<< Visi raksti

10.martā jogas skolotāja Ilze Jēče

0

1751

yogi.lv @ 2015-03-04

1. Cik ilgi nodarbojaties ar jogu un cik ilgi pasniedzat?

Ar jogu pirmo reizi iepazinos tālajā 2002.gadā pirmo gadu atnākot  studēt uz Rīgu. Kopš tā laika jogu esmu praktizējusi pastarpināti, to reizēm ir aizstājušas dejas, aikido, pilates, ārstnieciskā vingrošana, nekustīga meditācija- atbilstoši katram dzīves posmam, prioritātēm un vajadzībām. Pasniegt jogu sāku pēc jogas skolotājas sertifikāta iegūšanas Nepālā 2008. gadā- taču sezonāli. Tā kā pirmāri strādāju ar sociālo pārmaiņu projektiem, tad joga un ķermeniskā mācīšanās nu ir integrēta arī dažāda veida projektos, lai sniegtu iespēju cilvēkiem mācīties un ikdienas eksistēt, iedarbinot gan savu galvu, gan rokas un gan plašo sirdi. Tā ir radīti dažādi projekti, sākot no jogas un labsajūtas darbnīcām Iļģuciema sieviešu cietumā un Māras krīzes centrā 2010. gadā līdz radošuma un līderības jogas darbnīcām pēdējo gau laikā sadarbībā ar dažādiem NVO.

2. Vai atceraties savu pirmo jogas nodarbību? 

Divas vasaras strādāju par Wellness councelor starptautiskā līderības nometnē Dānijā un mans uzdevums bija nodrošināt nometni ar pasākumiem, kas nodrošinātu fizisku un mentālu labklājību. Tā nu bija arī mana iespēja pirmo reizi pasniegt jogu un strādāt ar visai pateicīgu mērķauditoriju- tīņu meitenēm, kas nāk no Ugandas laukiem līdz Amerikas metropolēm- visas ar visai līdzīgu problemātisku attieksmi pret savu ķermeni un vērtību.

3. Kas Jūs pamudināja sākt nodarboties ar jogu?

Pirmo reizi ejot uz jogu atsaucos draudzenes aicinājumam, pēc tam tiecos pēc tās fiziskās un mentālās labsajūtas, ar kuru dodies mājās no jogas nodarbības.

4. Kā un kāpēc izvēlējāties tieši šo konkrēto jogas veidu?

Droši vien, ka jogas veids izvēlējās mani, jo viss ir noticis pārsteidzoši plūstoši un viegli attiecībā uz akrojogas iepazīšanos un mācīšanos. Iemesls, kāpēc es pasniedzu jogu ir daudzu gadu ilgā pieredze strādājot NVO dažādās pasaules malās un redzot, cik maz patiesa miera ir miera nesējiem un, cik daudz savstarpēju konfliktu ir cilvēkiem, kas strādā  kā vienotu cēlu mērķu vārdā. Pievērsties personiskās izaugsmes laukam, ķermeņa terapijām un jogai bija loģisks solis, lai turpinātu palīdzēt veidot sociālas pārmaiņas pasaulē, tikai daudz personiskākā un ilgtspējīgākā veidā. Turklāt akrojoga ietver sevī iespēju ieraudzīt un pārveidot savus komunikācijas un sadarbības ieradumus, jo iepazīsti sevi nepārtraukti atrodies mijiedarbība ar citiem.

5. Ar ko tas atšķiras no citiem jogas veidiem? Kas tajā ir īpašs, atšķirīgs?

AkroJoga apvieno jogas, partneru akrobātikas, akrojogas, terapeitiskās jogas un taizemes masāžas praksi. Nodarbības ietver gan individuālo darbu iesildoties jogas pozās, gan darbu pa pāriem un grupā. Akrojoga piedāvā lielisku iespēju attīstīt savu spēju sadarboties, skaidri un labsirdīgi komunicēt, uzticēties un iedrošināt. Liela uzmanība nodarbībās tiek pievērsta drošībai un partnerībai, katrs jogotājs izmēģina dāžadas lomas, gan bāzējot, gan lidojot, gan drošinot viens otru.

Akrojoga piedāvā praktizēt jogas pozas atrodoties gaisā un ļaut gravitātei un parterim pastiept un atslābināt ķermeni. Akrojogas nodarbības palīdz attīstīt iemaņas apgrieztajām jogas pozām, nodarbības ļauj iemācīties stāties pretī bailēm atrasties kājām gaisā, kā arī liks pārvērtēt savas iespēju robežas. Nodarbībās dalībnieki parasti ir pārsteigti, jo no malas pozas izskatās sarežģītas un pat viņu ķermenim neizpildāmas, taču izmēģinot izpildīt pozu dalībnieki ieiet vēl savu iespēju neapzinātās teritorijās un no jauna iepazīst savu ķermeni un tā neierobežotās spējas.

Parasti akrojogas terminoloģijā lietojam terminus: Bāze- cilvēks, kas atrodas visciešākā saskarē ar grīdu un uz kura kājām vai rokām atradīsies lidotājs Lidotājs- cilvēks, kuru augšā paceļ bāze un kurš izpilda pozas un bāzes rokām un kājām Drošinātājs- cilvēks, kurš pārliecinās par bāzes un lidotāja drošību, kritiena gadījumā droši nogādājot lidotāju uz zemes. Tāpat drošinātājs iedrošina un norāda uz iespējamiem uzlabojumiem pozas izpildē- jo viņam ir vislielākā pārredzamība pār pozas izpildi.

6. Kam/ kādiem cilvēkiem šis jogas veids ir piemērots?

Nodarbības apmeklē raibs apmeklētāju loks, sākot no pilnīgiem iesācējiem līdz trenētiem sportistiem. Tiesa, vieglāk nodarbībās iet cilvēkiem, kas labi pazīst un sajūt savu ķermeni un ir atvērti sadarbībai un kopīgam priekam.

7. Un kādiem, tieši pretēji –nepiemērots?

Tādas pašas kontraindikācijas kā jogai.

8. Kas Jūs iedvesmoja kļūt par jogas skolotāju?

Pirms kļūšanas par jogas skolotāju jau iepriekš aktīvi apmācīju grupas par iltspējīgas attīstības un līdzdalības tēmām, līdz ar to jogas mācīt sākšana bija dabisks process. Tiesa joga vai akrojoga nav pašmērķis, bet tikai viens no tūkstots veidiem kā nodrošināt savas vajadzības pēc veselības, prieka, miera, kopienas utt. Bet nepārtrauktu iedvesmu dod labie rezultāti, ko dod darbs ar klientiem, mācoties tiem apzināties savu ķermeni, rūpēties par to un piepildīt savus sapņus un apzināt savu sūtību. Tāpat mani regulāri iedvesmo lipīgie smiekli un sirsnīga atbalsta došana un saņemšana, ko novēroju akrojogas nodarbībās un pēc kā mēs visi Latvijā tik ļoti ilgojamies un tiecamies.

9. Kur apguvāt jogas skolotāja iemaņas?

 Jogas un akrojogas skolotāja iemaņas esmu ieguvusi Nepālas dabiskās medicīnas institute un partner akrobātikas apmācītāju kursos. Ties vislielākā mācīšanās man ir bijusi piedaloties intensīvos kursos un nodarbībās ar jogas skolotājiem.  Akrojogu un akrobātiku esmu intensive mācījusies no Jason Nemer, Nikko Douwes, Emily Baxter, Thorsten Bolhe, Lorenzzo Bechi, Jaqui Wann un citiem. Jogu no Jesse Winder, Jesse Enright, Clara Roberts-Oss, Jaqui Wan, David Vendetti, Mark Holzman, Anastasis Koutsogiannis. Tāpat arī iedvesmojos no Latvijas skolotājiem un manas jogas pamatā ir sākotnējā daudzu gadu prakse Anahatā.

10. Kur Jūs kā jogas skolotāju var sastapt ikdienā?

Ar manu nodarbību grafiku var iepazīties šeit: http://www.ecobodywork.com/yoga-workshops.html

Pasniedzu dažādās studijās gan Pa saulei, gan Labo Sajūtu Laboratorijā, gan esmu atvērta nodarbībām citās studijās un Latvijas pilsētās.

Komentāri

Šim rakstam nav komentāru.

Lai pievienotu komentāru, ir jāielogojas!