<< Visi raksti

10 jogas ikonas, kuras tev būtu jāzina

0

1897

Nikola Markardta @ 2014-03-30

Šīs desmit jogas personības, kuras apkopojām zemāk, ir devuši milzu ieguldījumu jogas zinību sludināšanā pasaulē, un nenogurstoši strādājuši lai senā jogas zinātne būtu dzīva un plaukstoša vēl mūsdienās. Lai joga būtu mūsu ikdienas sastāvdaļa, ne tikai brīvdienu hobijs. 

Jogas uzvaras gājiens rietumos joprojām turpinās, un tas notiek pateicoties labi apmācītu un zinošu skolotāju mīlestībai pret šo zinātni un vēlmei dalīties ar to. Sākot jau ar 1800 gadiem, līdz pat mūsdienām, joga ir palikusi zinātne, ko viens otram, skolotājs skolniekam nodod no paaudzes paaudzē. Skolnieki kļūst par skolotājiem, un vēlāk arī viņu skolnieki māca citus. Jogas skolotāju pasaulē ir daudz, taču ir tādi, kuri ir pelnījuši, lai tos īpaši izceltu.

Šarona Gannona un Deivids Laifs

Foto: Jivamuktiyoga.com

Šiem diviem dzīves partneriem joga ir ģimenes lieta. Viņi ir Dživamukti Jogas metodes dibinātāji. Šarona un Deivids satikās 1983. gadā un 1986. g. viņi aizceļoja uz Indiju, kur satika savu pirmo guru, Swami Nirmalananda. Vienu no saviem trim guru, kuri vēlāk vadīja viņu mācības, atbalstot viņu inovatīvo radošumu un viņu nākamos soļus garīgajā ceļā. Šarona Gannona ir mācījusies jogu un mācījusi meditāciju, jogu un Bhakti prakses (reliģisko paļaušanos) kopš 196o –tajiem. Dživamukti jogas metode apvieno piecus pamatprincipus, šastra (svētie teksti), bhaki (paļaušanās), ahimsa (nevardarbība, jeb nedarīšana pāri), nada (mūzika) un dhyana (meditācija). Šī sistēma sludina līdzjūtību pret visām būtnēm jeb nevardarbību un uzsver, ka skolniekam ir jāpiemīt vēlmei sludināt šīs mācības caur vegānu, dabīgu dzīvesveidu, lai radītu prieku visām būtnēm. Dživamukti jogas centri ir atrodami visā pasaulē, no Ņujorkas, līdz Berlīnei. Šo jogas metodi piekopj daudzas slavenības, tādas kā Stings, Kristija Turlingtone un Gvineta Paltrova.

Donna Farhi

 

Image credit: donnafarhi.co.nz

Viena no slavenākajām un pieprasītākajām jogas praktizētājām pasaulē, Donna Farhi praktizē jogu jau 35 gadus. Viņa ir autore daudziem klasiskiem jogas tekstiem, ieskaitot tādus darbus kā Elpošanas grāmata, Jogas prāts, ķermenis & gars un citas. Donna Farhi vada intensīvus jogas seminārus un skolotāju apmācības visā pasaulē. Viņu mīl un ciena par to, ka viņa spēj vadīt visu līmeņu un sagatavotības pakāpes skolniekus uz savu mērķu sasniegšanu individuālajā praksē, koncentrējoties uz senās jogas tradīcijas fundamentāliem pamatprincipiem. Viņas ceturtā grāmata: „Mācot jogu: pētot skolotāja -studenta attiecības” ir plaši zināma un iecienīta grāmata skolotāju apmācības programmās.

Tirumalai Krishnamacharya

(1888.g. 18. novembris – 1989.g.  28.februāris)

Indijas jogas skolotājs, Ajūrvēdas dziednieks un gudrais. Ja tu neesi neko dzirdējis par šo vīru, tad tev ir jāzina, ka viņu pazīst arī kā „modernās jogas tēvu”. Viņš ir skolojies un ieguvis diplomu visās sešās Indiešu filozofijās (darshanas), un ir ceļojis cauri visai Indijai, sniedzot lekcijas un demonstrācijas, sludinot jogas garīgās, mentālās un fiziskās priekšrocības. Šīs mācības ietvēra sevī unikālas demonstrācijas, piemēram, sirdspukstu apstādināšanu. Viņu ciena un apbrīno par hatha jogas atdzīvināšanu. Viņš radīja praksi, kas ir kā paraugs vēl daudziem šodienas praktizētājiem. Viņš apvienoja pranajāmu, asanas un pielietoja abus kā meditācijas sastāvdaļu, nevis kā soļus ceļā uz to. Krishnamacharya skolnieki atzīst tādas jogas ikonas kā B.K.S Ajengārs, K. Pattabhi Džois, Indra Devi un A.G Mohans. Vairums jogas veidu, kurus mēs zinām un praktizējām šodien, ir cēlušies tieši no Krishnamacharya un viņa mācībām, kuras tālāk aiznesa viņa skolnieki. Viņš arī radīja Hatha jogas kustību virknes, kuras sagrupējās trīs kategorijās, iesācēju, vidēja līmeņa un advancēta līmeņa asanās.

Pattabhi Džois

Foto: Govinda Kai

12 gadu vecumā, Džois apmeklēja vienu no T. Krishnamacharjas demonstrācijām.  Viņu tik ļoti aizrāva asanu demonstrācijas, ka viņš nekavējoties devās pie meistara ar vēlmi mācīties jogu pie viņa. Nākamos trīs gadus viņš cītīgi mācījās Krishnamacharya vadībā, apgūstot vissīkākās jogas nianses un detaļas izsmalcinātā asanu praksē. Vēlāk viņš apmeklēja arī Sanskrita Koledžu, kurā viņam piedāvāja skolotāja vietu. Viņš turpināja mācīt un mācīties Aštanga jogas augstās enerģijas stilu un pēcāk pavadīja trīs dekādes savas dzīves, lai mācītu un virzītu daudzus jogus uz šī stila intensitāti. Viņš nodibināja Aštanga jogas institūtu Masūri, Indijā, kur viņš apguva šīs metodes pozitīvo ietekmi uz veselību. Visu savu dzīvi viņš veltīja tam, lai uzturētu dzīvas un integrētu no sava guru saņemtās mācības. Viņš ceļoja pa pasauli, lai demonstrētu Aštanga jogas praksi un popularizēto to rietumos, taču pārsvarā viņš dzīvoja un mācīja Indijā līdz 2009.g., kad aizgāja mūžībā. Viņa nāve bija liels zaudējums pasaules jogas kopienai.

Ganga Vaits

Ganga Vaits studēja pie daudziem lieliskiem jogas meistariem, ieskaitot Pattabhi Džois  un B.K.S Ajengāru. Viņš dibināja Baltā Lotosa fondu Santa Barbarā, Kalifornijā 1967.g. un ir zināms kā Amerikas jogas pionieris. Viņš ir mācījies starptautiski vairāk kā 40 gadus un dibinājis joga centrus visā Amerikā. Šis Hatha-Vinjasa jogas skolotājs tiek uzskatīts par vienu no izcilākajiem mūsu laika rietumu skolotājiem. Viņš ir radījis jaunu sistēmu, kurā jogu praktizē divi cilvēki kopā. To dēvē par “dubulto jogu”.

Sri Dharma Mittra

Image credit: Dharma Yoga Center, NYC

Sri Dharma Mittra ir jogas meistars un Sri Swami Kailashananda skolnieks. Dzimis  1939.g. mazā ciematā Brazīlijā, viņš savus jaunības gadus pavada praktizējot un iegūstot augstas godalgas bodi bildingā un Džiu –Džitsu. 1960-tajos viņš ieradās ASV un pēc satikšanās ar savu guru uzsāka intensīvas studijas un praksi. Viņš apguva jogas 8 kārtas. Viņš pavadīja nākamos deviņus gadus pilnībā nodevies karma jogas praksei. Daudzus gadus viņš bija vienīgais skolotājs Ņujorkā, kurš mācīja sarežģītas jogas asanas. Viņš radīja plakātu ar 908 jogas pozām, kurš tikai nodrukāts vairāk kā 50, 000 eksemplāros. Tagad tie karājās jogas ašramos visā pasaulē, kopš viņš 1983.g. pabeidza šo projektu. Viņš dibināja Dharma Jogas centru Ņujorkā, un vēl joprojām ir tā direktors. Viņš ir iedvesmas avots visiem jogas skolniekiem.

B.K.S Ajengārs

Viņu dēvē arī par “Jogas Mikelandželo” un “Jogu Karali”. Žurnāls Time viņu nodēvēja par vienu no 100 visietekmīgākiem cilvēkiem, un viņš tiek uzskatīts par vienu no lieliskākajiem jogas skolotājiem visā pasaulē. Ajengāra jogas dibinātājs, kurš sarakstījis par jogas bībeli dēvēto “Gaisma pār jogu” (Light on Yoga). Viņa revolucionārais jauninājums – jogas inventārs –jogas jostas, bloki, segas un citi, padara jogas praksi pieejamu visa līmeņa skolniekiem. Šos priekšmetus nevar atrast daudzos citu jogas stilu centros. Ajengārs kļuva slavens izmantojot jogu kā dziedniecības līdzekli. Pirms uzsākot jogas studijas pie T. Krishnamacharya, viņš pats slimoja ar nopietnu kaiti. Taču pat savā 90-tajā dzīves gadā, viņš turpina praktizēt koncentrāciju, meditāciju un pat augstākās apziņas prakses caur asanām un pranajāmu.  Viņš ir iedvesmojis miljoniem cilvēku visā pasaulē un atklājis, cik lielu labumu joga var sniegt ne tikai cilvēka garīgajam, bet arī fiziskajam ķermenim.

Swami Sivananda

(1887.g. 8. septembris- 1963.g. 14.jūlijs)

Viņš uzsāka savu karjeru kā ārsts. Viņš studēja daudzas pasaules reliģijas, un viņa ikdienas prakse ietvēra sevī lūgšanas un asanas. Viņš dzīvoja kā klejojošais mūks, bet sarakstīja (ar roku) vairāk kā 200 grāmatas saistītas ar jogu un filosofiju, kas sludināja mācības par mīlestību, attīrīšanos, kalpošanas spēku  un meditāciju. Swami Sivananda dibināja dievišķās dzīves biedrību – ašramu, kura atzari izveidojās visā pasaulē. Viņš sūtīja savu tuvāko skolnieku un sekotāju Swami Vishnu-devananda uz rietumiem 1957.g. , kad arī tika nodibināts pirmais starptautiskais  Sivananda Jogas Vedanta Centrs.  

Bikram Čoudhuri

 

Bikram Čoudhuri ir Indijas jogas skolotājs un Bikram jogas dibinātājs. Šī karstās jogas forma (26 hatha jogas asanas) tiek veikta 40 grādu karstā telpā. Tas tiek darīts ar mērķi imitēt Indijas klimatiskos apstākļus. Viņš radīja šo asanu sekvenci un pievienoja karstumu, lai veicinātu elastību un radītu detoksu, kas notiek izvadot piesārņojumu caur cilvēka lielāko orgānu – ādu. Turklāt šeit jogas praktizētāji nevis skatās uz to, ko demonstrē skolotājs, bet vairāk ieklausās viņa balsī un vadlīnijās.

Viņš uzsāka savas hatha jogas studijas 5 gadu vecumā pie Bishnu Gosh (Paramahansa brāļa), pateicoties kuram atguvās no smagas traumas. Viņš ieradās ASV 1970-tajos un nodibināja jogas studijas Kalifornijā un Havaju salās. Viņš piedāvāja 9 nedēļu skolotāju sertifikācijas kursus un šobrīd tūkstošiem Bikram jogas sertificētu pasniedzēja nes šo jogas veidu tālāk pasaulē.

Jogi Bhadžan

Garīgais līderis kļuva par Kundalinī jogas meistaru 16 gadu vecumā. Savā jaunībā  viņš studēja vēdisko filosofiju un salīdzinošo reliģiju,  ieguva grādu ekonomikā un doktora grādu komunikāciju psiholoģijā. 1960-tajos viņš vērsās pie jaunatnes, kas bija pārņemta ar narkotiku izmēģināšanu un piedāvāja tiem daudz holistiskāku pieeju dažādu pārveidotas apziņas prāta stāvokļu sasniegšanai. Iekšējā eiforija, kuru dabīgā ceļā sasniedz Kundalinī jogas laikā bija organizācijas 3HO (veselīgs, laimīgs, svēts) radīšanas katalizators. (3HO- Healthy, Happy, Holy Organization).

Šie centri izplatījās ne tikai ASV, bet arī citur pasaulē un tie tāpat kā Kundalinī joga, ieguva savu popularitāti pateicoties veselīga dzīves veida caur jogu un meditāciju popularizēšanai.  Jogi Bhadžan tiek uzskatīts par miera reliģisko līderi, kurš ir ticies ar Pāvestu  un strādājis kopā ar V.S. Dalai Lamu, lai apspriestu un sludinātu mieru visā pasaulē. Viņš  ir arī vairāku grāmatu autors.

 raksta avots: doyouyoga.com

Foto: dollarphotoclub.com

Komentāri

Pievienot komentāru

Šim rakstam nav komentāru.

Lai pievienotu komentāru, ir jāielogojas!