<< Visi raksti

Mantra Om Mani Padme Hung

0

2480

Kristīne Somere @Yogi.lv @ 2014-12-08

Līdzjītības mantra Om Mani Padme Hung ir vispopulārākā mantra Tibetas Budismā un to ir dzirdējis ikviens, kas kaut reizi ir bijis Nepālas galvaspilsētā Katmandu. Mantru OM Mani Padme Hum var sadalīt 6 zilbēs. Pirmās trīs simbolizē tās būtnes ķermeni, runu un prātu, kura praktizē un pēdējās trīs simbolizē Buddhas ķermeni, runu un prātu. Šī ir viena no vispopulārākajām un zināmākajām mantrām pasaulē. 

Šī ir Avalokitešvaras (sanskaritā) jeb čenrezing (Tibetiski) - līdzjūtības dievības (Tibetas Budismā uzksata, ka V.S. 14 Dalai Lama ir šis dievības manifestācija) mantra. 

Lama Zopa Rinpoče ir teicis:

Nav nekādu raižu vai problēmu, kas nāk par mūsu galvām, kuras nenāk no mūsu pašu prāta, no mūsu pagātnes negatīvās karmas.

Ko nozīmē Om Mani Padme Hum?

OMŠī zilbe sastāv no trim burtiem A, U, M.  Tie simbolizē Čenrezig attīrīto prātu, runu un ķermeni. Tāpēc OM simbolizē to, ka tas ir pārvērtis savu runu, ķermeni un prātu attīrītā Buddhas runā, ķermenī un prātā. Kā notiek šī transformācija? To varam saprast uzzinot pārējo zilbju Mani Padme Hung nozīmi. 

MANI - sanskritā nozīmē „ vērtīgais dārgakmens”. Ja kādam pieder šis dārgakmens, tas var palīdzēt pārvarēt jebkurus šķēršļus šīs dzīves īslaicīgo baudu sasniegšanai un iegūt laimes sajūtu, piepildot visas vēlēšanās. Un tomēr patiesā MANI nozīme ir Bodičittas prāts, mīlošās līdzjūtības prāts. Ja kādam piemīt mīlošā līdzjūtība un Bodičitta, viņš spēj atbrīvot visas jūtošās būtnes no ciešanām. Kāds ar labu sirdi spēj darīt labu visai cilvēcei. Tāpat ar mīlošu sirdi un prātu mēs spējam attīrīt savu ķermeni, runu un prātu.

Taču ar mīlošu līdzjūtību vien nebūs gana,  ir vajadzīgs arī viedums. Piemēram,  kādai personai ir mīloša sirds, lai palīdzētu citiem, taču šai personai ir nepieciešams arī viedums, lai zinātu kā palīdzēt.  Ar mīlošu sirdi vien nepietiek. Iespējams mums blakus šobrīd ir kāds, kuram ļoti ir vajadzīga mūsu palīdzība, bet mēs to ne tikai nenojaušam, bet arī nezinām kā varētu palīdzēt. Tāpēc viedums ir tikpat svarīgs kā mīloša un laipna sirds un attiecīgi darbi. Runājot par viedumu, jāsaka, ka ir vairāki vieduma veidi: viedums realizējot nepastāvību, viedums realizējot tukšumu utt. Starp tiem visiem, vissvarīgākais ir viedums realizējot tukšumu.  Šis viedums kombinācijā ar mīlošās līdzjūtības attieksmi, Bodičitas prātu, patiešām var nest labumu dzīvām būtnēm un tam piemīt spēks attīrīt un pārvērst mūsu ķermeni runu un prātu dievības runā, ķermenī un prātā.  Viedumu simbolizē Lotoss, tibetiski – PADME, kas ir nākamā šīs mantras zilbe, kas nozīmē viedums realizējot tukšumu.

Pēdējā zilbe HUM. Tikai praktizējot viedumu un metodi kopā (MANI –vēlmju piepildošs dārgakmens/ Bodičittas prāts un PADME/Lotoss/ tukšumu realizējošs viedums) mēs spējam savu prātu, runu un ķermeni transformēt Čenrezing ķermeni , runā un prātā.   

Šī mantra satur sevī visas mācības par to, kā mums vajadzētu ikdienā praktizēt. Kad mēs skandinām šo mantru, mums ir jāsaprot šīs mantras nozīme un jākultivē mīlošā līdzjūtība pret visām dzīvajām būtnēm. Tad ar visu savu ķermeni, runu un prātu vienlacīgi mēs skandējam šo mantru.

Komentāri

Šim rakstam nav komentāru.

Lai pievienotu komentāru, ir jāielogojas!