Maltīte pirms un pēc jogas

Ļoti bieži ne tikai jogas iesācējus nomoka jautājumi: Ēst vai neēst pirms jogas nodarbības? Un, ja ēst, tad ko un cik daudz? Un pats svarīgākais, kā ar ēšanu pēc nodarbības? Kad? Ko un cik daudz? 

Ideālā variantā pirms nodarbības būtu vēlams tomēr neēst, lai jogas laikā organismam nebūtu jātērē enerģija pārtikas pārstrādei. Tāpēc pēdējais brīdis, kad ēst kārtīgu, barojošu maltīti būtu 2h pirms nodarbības. Atceries, ka ātrums kādā tiek pārstrādāts ēdiens ir atkarīgs no tā, kādu pārtiku mēs uzņemam. Ja ēdam vieglu, dabīgu un veģetāru pārtiku, tad jau pēc stundas esam gatavi jogai, bet, ja esam piepildījuši sevi ar lielu porciju kartupeļu, steika un pa virsu vēl saldo ēdienu, tad būs nepieciešams kā minimums 2h, lai organisms būtu spējīgs nodoties jogas praksei. Jāsaka gan, ka viss ir atkarīgs arī no jogas intensitātes pakāpes.  Vispiemērotākais ēdiens būtu augļi ar jogurtu, auzu pārslas, pilngraudu sausās brokastis, rieksti un žāvēti augļi, humus ar svaigiem dārzeņiem, cieti vārītas olas, biezpiens ar augļiem, tomātu vai dārzeņu sula. Atceries, ka neviens cits labāk par tevi nezinās, kādus produktus, un cik daudz, pirms nodarbības tev būtu vēlams apēst, tas lielā mērā ir atkarīgs no tā, cik daudz enerģijas tu patērēsi, un cik daudz tavam ķermenim tā ir vajadzīga, lai varētu pilnvērtīgi funkcionēt.

Parasti speciālisti iesaka pirms jogas vismaz 2 stundas neko neēst, bet ko darīt, ja visu dienu ir skriets un šķiet, ka aiziet uz jogu vairs nepietiek spēka? Ja tu esi no tiem, kuru jogas prakse ir diezgan intensīvs fizisks, spēka treniņš, iespējams, tev noderēs un palīdzēs mazs (100-200 kaloriju) našķis apmēram 30 – 60 min. pirms nodarbības. Taču tam ir jābūt ātri un viegli sagremojamam, respektīvi, tam ir jāsatur, lielākoties, ogļhidrāti un pavisam mazs daudzums tauku, kas lēni pārstrādājas. Atceries, ka tavs mērķis ir dopings nevis traucēklis nodarbībai, tāpēc vispiemērotākais našķis būs glāze svaigi spiestas augļu sulas, smūtijs vai augļi (ananāss, aprikozes, banāni, mango un arbūzs). Atceries našķis šeit ir domāts enerģijas iegūšanai nevis kuņģa piestūķēšanai.

Pats svarīgākais, kas jāatceras pēc nodarbības, tavam organismam ir nepieciešams šķidrums. Lai arī joga nav fitness, kura laikā notiek liela svīšana un kaloriju sadedzināšana, reizēm arī joga var būt īsts pārbaudījums tavam ķermenim, tāpēc atceries, ka daudz svarīgāks par ēdienu, ir ūdens. Reizēm pēc jogas cilvēki jūtas ļoti izsalkuši, tāpēc jāatceras, ka arī pēc nodarbības ir svarīgi ēst sabalansētu, kvalitatīvu pārtiku, lai organisms to nenoglabātu kā tauku rezerves, bet izmantotu kā enerģiju organisma atjaunošanai. Nogaidi vismaz stundu pēc nodarbības, lai ieturētu maltīti. Pats svarīgākais, vispirms pārbaudi, vai tev tiešām gribas ēst? Varbūt pietiks tikai ar krūzi silta ūdens? Reizēm ir svarīgi pārliecināties, kas organismam ir nepieciešams, jo mūsu prāts un ķermenis neatšķir izsalkuma un slāpju signālus. Tie abi viņam ir vienādi, tāpēc reizēm, kad mums slāpst, mēs nevis padzeramies, bet našķojamies. Ja tomēr jūtam izsalkumu, tad vislabāk pēc nodarbības izvēlēties kaut ko no šiem: biezpiens vai jogurts ar augļiem, omlete ar grauzdētu maizīti, vārīta ola, sausās brokastis ar pienu, pankūkas, grieķu jogurts, smūtijs jeb augļu kokteilis, vai piena kokteilis, rīsu galetes, sautēti dārzeņi.

No posts found.