CUKURS – novecošanu visvairāk veicinošais produkts

Cukurs ir viens no produktiem, kas visvairāk veicina novecošanu. Izklausās dīvaini, jo glikoze taču ir nepieciešama katrai organisma šūnai! Ja nebūtu glikozes, mūsu smadzenes mirtu, bet muskuļi sabruktu. Taču cukuri ir ļoti dažādi, un vienkāršie, rafinētie jeb pārstrādātie cukuri, ko parasti pievieno ēdienam, ļoti atšķiras no tiem ogļhidrātiem, kas lēni sadalās, lai ķermenis tos pēc vajadzības pārvērsu glikozē un izmantotu kā degvielu. Pirmie nozīmē novecošanu, bet otrie neaizstājamas uzturvielas, kas, saņemtas pareizos daudzumos, uztur smadzenes un ķermeni jaunu un veselu.

Problēma ar rafinētu cukuru – tas izraisa atkarību! Ir atklāts, ka mūsu smadzenēs tas aktivizē tos pašus receptorus, kurus stimulē heroīns.

Mūsdienās ir praktiski neiespējami izvairīties no rafinētajiem un pārtikā slēptajiem cukuriem. Tie ir pievienoti pārstrādātiem un konservētiem produktiem, brokastu pārslām, maize, kūkām, cepumiem, konfektēm un gāzētajiem dzērieniem. Par nelaimi, mūsdienās saldina pat veselīgus produktus. Humuss un dārzeņu mērcītes ir „karamelizētas”, zemesrieksti un mandeles – grauzdēti medū; lielveikaliem paredzētie āboli, vīnogas, ananāsi un kukurūza tiek audzēti, lai būtu īpaši saldi; „kraukšķošajiem” mušļiem ir pievienota glikoze vai kukurūzas sīrups; pat čili mērce ir mistiskā veidā kļuvusi salda.

Cukurs ir iesaistīts trijos no pieciem novecošanu veicinošajiem procesiem: tas var izraisīt organisma paskābināšanos un iekaisumu, kā arī izjaukt hormonu līdzsvaru! Ja jūs lietojat alkoholu un augļu sulas, kā arī ēdat pārstrādātus produktus, cukura līmenis asinīs gandrīz noteikti būs pārāk augsts. Tā ir katastrofa atjaunināšanās procesam. Ja pārtiekat no pārcukurotiem produktiem, palēninās organisma spēja atjaunoties un paātrinās novecošanas process. Un, ja tas tiek darīts katru dienu, tad jūs var piemeklēt sekojošas sekas:

Sāpes locītavās;
Kāre pēc noteiktiem produktiem
Ļumīgs vēders
Grūtības zaudēt svaru
Muskuļu tonusa trūkums
Apdullusi galva
Krasas garastāvokļa maiņas
Aiztūkušas acis
Ļengana āda
Tūļīgums
Pumpas un pinnes
Kariess
Svara pieaugums
Grumbas un rievas ādā


Pārmērīgs cukura patēriņš apgrūtina reakciju uz insulīnu – tas ir hormons, kas liek organismam absorbēt no asinīm tobrīd nevajadzīgo glikozi un uzglabāt to tauku veidā – vēlākai izmantošanai. Turklāt tie, kas daudz ēd cukura, riskē iedzīvoties smagās deģeneratīvās slimībās, ieskaitot diabētu, sirds slimības, osteoporozi un artrītu.

Ir pierādīts, ka cukurs samazina dzīves ilgumu, tāpēc tas ir iesaukts par balto nāvi. Rafinētā cukurā nav ne vitamīnu, ne minerālvielu, ne proteīnu, ne šķiedrvielu. Pilnīgi nekādu uzturvielu! Tikai liels daudzums kaloriju! Cukurs ir novecošanu visvairāk veicinošs produkts. Atsakoties no rafinētajiem cukuriem par labu saliktajiem ogļhidrātiem, kas lēnāk sadalās, veidojot glikozi (tos satur pilngraudi, pākšaugi, dārzeņi un augļi), jūs uz ilgu laiku stabilizēsiet cukura līmeni asinīs un iegūsiet optimālu „degvielu” savam organismam. Kāds no tā visa labums? Jūs pabarosiet un atjaunosiet savu organismu, spēsiet labāk pretoties ar vecumu saistītajām slimībām un izjutīsiet, cik patīkams ir motivācijas, enerģijas un vitalitātes pieaugums. Tās ir durvis brīvībā, prom no vecuma, atpakaļ jaunībā.

CUKURS UN SMADZENES

Jūsu smadzenes darbojas ar glikozi. Tā ir izsalkušo smadzeņu šūnu degviela – šīs šūnas izmanto divreiz vairāk enerģijas nekā pārējās. Taču smadzenes (atšķirībā no citiem orgāniem) glikozi uzglabāt nespēj, tādēļ tām ir jāsamierinās ar attiecīgā brīdī asinīs pieejamo. Tieši tāpēc smadzenes ir ļoti jūtīgas pret cukura līmeņa svārstībām asinīs. Steigā aprītas cukurotas uzkodas vai gāzēts dzēriens ir gluži kā glikozes injekcija tieši smadzenēs. Vispirms iestāsies labsajūta, taču tā strauji izsīkst, un tad smadzenēm sākās grūti laiki. Zūd spēki un stabilitātes sajūta, sāk sāpēt galva, pasliktinās garastāvoklis un spēja koncentrēties. Vārdu sakot, attīstās visi organisma novecinošie hipoglikēmijas simptomi. Vienīgā izeja ir atteikties no pārstrādātajiem cukuriem un to vietā barot smadzenes ar aktīvajiem ogļhidrātiem!

KĀ PADARĪT DZĪVI SALDU?

Kā tikt pie saldumiem, nelietojot rafinēto cukuru, medu un citus saldinātājus? Tas ir vieglāk kā spējat iedomāties! Dabisko cukuru satur daudzi produkti, kas ir ļoti saldi. Lūk, piemēri.

Izmantojiet žāvētas dateles un aprikozes, kas saldajiem ēdieniem piešķirs dabisku saldumu.
Lai pagatavotu saldo mērci, izspiediet un sajauciet sulu no apelsīna, citrona, gabaliņa ingvera un puses bumbiera un pārlejiet augļu salātiem! Šī mērce izcels augļu aromātu un pastiprinās to saldumu.
Lakrica ir apmēram 50 reizes saldāka nekā cukurs. Reizi nedēļā košļājiet tās sakni un tā samazināsiet savu kāri pēc cukura. Turklāt – un tas ir vēl labāk – šādi var aizsargāt zobus no kariesa. Tiesa, lakrica nav piemērota tiem cilvēkiem, kam ir augsts asinsspiediens.
Ir arī citas uzkodas, ja jums kārojas salda, izmēģiniet bietes, burkānus, saldos kartupeļus, tomātus, mandeles un pistācijas.
Kaltētas sierāboliņa sēklas un kanēlis stabilizē cukura līmeni asinīs un regulē insulīna izdalīšanos, tāpēc papildiniet ar tiem ogļhidrātus.
Mājās spiestai augļu sulai pievienotas linu, ķirbju, saulespuķu, sezama vai kaņepju sēklas palēnina fruktozes (augļu cukura) nokļūšanu asinīs, jo „labie” tauki palēnina cukura metabolismu.
Ja jūsu viduklis ar aptaukojies, samaziniet cukura (arī augļu cukura) patēriņu. Ai gan augļi ir lieliski antioksidanti u veicina atjaunošanos, lielos daudzumos tie negatīvi ietekmē insulīna līmeni un veicina vidukļa aptaukošanos. Vispiemērotākais no cukuriem, kas organismā sadalās lēni, satur kvinoja, grūbas, diedzēti graudi, griķi, auzas, amarants, prosa un pilngraudi.


KO PAR TO SAKA ZINĀTNIEKI?

Pārmērīgs rafinēto cukuru patēriņš noved pie organisma sabrukuma. Cukuru sadalīšana ir saistīta ar ļoti riskantu procesu, tā saukto glikēšanos, kam ir nopietnas blakusparādības. Liekā glikoze savienojas ar muskuļos, ādā un citos orgānos esošajiem proteīniem, veidojot milzīgu daudzumu kaitīgo brīvo radikāļu, ko sauc par dziļās glikēšanas galaproduktiem (DzGG). DzGG var iznīcināt kalogēnu – proteīnu, kas nodrošina ādas turgoru, saistaudu izturību un muskuļu tonusu. Rezultāts ir ļengana āda, vāji muskuļi, stīvas locītavas un enerģijas trūkums, kā arī redzes un dzirdes pavājināšanās. Cilvēki domā, ka šis pakāpeniskais sabrukums ir dabiska un normāla novecošanas daļa, taču tā nav taisnība. Šī norise lielā mērā saistīta ar cukuru. Pusaudži, kuri ar uzturu uzņem lielu daudzumu cukura, novecošanas procesu paātrina ar katru apēsto karoti tieši tāpat kā 40 un vairāk gadus veci cilvēki.

PIEVIENOTIE CUKURI

Pārstrādātus cukurus bieži vien pievieno dažādiem produktiem, tostarp limonādēm, maizei un pārslām, lai to visu padarītu garšīgāku. Aplūkojiet produktu etiķetes, lai pēc iespējas izvairītos no miežu iesala, biešu cukura, dekstrozes (komerciālas glikozes), galaktozes, glikozes, glikozes – fruktozes sīrupa/ kukurūzas sīrupa, invertcukura, laktozes, šķidrās fruktozes, maltodekstrīna, maltozes, iesala sīrupa, kļavu sīrupa (galvenokārt saharoze), rafinētā medus (kam ir pievienots cukurs), rīsu sīrupa, sorbīta un saharozes (galda cukura).

CUKURA PĀRSTEIGUMI

Vai zinājāt, ka:

Gandrīz viss, ko jūs ēdat, satur cukuru vai sadalīsies līdz cukuram, tiklīdz nonāks jūsu organismā? Cukuru satur graudi, piena produkti, dārzeņi, augļi un vīns, tāpēc, arī atturoties no šokolādītes un virtuļiem, nelolojiet ilūzijas, ka jūsu uzturā cukura ir maz;
Visi cukura aizstājēji, arī aspartāms, saharīns un sukraloze rada papildus slodzi aknām un var izraisīt nevēlamas blakusparādības? Ja vēlaties ko saldu, tad daži gabaliņi labas 80% šokolādes ir daudz piemērotāka alternatīva;
Rīsu galetes satur daudz cukura?

Cilvēki tās uzskata par veselīgām uzkodām, taču šīs galetes ir stipri rafinētas un ievada jūsu asinīs cukuru tikpat ātri kā gabals kūkas. Neēdiet tās!
Lai pārvarētu kāri pēc cukura, apēdiet tā vietā nedaudz proteīnu, piemēram, riekstus, sieru, sojas pupiņas vai tofu!

Elizabete Peitone Džounsa

No posts found.