<< Visi raksti

Priede (Pinus sylvestris)

0

1318

Yogi.lv @ 2016-03-14

Dziedinoša, it īpaši plaušu veselību uzlabojoša ir lēna pastaiga priežu mežā, jo to skujas gaisā bagātīgi izdala fitoncīdus. Bet aktīvākai veselības stiprināšanai agri pavasarī, no marta līdz maijam, ievāc jaunos, rūsganīgos priežu pumpurus jeb galotnītes.

Parastās priedes pumpurus no jauniem vai ciršanai paredzētiem kokiem vāc, kamēr tie uzbrieduši, klāti segzvīņām, bet vēl nav sākuši augt. Tad aptuveni mēnesi žāvē vēsā/labi vēdināmā vietā - lai pumpuru zvīņas paliktu neatvērušās. Skujas no jauniem koka zariem var vākt arī rudenī un ziemā. Pumpuru uzlējums un novārījums, ko gatavo ņemot 1 ēdamkaroti sasmalcinātu pumpuru uz glāzi ūdens, un dzer 1/3 vai 1/2 glāzes pāris reižu dienā, palīdz saaukstēšanās, augšējo elpceļu iekaisuma, bronhīta gadījumā.

Līdzīgi lieto skujas, kas, jo īpaši ziemā un rudenī, bagātīgas ar C vitamīnu. No tām imunitātes stiprināšanai ziemā gatavo vitamīnu dzērienu. 500 g svaigu skuju noskalo un sasmalcina, aplej ar 1 litru vārīta, auksta ūdens, pievieno mazliet citronskābes un ļauj diennakti ievilkties. Tad skujas ūdens peldē vāra 30 minūtes, 3-4 stundas atstāj ievilkties, nokāš un dzer 1/2 glāzes pāris reižu dienā.

Jaunos dzinumus var apbērt ar cukuru, liekot traukā kārtām (virsējā kārta - cukurs) un ļaujot 10 dienas stāvēt saulē. Radušos šķidrumu nokāš un lieto elpceļu slimību gadījumā.

Priežu ēteriskā eļļa iedarbojas kairinoši, tāpēc drogas izmanto arī ārīgi - inhalācijām.

 

! Skuju un terpentīneļļu un tās saturošus preparātus nedrīkst lieto ilgstoši un lielā devā, jo tie var izraisīt kuņģa un zarnu gļotādas kairinājumu, provocēt nomāktību un pārlieku asinsspiediena pazemināšanos.

 

Foto: partridgepineandpeavey.wordpress.com

Komentāri

Šim rakstam nav komentāru.

Lai pievienotu komentāru, ir jāielogojas!