Čakru meditācija Bhuta Shuddhi jeb 5 elementu attīrīšana

Bhuta Shuddi ir sena čakru meditācija jogas un tantras praksē caur kuru tiek līdzsvaroti un attīrīti (shuddhi) pieci elementi (bhutas). Bhuta attiecas uz pagātni un shuddhi attiecas uz pagātnes attīrīšanu jeb samskarām, kas darbojas savienojumā ar pieciem elementiem.

Tu vari veikt šo meditāciju, kā atsevišķu praksi, vai arī kā garākas prakses sastāvdaļu. Kombinē to kopā ar Ha-tha jogu vai meditāciju.

Lai veiktu šo Bhuta Shuddhi čakru meditāciju, ir nepieciešams saprast kā 5 elementi ir saistīti ar mūsu čakrām. Pieci bhutas ir pieci elementi- zeme, ūdens, uguns, gaiss un telpa un ir saistīti ar piecām zemākajām čakrām (smalkajā līmenī tās sauc par tanmatrām, kas ir daļa no tattvām jeb smalkajām sastāvdaļām. Sestā čakra ir mūsu prāts un septītā ir mūsu apziņa.

Šajā ierakstā

tiek skandētas katras čakras sēklas mantra. Katra mantra tiek atkārtota divas reizes. Ierakstā mēs dzirdam mantras, tāpat kā mums jāskaita meditācijas laikā, sākot ar saknes čakru un virzoties augšup un pēc tam apgrieztā virzienā- no kroņa čakras lejup. Pēc meditācijas, tu vari vienkārši izbaudīt apzinātu elpošanu augšup un lejup pa sushuma jeb centrālo kanālu, klāt ņemot vai nu zilbi Om, kas virzās augšup un lejup, vai zilbes So (augšup) un Ham (lejup).

KĀ PRAKTIZĒT ČAKRU MEDITĀCIJU BHUTA SHUDDHI

Eksistē dažādas metodes kā attīrīt šos piecus elementus, sākot ar meditatīvām praksēm un beidzot ar dažādiem rituāliem. Šī konkrētā meditācija Bhuta Shuddhi strādā tieši ar uzmanību uz čakrām, līdzsvarojot smalkās 5 elementu enerģijas caur Bidža (bija) jeb katras čakras sēklas mantras izmantošanu.

Pirms šīs meditācijas veikšanas, iesildiet ķermeni veicot dažas hatha jogas āsanas un relaksāciju, sagatavojot savu prātu koncentrācijai uz čakrām.

5 ELEMENTI UN ČAKRAS:

5 elementi atrodas mūsu zemākajās čakrās, kuras ir saistītas ar 10 maņām un katrai no tām ir sava bidža jeb sēklas mantra.

ČakraElementsMantraSaistītās funkcijasMaņa
7.ApziņaklusumsApziņaApziņa
6.PrātsOmPrātsPrāts
5.TelpaHamRunāšanaDzirde
4.GaissYamSatvert, turētTauste
3.UgunsRamKustība, virzībaRedze
2.ŪdensVamVairošanāsGarša
1.ZemeLamIzvadīšanaOža

Pakāpeniski, meditējot, koncentrējoties ej cauri visām čakrām sekojošā secībā no apakšējās čakras uz augšējo un pēc tam pretējā virzienā – lejup. Koncentrējoties uz katru čakru, atceries katras čakras sēklas mantru, elementu un citu raksturīgāko, kas minēts šajā tabulā. Apzinies gan maņas, gan funkcijas, kas saistītas ar katru čakru.

1.Muladharas Čakras meditācija: Virzi savu uzmanību uz starpeni jeb uz vietu starp anālo atveri un dzimumorgāniem. Pāris sekundes ļauj sev koncentrēties uz konkrēto čakru. Sāc skaitīt mantru Lam klusām pie sevis. Ļauj, lai mantra atkārtojās pati savā ritmā un tempā. Iespējams pēc 5-10 reizēm, tev gribēsies iepauzēt, bet varbūt tev gribēsiet turpināt vēl daudzas reizes. Ja tu iepauzē, tad ļauj mantrai atgriezties pie tevis dabiskā ceļā. Mantra var „skaitīties” ātri vai lēni, taču tev ir jākoncentrējās uz mantru un laiks sprīdi starp tām. Pēc brīža virzi savu uzmanību augšup.

2.Svadhistanas Čakras Meditācija: Kad tu virzi savu uzmanību augstāk uz otro čakru, apzinies šo koncentrācijas plūsmas kustību enerģētiski, emocionāli un mentāli. Ļauj tavai uzmanībai dabīgi atrast otrās čakras atrašanās vietu un palikt tajā. Ir svarīgi apzināties, ka čakra atrodas aizmugurē, blakus mugurkaulam jeb centrālajam kanālam sushuma, lai gan parasti mēs čakru vizualizējam ķermeņa priekšpusē. Ļauj tavai uzmanībai dabīgi koncentrēties uz čakru un tad, ja uzmanība, lielākoties, koncentrējas uz ķermeņa priekšpusi, ik pa brīdim apzinies, ka čakra atrodas aizmugurē. Pakāpeniski tu spēsi koncentrēties plūstoši no vienas čakras uz otru, izejot cauri visām čakrām. Atceries, ka sushuma jeb centrālais kanāls patiesībā ir daudz smalkāks kā čakras.  Ļauj mantrai Vam parādīties un atkārtoties tavā prātā. Ļauj lai mantra atkārtojas pati savā ātrumā, tempā un ritmā. Ļauj tai dabiski plūst, nākt un iet. Koncentrējies uz otro čakru.

3.Manipuras Čakras Meditācija: Virzi uzmanību augstāk uz trešo čakru. Arī tā atrodas blakus centrālajam kanālam, saules pinumā. Ļauj mantrai Ram parādīties un atkārtoties tavā prātā. Ļauj, lai mantra atkārtojas pati savā ātrumā, tempā un ritmā. Ļauj tai dabiski plūst, nākt un iet. Koncentrējies uz trešo čakru.

4.Anahata Čakras Meditācija: Ļauj tavai uzmanībai virzīties augstāk uz punktu starp krūtīm.  Skandē mantru Yam un koncentrējies uz sirds čakru un sajūtām, kuras rodas skandējot šo mantru.

5.Višuda Čakra Meditācija. koncentrējies uz kakla daļu, uz piekto čakru. Ļauj mantrai Ham parādīties un atkārtoties tavā prātā. Ļauj, lai mantra atkārtojas pati savā ātrumā, tempā un ritmā. Ļauj tai dabiski plūst, nākt un iet. Koncentrējies uz piekto čakru.

6.Adžna Čakras Meditācija. Maigi, ar pilnu koncentrēšanos, pārnes apziņu uz trešās acs čakru jeb vietu starp uzacīm. Ļauj mantrai Om parādīties un atkārtoties tavā prātā. Ļauj, lai mantra atkārtojas pati savā ātrumā, tempā un ritmā. Ļauj tai dabiski plūst, nākt un iet. Koncentrējies uz sesto čakru.

7.Sahasrara Čakras Meditācija. Ļauj uzmanībai un apziņai virzīties uz kroņa čakru, kurai nav piesaistīts neviens elements vai maņa. Tā ir izeja uz tīru un skaidru apziņu. Iegrimsti klusumā pēc Om un izbaudi to.

Pēc tam virzies atpakaļ pretējā virzienā, no kroņa čakras uz saknes čakru.

8. Adžna Čakras Meditācija. Lēnām pārnes koncentrēšanos atpakaļ uz sesto čakru, ļaujot Om vibrācijai atgriezties un apziņai atgriezties pie ķermeņa un elementiem. Izvēlies pats savu ilgumu – pāris sekundes, līdz 30 sekundēm, minūte vai ilgāk.

9. Višuda Čakra Meditācija. Virzi savu uzmanību zemāk, atpakaļ uz piekto čakru jeb kakla daļu. Atceries par Ham. Tu ieej telpas elementā, kaas saistīts ar dzirdi un runu.

10. Anahata Čakras Meditācija. Virzies tālāk uz sirds čakru. Ļauj mantrai Yam parādīties, tu ieej gaisa elementa telpā.  

11.Manipura Čakras Meditācija. Apzinies trešo čakru un mantru Ram.

12.Svadhistana Čakras Meditācija. Virzies tālāk uz otro čakru un skandē zilbi Vam.

13.Muladhara Čakras Meditācija. Saknes čakra un mantra Lam.

Kad veic šo meditāciju pirmo reizi, tad izpildīt to visu un atcerēties par mantru, elementu, maņām un darbību var šķist ļoti sarežģīti un mulsinoši, taču ar laiku, praktizējot vēl un vēl, viss nostāsies pats savās vietās.

PĒC PRAKSES

Pēc šīs prakses, ir labi veikt vēl kādu praksi, jo prāts tam ir ļoti labi sagatavots. Viena piemērota prakse, kuru veikt ir elpošana, kuras laikā tu virzi savu uzmanību augšup (ar ieelpu) un lejup (ar izelpu) pa mugurkaulu cauri visām čakrām. Tu vari klāt ņemt arī zilbi So – Ham.

Ieskatam video Rani_RightNow:

Swami Jnaneshvara Bharati

No posts found.