<< Visi raksti

Ievads Ājūrvēdā

0

1656

Vaidja Surešs Čaturvedi @ 2014-04-05

Vārds „Ājurvēda” nozīmē „zinātni par dzīvi. Tā īpaši pievērš uzmanību tam, kā visu mūžu nodzīvot veselīgi un tikt galā ar dzīves likstām. Ājurvēda ne tikai nodarbojas ar labas veselības uzturēšanas principiem, bet ir izveidojusi arī ārstēšanas metodes, kas palīdz cīnīties ar slimībām, kuras rodas vecumā. Tās veselības uzturēšanas un ārstniecības principi attiecas uz cilvēka fizisko, intelektuālo, sociālo un garīgo attīstību un īpaši pēta geriatriju. Ājurvēda ir viena no vecākajām medicīnas sistēmām, kas virspusēji nodarbojas gan ar slimību profilaksi, gan ārstēšanu. Mērķi ir laimīga un veselīga dzīve ar skaistu novecošanu – brīvu no slimībām. 

Ājurvēda ir sākusi veidoties Indijā pirmsvēdu laikos. Senie traktāti, kā tas izlasāms vēdās, aptver milzīgu zināšanu bagātību par Visumu un dzīvi. Ir četras vēdas: Rigvēda, Jadžurvēda, Sāmvēda un Atharvavēda. Tā kā Atharvavēda galvenokārt aplūko veselības jautājumus no dažādiem aspektiem, uzskata, ka tā ir Ājurvēdas priekštece.  Rigvēda un Atharvēda (5000 gadu p.m.ē.), kas ir senākie Indijas rakstu avoti skar veselības un slimību problēmas.

Dzīve ir process, kas sākas ar ieņemšanu un turpinās līdz nāvei. Ājurvēda mūžu (ayu) iedala četros posmos: Balyavastha (agrā bērnība), Kishoravastha ( bērnība), Yuvastha (jaunība), Vridhavastha (vecums). Vecums – tā nav slimība, bet dabisks posms katra cilvēka dzīvē.

Ķermeņa konstitūcija

Saskaņā ar ājurvēdas mācību Visums sastāv no pieciem elementiem: Prithvi (zeme), Jala (ūdens), Agni (uguns), Vayu (gaiss), un Aakash (ēters), un tie veido mūsu ķermeni. Piecus maņu orgānus (Gyanendriyan) un piecus izpildorgānus (Karmendriyan) kontrolē Mana (prāts). Mana sastāv no Satwa, Raja un Tama, bet Jiva Atma (dvēsele) ir visā ķermenī un rada apziņu. Šie pieci elementi kombinējas ķermenī dažādos veidos- kā Doshas (došas, vielmaiņa), Dhatus (dhātu, vitalitāte) un Malas (malas, ķermeņa izvadsistēmas produkti).

Došas

Ir triju veidu došas: vāta, pīta un kapha.

Vāta sastāv no gaisa un ētera, un tai raksturīgs mainīgums, vēsums, kustīgums, sausums, skaidrība un gaišums.

Pīta sastāv no uguns un ūdens, un tai raksturīgs dedzīgums, karstasinīgums, pieglaimīgums un asums.

Kaphu veido ūdens un zeme, un to raksturo mierīgums, smagnējība, vēsums un mitrums.

Dhātu

Dhātu ir ķermenis, un tajā ir 7 dažādi audi:

1.rasa (gremošanas sula un Chyme – pussagremota barība)

2.raksta (asinis)

3.mansa (miesa)

4. meda (tauki)

5. asthi (kauli)

6.majja (kaulu smadzenes)

7.sukra (sperma)

Vitālās enerģijas esence, kas iegūta no visiem dhātu veidiem, ir Odžass. Tā baro visas ķermeņa dzīvībai nozīmīgās sastāvdaļas un gādā, lai visi maņu orgāni un pārējie orgāni labi darbotos, kā arī nodrošina normālus fizioloģiskos procesus. Tas uztur aktīvus ne tikai maņu orgānus, bet arī prātu.

Odžass nodrošina ilgu mūžu, labu veselību, veselīgu sejas krāsu, spēcīgu balsi un uzlabo ķermeņa sensorās un motorās spējas, padara ādu spožu.

Malas

Ir triju veidu organisma izvadsistēmas produkti:

1.mala (fekālijas)

2.mutra (urīns)

3.sveda (sviedri) ar

Ja došām un dhātu kaut kā pietrūkst, ir par daudz vai kaut kas ir bojāts, rodas slimība. Dažreiz, kad visi pieci Visuma elementi nav līdzsvarā, ir sagrauti organisma fizioloģiskie faktori un var sākties epidēmija. Ājurvēdas mērķis ir vienmēr uzturēt fizioloģisku līdzsvaru izvadsistēmā. To panāk veselīgu uzturu, vingrinājumiem (joga) un medikamentiem.

 Info avots: Viadja Surešs Čaturvedi, "Veselīga dzīve ar ājurvēdu", Zvaigzne ABC

Komentāri

Šim rakstam nav komentāru.

Lai pievienotu komentāru, ir jāielogojas!