<< Visi raksti

Runājiet sanskritā!

0

952

Viktorija Vudhola @ 2015-09-05

Sanskrits ir senā jogas valoda. Daži pasniedzēji izmanto sanskrita terminus, citi pieturas pie tulkojumiem, bet vēl citi tos izmanto paralēli. Lūk, daži saistībā ar jogu izplatītākie sanskrita vārdi.

Āsana: burtiskā nozīme ‘sēdeklis’, jogas izpratnē ‘poza’. Sanskritā katras pozas nosaukums beidzas ar vārdu āsana, piemēram, trīsstūra poza ir trikonāsana (tri — ‘trīs’, kana — ‘leņķis’, āsana — ‘poza’). Apzīmējuma “āsanu paņēmieni” lietojums nošķir pozu veikšanu no plašāka jogas spektra, jo ari mantru skaitīšana, meditācija un filozofijas apgūšana ir jogas daļa. Visaptverošais fiziskās jogas apzīmējums ir hatha joga.

Om: skaņa, kas tiek sacīta, lai simbolizētu Visumu, kas ar šo zilbi ir radīts. Om sastāv no trim atsevišķām skaņām —- a, u un m —, un to skandēšana palīdz koncentrēt prātu un vērst uzmanību iekšup.
To bieži izmanto nodarbības sākumā, lai noskaņotos darbam, kā arī nodarbības noslēgumā. Uzskata, ka spēcīgākā šīs mantras daļa ir miers, kas iestājas, tai noklustot.

Namaste: nozīmē “es pa¬klanos tavā priekšā” (nama — ‘paklanīties’, as — ‘es’, te — ‘tu’) un tiek bieži izmantots nodar¬bības sākumā. Ta ir pateicība, bieži izteikta ar lūgšanā saliktu plaukstu žestu (andžali mudra) un vieglu paklanīšanos. Pasniedzēji mēdz pateikties dalībniekiem (un pretēji) par dalīšanos šajā jogas pieredzē, kā arī saviem skolotājiem un senčiem, kas nodevuši senās mācības līdz mūsdienām.

 

Joga ikvienam Viktorijas Vudholas grāmatas fragmenti

 

Komentāri

Šim rakstam nav komentāru.

Lai pievienotu komentāru, ir jāielogojas!