lai pievienotu komentāru, ir jāielogojas!