<< Visi raksti

Jogas senā vēsture

0

1822

Besa Galanise @ 2014-04-23

Joga ir veidojusies Indijā pirms vairāk nekā 5000 gadiem. Tas ir sens dzīvesveids, ko iedvesmojusi Hindu mitoloģija un vēlāk - budisms un kas veicina dabisku attieksmi pret dzīvi un labsajūtu. Lai gan daudzi cilvēki ar jogas palīdzību meklē garīgumu, joga nav reliģija tās parastajā izpratnē.

Joga ir filozofija prāta, ķermeņa un gara apvienošanai - tas, kurš ir mierā pats ar sevi, ir harmonisks ar citiem cilvēkiem, dabu un Visumu.

Gandrīz pirms 2000 gadiem indiešu filozofs Patandžali definēja jogu grāmatā ar nosaukumu Joga sūtras*. Patandžali kristalizēja tūkstošiem gadu ilgas jogas tradīcijas 195 īsās nodaļās, kurās definē ja fiziskos, elpošanas un meditācijas vingrinājumus un jogas dzīvesveida morālo kodeksu. Pēc tam, kad joga sūtras tika izdota, joga turpināja attīstīties. Sri T. Krišnamačarja, ietekmīgais indiešu skolotājs un dziednieks, kas dzīvoja 20. gadsimtā, mācīja cilvēkiem, kā koordinēt elpošanu, izpildot daudzas secīgas pozas, lai radītu aktīvus jogas vingrinājumus, ko sauc "jogas plūsma".

(* - Paskaidrojums: Sūtra (sanskritā sūtra) - burtiski nozīmē virvi vai pavedienu, kas satur kaut ko kopā. Sūtra kā metafora apzīmē aforismu vai aforismu krājumu.)

Turpinot viņa darbu, trīs Krišnamačarja skolnieki attīstīja paši savus jogas veidus, kas ir pamatā modernajiem jogas vingrinājumiem. Patabi Džoiss izveidoja Aštanga jogu, kas pazīstama arī kā spēka joga. B. K. S. Aijengars izveidoja Aijengara jogas skolu, kas pazīstama arī kā maigā joga. Viņš mācīja cilvēkiem pielāgot jogas pozas savām fiziskajām iespējām, izmantojot balstus, piemēram, klučus, siksnas, krēslus un paliktņus. T. K. V. Desikačars iepazīstināja ar Vinijogu, kas izmanto jogas vingrinājumus kā veidu, lai atrastu pašam sevi un veicinātu personisko izaugsmi.

Joga sūtras sniedz jogas dzīvesveida galveno principu kopsavilkumu astoņpakāpju ceļā. Astoņas pakāpes ir garīgā disciplīna, pašnovērošana, vingrinājumi un veselīgi paradumi, elpas kontrolēšana, vēršanās sevī, neļaujot sevi nekam iztraucēt, noturīga koncentrēšanās, meditācija un galīgā miera atrašana.

Būtu vajadzīga visa dzīve, lai izstudētu un apgūtu katru no astoņām pakāpēm un lai patiesi novērtētu to, dodoties pa jogas ceļu līdz galīgā miera atrašanai. Joga tas ir ceļš uz veselīgu un dabisku dzīvesveidu.

Komentāri

Pievienot komentāru

Šim rakstam nav komentāru.

Lai pievienotu komentāru, ir jāielogojas!