<< Visi raksti

Sēdēšanas pozīcīja Tibetas Jogā

0

1483

Kristīne Somere @ Yogi.lv @ 2014-02-18

  1. Jāsēž sakrustotām kājām (ja tas nav iespējams, tad var sēdēt uz krēsla, bet kājas nedrīkst sakrustot. Jāsēž uz krēsla malas, tā lai mugura būtu taisna un neatspiestos pret krēsla atzveltni. Kājām nav jābūt kopā, bet ar nelielu distanci un pēdām jābūt stabili uz grīdas. Tas nodrošina to, ka ķermeņa svars ir līdzvērtīgi sadalīts). Ja tu sēdi ar sakrustotām kājām, tad sakārto savu matraci vai spilvenu tā lai iegurnis ir augstāk par kājām. Sēdēšana pilnā vai puslotosa pozā (ar vienu vai abām potītēm uz augšstilba) ir vēlama, bet ne obligāta.
  2. Rokas ir uz ceļgaliem, plaukstas uz leju. Atbrīvo spriedzi rokās un plecos, tā, lai rokas brīvi var atlaisties uz ceļgaliem.
  3. Mugurkauls ir taisns, taču bez sasprindzinājuma, tas atļauj enerģijai brīvi plūst no ķermeņa lejas daļas uz ķermeņa augšdaļu.
  4. Kakls ir atvirzīts mazliet atpakaļ, galva mazliet sasveras uz leju.
  5. Acis ir pusatvērtas un maigi fokusējas uz grīdu, apmēram tajā vietā kur deguns
  6. Mute ir nedaudz atvērta, žoklis atbrīvots.
  7. Mēles gals maigi piekaras pie aukslējām.

Sēžot šajā pozīcijā, pacenties izvairīties no acu mirkšķināšanas. To var panākt pēc iespējas vairāk atbrīvojot acu rajonu un fokusējoties uz meditāciju. Ja neesat raduši pie šīs pozas, sākumā tā var radīt diskomfortu, taču, tiklīdz ķermenis pilnībā atbrīvojas, pazūd arī neērtības. Ja parādās sāpes ceļgalos, tad nepieciešams augstāks spilvens un kājas jāsakrusto ļoti brīvi. Otra neērtība var būt saspringti gurnu muskuļi. Tāpēc, lai sēdētu ar sakrustotām kājām daudz vieglāk un bez spriedzes ir jāveic divi vingrinājumi, kas atbrīvo gurnu muskuļus. 

1. Vingrinājums

Sēdi uz spilvena vai paklāja, pēdas kopā, rokas uz ceļgaliem, ar plaukstām uz leju. Pievirzi pēdas pēc iespējas tuvāk ķermenim. Rokām mazliet piepalīdzot, virzi ceļgalus augšup, lejup. Tā kā to darītu putns vai tauriņš, vicinot savus spārnus. Īpašu uzmanību pievērs kustībai augšup. Veic šo vingrinājumu apmēram minūti, tad pāris minūtes atpūties vienkārši vērojot sajūtas savā ķermenī.

 

2. Vingrinājums

Sēdi uz spilvena vai paklāja, tā, lai labās kājas potītes atbalstās uz kreisā augšstilba. Mugura taisna. Sakrustojot pirkstus, apskauj labo ceļgalu. Ļoti maigi paceļ labo ceļgalu īsā distancē un nolaid to. Atkārto trīs vai deviņas reizes. Kustības veic ļoti lēni, koncentrējoties uz ķermeņa sajūtām. Pēc tam samaini kājas un atkārto. 

Ja jūti, ka kājas nogurst un ir nepieciešams mainīt sēdēšanas pozu, tad iztaisno vienu kāju sev priekšā un pacel otru ceļgalu, novietojot pēdu uz grīdas. Apķer celi ar abām rokām un sēdi šajā pozīcijā. Kad tu jūties gatavs, atkal sakrusto kājas. Ja nepieciešams vari arī pamasēt kājas un pēdas  dažas minūtes un turpināt vingrinājumu. Fiziskais diskomforts lielākoties rodas tad, ja neesam pilnībā atbrīvojušies. Ja mūsu prāts nav atpūties, tad arī ķermenis nespēj atslābināties. Ja jūtam diskomfortu sēžot, tad pievērsiet uzmanību savam prāta stāvoklim. Vai tajā norisinās kāda aktīva domu plūsma? Dialogi, fantāzijas, bildes? Ar laiku tu sajutīsi, ka šī sēdēšanas poza kopā ar mierīgu un atbrīvoti dziļu elpošanu spēj gan fizisku, gan mentālu satraukumu un fizisku spriedzi. Sākumā tev var šķist, ka sēdēšana šajā pozā nozīmē sēdēt un nekustēties. Tu vari mēģināt sevi noturēt nekustīgā pozīcijā un rezultātā saspringt vēl vairāk, taču ar laiku ķermenis iemācās atbrīvoties bez saspringuma. Un vairs nav nepieciešams nopūlēties, lai atbrīvotos, ķermenis to darīs automātiski.

Izmantota Tarthang Tulku grāmata: „Kum Nye, Tibetan Yoga”

 

 

Komentāri

Pievienot komentāru

Šim rakstam nav komentāru.

Lai pievienotu komentāru, ir jāielogojas!