<< Visi raksti

LIEPA Tilia cordata

0

1140

Yogi.lv @ 2016-07-28

Liepu tvanīgā, medainā smarža parkos un alejās nomāc pat lielpilsētas smārdus. Liepziedu tēja pat viosbargākajā spelgonī ļauj sajusties kā vasarā.

Parastā liepa ir pie mums biežāk sastopamā no deviņām liepu sugām. Ziedus, kas satur daudz putekšņu un ir vērtīgs nektāra avots, drojbi var ievākt no visām, kas aug nepiesārņotā vidē, attālāk no intensīvas satiksmes maģistrālēm.  Aptuveni nedēļu agrāk nekā parastā liepa uzzied tās platlapu sugas māsa, kam, kā liecina nosaukums, lapas lielākas, bet ziedu ziedkopās mazāk, 3-9 nevis 5-11 kā parastajai.

Ziedus kopā ar seglapām - arī tajās ir gana daudz vērtīgu vielu - ievāc, kad tie pilnplaukumā, saulainās dienās pēc rasas nožūšanas.Tos kaltē, vairoties no turēšanas tiešā saulē. Liepziediem piemīt sviedrējoša, temperatūru pazeminoša un diurētiska, kā arī viegli savelkoša un nomierinoša iedarbība. Satraukumu palīdz mazināt liepziedu aromāts vien, tāpēc der to baudīt, rodot brīdi atpūtai liepas paēnā. Tēju lieto saaukstēšanās, augšējo elpceļu iekaisuma, bronhīta ārstēšanai, pret klepu un galvassāpēm, dzerot to karstu un kopā ar medu, aveņu vai upeņu ievārījumu. Tāpat arī gremošanas traucējumu un caurejas gadījumā. Ar uzlējumu skalo mutes un deguna dobumu.

Ārīgi - sautējošiem, mīkstinošiem apliekamajiem - liepziedus izmanto ādas un gļotādas iekaisuma, kā arī furunkulu dziedēšanai, bet saberzti pumpuri un lapas, ko miesai bojājuma vietā uzklāj kā putriņu, noder apdegumu gadījumā.

Liepziedu novārījums noder relaksējošai vannai, ādas dezinfekcijai, lai mazinātu niezi un apsārtumu. Drogai nedrīkst vākt rūsas un kaitēkļu bojātus liepziedus.

Komentāri

Šim rakstam nav komentāru.

Lai pievienotu komentāru, ir jāielogojas!