Joga bērniem un pusaudžiem

Joga palīdz bērniem tikt galā ar šī saspringtā un tehnoloģijas pārņemtā gadsimta stresu, kā arī fizisko un emocionālo spiedienu, ar ko viņi augot saskaras. Nodarbības uzlabo koordināciju, spēku, stāju, koncentrēšanos, pašpārliecinātību un atmiņu, turklāt tās ir ļoti jautras.

DIVU LĪDZ TRĪSARPUS GADU VECUMS

Dabas iedvesma

Pavisam mazajiem jogiem ir strauja nodarbība, kuras pozas ir aizgūtas no dabas, piemēram, kaķa, lauvas, čūskas, suņa, tauriņa un koka poza, kas palīdz attīstīt gan lielo, gan smalko muskulatūru un veicina iztēli. No bērniem noteikti netiek prasīts mierīgi sēdēt un meditēt, tomēr dzīvnieku skaņu atdarināšana, piemēram, „mūū”, paildzina elpu un palīdz nomierināt prātu. Stāvēšana uz vienas kājas, izliekoties par koku, attīsta līdzsvaru un koncentrēšanos. Bērni labu uztver skaņas, tāpēc ir viegli viņus pamudināt uz skandēšanu, piemēram OM nodarbības sākumā un OM ŠANTI (miers) nodarbības beigās.

ČETRU LĪDZ SEŠU GADU VECUMS

Skaņas, klusums, brīnumi un burvestības

Šī vecuma bērniem māca atslābināties, mudinot izkust kā saldējumam vai būt mīkstam kā spageti. Mēs strādājam ar skaņu (ilga izelpa veicina atslābināšanos), kā arī klusumu, kas mūsu dzīvē ienāk tik reti. Kustības bez skaņas rada maģisku noskaņu un māca bērniem pierast pie klusuma. Šajā vecumā bērniem patīk brīnumi un burvestības. Es viņus mudinu būt pārliecinātiem par sevi un savām idejām.

SEPTIŅU LĪDZ DEVIŅU GADU VECUMS

Iepazīstam savu elpu

Bērnu plaušas pilnībā attīstās tikai ap astoņu gadu vecumu. Pilna elpa ir saistīta ar koncentrēšanos, tāpēc līdz šim vecumam bērns vēl nespēj ilgi nosēdēt mierā.  Turpretī šajā vecuma grupā mēs sākam mācīt vienkāršus elpošanas paņēmienus, piemēram bites elpošanu, kas nomierina prātu un palīdz koncentrēties.  Viņi mācās ar katru nedēļu paildzināt elpu, bet bez sāncensības. Joga ir spēcīgs veids, kā parādīt bērniem, ka ikvienam ir savs attīstības temps. Es mēdzu atgādināt, ka dažiem vieglāk padodas koka poza, bet citiem izdodas īpaši spēcīga karotāja poza, bet tas nav būtiski.

Atslābināšanās un vizualizācija palīdz attīstīt izjūtu valodu un ieklausīties iekšējā balsī. Bērniem lūdz pacelt pret sauli iedomātu kristālu, nosaukt pirmo krāsu, kas ienāk prātā, un iedomāties, ka šī krāsa viņus apspīd. Ja bērni vēlas dalīties tajā, kā jūtas, viņi parasti saka –laimīgi, mierīgi, drosmīgi.

Tas ir netiešs veids, kā mācīt par jogas elementiem, piemēram, čakrām, kurām piešķiram atšķirīgas krāsas un emocionālu nozīmi. Meditācija tiek mācīta pamatu līmenī, kad bērni sēž, klausīdamies āra skaņās- pārsvarā putnu čalās.

DEVIŅU LĪDZ DIVPADSMIT GADU VECUMS

Stiepšanās augot

Šīs vecuma grupas nodarbībās ir jāatceras, ka bērni ir ļoti noguruši. Viņi nāk pēc skolas, jau izpildījuši mājas darbus, un nereti ierodoties runā pa mobilo tālruni. Viņus nogurdina arī hormonālās pārmaiņas un prasības skolā. Viņu pasaule ir pašreizēja, nepiezemēta. Mēs bērniem mācām, kā tikt galā ar stresu arī patstāvīgi mājas apstākļos. Ja viņi ir fiziski noguruši, pasniedzējs iesaka vieglu, enerģijas rosinošu atliekšanos, izmantojot spilvenu. Ja viņi ir garīgi noguruši, bites elpošana lieliski noder arī prāta attīrīšanai.

Šī vecuma bērni nereti ir mazāk lokani, nekā uzskatām. Viņi strauji aug, un kauli aug ātrāk nekā muskuļi, tāpēc muskuļi ir īsāk un mazāk elastīgi.  Bērni pavada daudz laika skolā un noslīguši pār mājas darbiem. Tas saīsina gurnu liecējmuskuli un rada sasprindzinājumu muguras augšdaļā un plecos. Pozas, kas var palīdzēt ir burvju pods, stiepšanā uz sāniem un vingrojumi pleciem. Izvingrinām arī plaukstu locītavas, lai novērstu atkārtotas spriedzes savienojumus, kas var rasties, stundām rakstot vai lietojot datoru. Šajā vecumā viņiem ir jau pietiekami spēka, lai veiktu saules sveicināšanu un līdzsvara pozas uz rokām, piemēram, vārnas pozu un stāju uz galvas, kas piešķir pusaudžiem pašpārliecinātību joprojām nepiespiestā un rotaļīgā vidē.

Viņus aizrauj jogas ezotēriskie aspekti un neparastums. Viņiem ļoti patīk krāsu vizualizācijas, tikai tagad, aprakstot izjūtas, viņi lieto tādus vārdus kā bezbailīgs un brīvs.

TRĪSPADMSIT GADU VECUMS UN VECĀKI

Pārliecība par savu ķermeni un iekšējā stabilitāte

Pusaudžiem ir ļoti saspringti pleci, ko izraisa sakņupšana pār rakstāmgaldu un smagas somas. Meitenes šajā vecumā satrauc  ķermeņa formu attīstība, un viņas mēdz sakrustot rokas, kas liek pleciem sakumpt. Stiepšanās uz sāniem, plecu cilāšana un krūškurvi atverošas pozas, kā atliekšanās, palīdz samazināt sasprindzinājumu un veicina pārliecību pār savu ķermeni. Saules sveicināšana pusaudžus nogurdina, tomēr tā attīsta lokanību, spēku un izturību. Apvērstās pozas, piemēram, stāja uz galvas vai pleciem, mazina garīgo nogurumu, palielina pašpārliecinātību un mazina augošo kāju nogurumu un sāpes. Apvērstās pozas ļoti noder eksāmenu laikā, jo sniedz enerģiju un veicina smadzeņu darbību, kā arī nomierina un atslābina.

Visbiežāk pusaudži vēlas tieši vizualizāciju un atjaunojošās pozas.  Piepūle skolā un hormonu radītās pārmaiņas šajā vecumposmā ir vēl izteiktākas nekā iepriekš.  Pusaudži ieraujas sevī, mēģina saprast, kas viņi ir un ko vēlas no dzīves. Viņi ir viegli aizkaitināmi, tāpēc mūsu uzdevums ir palīdzēt rast iekšējo stabilitāti. Nodarbībās viņi jūtas droši un stāsta par apvainošanos skolā vai grūtībām iegūt draugus. Ir svarīgi vienmēr atgādināt, ka jogā mēs visi esam draugi un ikvienam tas padodas lieliski.

Avots: “Joga ikvienam” grāmatas fragmenti

Foto: https://www.freepik.com/

No posts found.