<< Visi raksti

IEVA (Padus avium)

0

1288

Yogi.lv @ 2016-04-17

Ievām ziedot, mierīgā laikā to aromāts gluži vai reibina, bet upju krasti, krūmāji, arī parki un dārzi, kur tās aug, grimst kā baltās kupenās.

Par vērtīgākajām uzskata melnās ogas, bet dziedniecībā izmanto arī pumpurus, ziedus, lapas un mizu. Ogu mīkstumā ir daudz miecvielu, anto-ciānu, cukuru, pektīnvielu, flavonoīdu un citu dabas sarūpētu labumu. Ziedos, lapās - arī glikozīds amigdalīns.

Ievogu novārījumam un uzlējumam piemīt savelkoša un pretiekaisuma iedarbība, to lieto zarnu iekaisuma un gremošanas traucējumu gadījumā. Kopā ar mellenēm tās palīdz pret caureju, svaigas vai sulā - pret C vitamīna trūkumu, drudzi, vielmaiņas traucējumiem. Uzlējumu un novārījumu no ievogām gatavo, ņemot 1 ēdamkaroti drogas uz glāzi ūdens. Dzer pa 1/2 glāzes dienā pusstundu pirms ēšanas.

Lapu uzlējumam un novārījumam izmanto 20 g drogu uz glāzi ūdens, to dzer pa 1/4 glāzes 3-4x dienā kā sviedrējošu līdzekli temperatūras pazemināšanai un reimatisku sāpju mazināšanai. Ārīgi lieto furunkulu dziedēšanai un iekaisuša mutes dobuma skalošanai.

Ziedu uzlējumam nepieciešama 1 ēdamkarote drogas uz glāzi ūdens; to lieto pēc vajadzības kompresēm un skalojumiem, dziedējot brūces un čūlas. Līdzīgi izmanto ziedu, lapu un augļu sulu.

No ievu pumpuriem gatavots izvilkums spirtā (1:10) noder sāpošu locītavu ierīvēšanai. Ievas pirtsslotās nomierina, atsāpina, dezinficē ādu.

Ievas ogas un citas drogas nav ieteicams lietot grūtniecības laikā. Tās ziedi, lapas un miza satur glikozīdu amigdalīnu, kuram šķeļoties atbrīvojas indīgā zilskābe, tāpēc jāraugās, lai droga sagatavota pareizi un netiktu lietota pārāk lielā devā.

 

Foto avots: poga.lv

Komentāri

Šim rakstam nav komentāru.

Lai pievienotu komentāru, ir jāielogojas!