<< Visi raksti

3 galvassāpju veidi Ājūrvēdā

0

2206

Vasants Lads @ 2014-04-02

Vai tu zināji, ka Ajūrvēda identificē 3 atšķirīgus galvassāpju tipus? Noskaidro savus galvassāpju iemeslus un izmēģini dabīgus līdzekļus, lai atbrīvotos no tiem. 

Regulāras galvassāpes un migrēna nenomoka tikai aristokrātus. Vairums no mums, vismaz reizi ir saskārušies ar šo nepatīkamo sajūtu.  Daži tūlīt par ķeras pie pretsāpju līdzekļiem, aizmirstot, ka daudz vērtīgāk būtu noskaidrot šo sāpju cēloni. 

Tradicionālie Ajūrvēdas dziednieki galvassāpes dēvē par signālu tam, ka ir jāpievērš uzmanība savam ķermenim, prātam un emocijām. Kas ir tavu sāpju cēlonis? Un kā tu vari atrast šīs problēmas sakni? Galvassāpēm ir savs stāsts. Ajūrvēda klasificē atšķirīgus galvassāpju veidus atkarībā no tā, kura no došām (jeb smalkajiem enerģijas principiem) ķermenī ir dibalansā. Vata, pitta vai kapha. 

Vatas galvassāpes

Ja sāpes ir pulsējošas un migrē galvas aizmugurē, tās ir Vatas galvassāpes. Spriedze kaklā, sprandas muskuļos un mugurā, un simptomi, kas liecina par resnās zarnas toksicitāti (aizcietējumi) un neatrisināti emocionālie iekšējie konflikti, tādi kā bailes, nemiers un aizkaitināmība var paspilgtināt šos simptomus.

Ko darīt?

Pirms gulētiešanas maigi masē kaklu un sprandu ar siltu kalmju sakņu eļļu. Apgulies gultā tā, lai tavas nāsis ir paralēli griestiem un iepilini katrā nāsi piecus pilienus remdenas sezama eļļas. Šī ir ļoti iedarbīga, vatas enerģijas nomierinoša, procedūra.

Pittas galvassāpes

Ja sāpes sākās deniņos un izplatās galvas centrālajā daļā, tad par iemeslu var uzskatīt pittas radītu disbalansu kuņģī un zarnās (skābes kuņģī, gremošanas traucējumi, vēdergraizes). Emocionālie simptomi ir lielas dusmas un aizkaitinājums. Pittas galvas sāpes raksturo kā dedzinošas, asas, pulsējošas un tās var papildināt slikta dūša, vemšana un dedzinoša sajūta acīs. Šie simptomi saasinās spilgtā gaismā, karstā saulē, karstos laika apstākļos un ēdot skābus augļus, marinējumus un asu, garšvielām bagātu ēdienu.

Ko darīt?

Šo galvassāpju iemesls ir disbalanss kuņģī un zarnās, tāpēc uzturā jālieto pittas nomierinoši produkti, tādi kā gurķi, koriandrs un dateles.  Trīs reizes dienā iedzer 2 ēdamkarotes Aloe Vera, un katru vakaru pirms gulētiešanas iepilini katrā nāsī 3 pilienus silta Gī. Pēc tam sasmērē kāju pēdas ar siltu kokosriekstu eļļu, un izbaudi dziļu, atjaunojošu miegu.

Kapha galvassāpes

Ja tavas galvassāpes parādās tikai ziemā vai pavasarī, saasinās no rītiem vai vakaros, un to pavada saaukstēšanās vai iesnas tās ir kaphas galvassāpes. Reizēm tās saasinās arī noliecoties uz priekšu. Sāpes parasti ir trulas, bet dziļas un sākas pakauša augšējā daļā, un pārvietojas uz pieri un var sekmēt saaukstēšanos, iesnas, bloķētu degunu, augstu temperatūru un citas alerģijas reakcijas, kas rada kaphas galvassāpes.

Ko darīt?

Trīs reizes dienā dzer pusi tējkarotes, sitopaladi pulveri ar medu. Lielisks pretlīdzeklis ir inhalācijas. Bļodā ielej karstu ūdeni, kuram pievieno vienu pilienu eikalipta eļļu.  Uz galvas uzliec segu vai dvieli un ieelpo tvaikus, kas izdalās.

Vairums galvassāpju var likvidēt ar Ajūrvēdas līdzekļiem, bet ir reizes, kad labāk būtu nevis ārstēties pašam, bet apmeklēt ārstu. Dari to, ja tev ir galvassāpes, kas turas ilgāk nekā pāris dienas, ja tās pavada augsta temperatūra, drudzis vai stīvs kakls, ja tev ir arī neiroloģiski simptomi, kā, piemēram, redze miglošanās, runas grūtības, atmiņas zudumi, nejūtīgums, nespēks rokās vai kājās, ja tu pamosties nakts vidū spēcīgu galvassāpju dēļ un tev ir vemšana, ja tev ir ausu infekcija, meningīts, vai muguras artrīts.

Galvassāpes var izraisīt arī ausu problēmas, acu problēmas, bezmiegs, alerģijas pret ēdienu, nepareizs uzturs, bieža ceļošana, neveselīgas, slēptas attiecības, nosalšana, spriedze kaklā, pārstrādāšanās (it īpaši pie datora). Pat gulēšana uz augsta spilvena var radīt galvassāpes.

Foto: iStock.com

Komentāri

Pievienot komentāru

Šim rakstam nav komentāru.

Lai pievienotu komentāru, ir jāielogojas!