Hormonu līdzsvara trūkums –viens no procesiem, kas veicina novecošanos

Hormoni tiešā veidā ietekmē jūsu izskatu, aktivitātes līmeni, kā arī pašsajūtu. Šie  ķīmiskie ziņneši ir vareni atjaunināšanas palīgi: ja visi hormoni ir savstarpēji sabalansēti, tad āda ir tīra un mirdzoša, mati un nagi – spīdīgi, bet ķermenis slaids. Taču, tiklīdz šis līdzsvars zūd, jūsu ķermenis strauji gāžas novecošanas bezdibenī – palielinās svars, āda kļūst grumbaina, miegs nemierīgs. Jūs jūtaties nomocīts un sākat izskatīties daudz vecāks nekā esat patiesībā.

ATJAUNINOŠIE HORMONI

Atjaunināšanai vissvarīgākie hormoni ir insulīns, stresa hormoni adrenalīns un kortizols, kā arī vairogdziedzera hormoni, kas kontrolē vielmaiņu. Šos hormonus ietekmē uzturs, īpaši ogļhidrātu un tauku patēriņš. Dzimumhormoniem (estrogēnam, progesteronam, testosteronam) arī piemīt spēcīgs atjaunināšanās  potenciāls. Tie ne tikai nosaka ķermeņa attīstību pubertātes laikā, menstruāciju norisi, grūtniecības un citas norises, bet arī palīdz uzturēt ādu, kaulus, locītavas, saistaudus un zobus veselus un spēcīgus. Dzimumhormonu līdzsvara trūkuma sekas var mazināt, izvēloties pareizu uzturu.

Ja hormoni būs līdzsvarā būs izbaudīsiet jauneklīgu, ķermenī kūsājošu enerģiju.

HORMONU LĪDZSVARA TRŪKUMA PAZĪMES

Pieminot hormonus, mēs uzreiz atceramies ikmēneša garastāvokļa svārstības. Taču hormoni nosaka ne tikai dzimumfunkcijas, tie dienu un nakti strādā, lai uzturētu praktiski jebkuru ķermeņa funkciju. Tie regulē temperatūru, nodrošina, lai muskuļi un smadzenes saņemtu nepieciešamo uzturu, kontrolē ēstgribu, cukura līmeni asinīs, vielmaiņu, kā arī to, kur jūsu ķermenis uzkrās taukus un cik ātri varēs no tiem atbrīvoties. Hormoni ietekmē garastāvokli un kompensē stresu, palīdzot kārtīgi izgulēties, saglabāt mieru un koncentrēšanās spēju.

Stresa hormonu adrenalīna un kortizola līdzsvara trūkums var izraisīt grumbas, tauku uzkrāšanos uz vēdera, miega traucējumus, trauksmi, straujas garastāvokļa svārstības, alerģijas, galvassāpes, vāju spēju pretoties infekcijām, muskuļu vājumu, kāri pēc cukura/ alkohola, gāzes un vēdera uzpūšanos, sirdsklauves, testosterona un libido trūkumu.

Vairogdziedzera hormonu līdzsvara trūkums var izraisīt vājumu, ādas sausumu, sirds pārsitienus, plaukstu un pēdu aukstumu, matu izkrišanu, nagu trauslumu, aizcietējumus, svara pieaugumu/ nespēju zaudēt svaru, neregulāras menstruācijas, libido trūkumu.

Pārāk daudz insulīna var izraisīt celulītu, ļenganu ādu, tauku uzkrāšanos uz vēdera, strauju svara pieaugumu, vājumus, sliktu atmiņu, kāri pēc ogļhidrātiem, nemierīgu miegu, garastāvokļa traucējumus, paaugstinātu tauku līmeni asinīs, insulīna rezistenci, diabētu.

ATJAUNINOŠAIS LĪDZSVARS

Tā kā hormoni cits ar citu mijiedarbojas ļoti sarežģītā veidā, kāda hormona ilgstošs trūkums vai pārprodukcija ko bieži izraisa slikts uzturs vai augsts stresa līmenis, var ierosināt  citu hormonu pārmērīgu reakciju. Veselīgs, labi līdzsvarots uzturs, palīdz kontrolēt hormonus. Stresa līmeņa samazināšana ar pilnvērtīgu uzturu un miegu ietekmēs garastāvokli, libido un dzimumhormonus, pastiprinot dzimumtieksmi. Kad visi šie aspekti līdzsvarosies, tie savukārt regulēs vairogdziedzera hormonus. Un, kad hormonālajā sistēmā būs iestājies līdzsvars, jūsu ķermenis darbosies efektīvi, pilnībā izmantojot savu atjaunināšanās potenciālu.

ATJAUNINĀŠANĀS UN TAUKI UZ VĒDERA

Ja jums ir grūti tikt vaļā no taukiem uz vēdera, iespējams, ka pie vainas ir pārāk augsts insulīna un kortizola līmenis. Pārāk daudz insulīna (tas rodas, ja pārāk daudz aizraujaties ar ogļhidrātu saturošiem, cukurotiem produktiem) liek neizlietotajai glikozei pārvērsties par taukiem uz vēdera un neļauj šos taukus izmantot enerģijas ieguvei. Pārāk daudz kortizola (to rada stress, tostarp izsalkums un satraukums) liek enerģiju iegūt no muskuļiem, nevis taukiem, tādēļ taukus „dedzinošo” muskuļu kļūst mazāk un vielmaiņa vēl vairāk palēninās. Turklāt abi hormoni pastiprina ēstgribu un liek kārot produktus, kuri satur lielu daudzumu ogļhidrātu, un arī šie ogļhidrāti galu galā kļūst par taukiem uz vēdera. Tas ir gluži kā apburtai loks, taču no tā var izlauzties, ja izdodas līdzsvarot hormonu līmeņus.

Avots: Elizabete Peitone Džounsa, “Ēd, lai būtu jauns!” fragmenti

No posts found.